Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. júl 2022, 21:04

Arcibiskup Graubner prebral od kardinála Duku vedenie Pražskej arcidiecézy

Arcibiskup Graubner prebral od kardinála Duku vedenie Pražskej arcidiecézy

Foto: Martina Řehořová, ČaV

„Nie je dôvod na pesimizmus, Božia milosť pôsobí stále,“ povedal 37. pražský arcibiskup metropolita a český prímas v homílii. KBS na slávnosti reprezentoval jej predseda Stanislav Zvolenský.

Arcibiskup Jan Graubner v katedrále svätého Víta pri pontifikálnej omši prebral od kardinála Dominika Duku vedenie Pražskej arcidiecézy. Písal o tom portál cirkev.cz.

„Nie je dôvod na pesimizmus, Božia milosť pôsobí stále,“ povedal v homílii 37. pražský arcibiskup metropolita a český prímas, ktorý bol doteraz olomouckým arcibiskupom.

Funkciu prevzal od kardinála Dominika Duku, ktorý týmto dňom odchádza do dôchodku. Graubnera čaká v úrade mnoho výziev, konštatuje Česká televízia, odborníci však zásadné zmeny vo fungovaní pražskej časti katolíckej cirkvi nepredpokladajú.

Konferenciu biskupov Slovenska na slávnosti reprezentoval jej predseda Stanislav Zvolenský.

Prítomní boli aj kardinál Stanisław Dziwisz, arcibiskup Hniezdna Wojciech Polak, biskup Regensburgu Rudolf Voderholzer či nový apoštolský nuncius v ČR Jude Thaddeus Okolo, ktorý do Prahy pricestoval len včera. Odovzdal Graubnerovi pallium ako symbol arcibiskupa metropolitu.

Duka pražskú arcidiecézu viedol 12 rokov. Graubner rovnako ako Duka je považovaný za jedného z popredných predstaviteľov konzervatívneho krídla rímskych katolíkov v ČR. Dukov nástupca sa hľadal od roku 2018, kedy bývalý arcibiskup musel podať po zavŕšení 75 rokov svoju rezignáciu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

„Nejde len o to, aby sa ženám dal v cirkvi väčší priestor, ale aby sa prehodnotil jazyk, ako cirkev hovorí o ženách alebo ako ich zo svojho jazyka vynecháva; zapojenie do procesov v cirkvi, oceniť prítomnosť zasvätených žien (nevnímať ich len ako lacné pracovné sily),“ píše sa v správe za Slovensko, ktorú pred dvoma stovkami delegátov synodálneho stretnutia v Prahe predniesli Mária Spišiaková a Renáta Ocilková. Prinášame celé znenie slovenského príspevku.

pred hodinou

Pápež František požiadal v stredu o solidaritu s Tureckom a so Sýriou, ktoré zasiahlo ničivé zemetrasenie. Zároveň poďakoval tým, ktorí v oboch týchto štátoch riskujú svoje životy, za záchranu druhých. „Modlím sa a vyjadrujem svoju blízkosť k ľuďom, ktorí v dôsledku tejto ničivej katastrofy trpia,“ uviedol pápež na generálnej audiencii vo Vatikáne. (tasr)

pred 2 hodinami

Na synodálnom stretnutí zástupcov cirkvi z celej Európy sa podľa arcibiskupa Gintarasa Grušasa silne ukazuje rozdiel medzi Východom a Západom. „Musíme sa navzájom počúvať, porozumieť vzájomným odlišnostiam a snažiť sa byť jednou cirkvou,“ povedal pred novinármi. Predseda Rady európskych biskupských konferencií dostával aj otázky o tom, prečo nie sú na podujatí v Prahe prítomní zástupcovia LGBTI komunity.

pred 5 hodinami

Socha Panny Márie pred zrútenou katolíckou katedrálou v tureckom meste İskenderun zostala nepoškodená. Miestny jezuitský kňaz Antuan Ilgit zo zničenej katedrály priniesol aj obraz Panny Márie. „Bude našou silou a s ňou budeme všetkému čeliť,“ uviedol v príspevku na Facebooku. Zemetrasenie zabilo v Turecku a Sýrii už takmer 10-tisíc ľudí. (cna)

Carissimi, quando ho un po’ di batteria e la linea vi aggiorno. Innanzitutto grazie per la vostra vicinanza e le vostre...

Uverejnil používateľ Antuan Ilgıt SJ Pondelok 6. februára 2023
pred 20 hodinami

Kontinentálne synodálne stretnutie Oceánie, ktoré v týchto dňoch prebieha na Fidži, sa zaoberá aj životným prostredím a klimatickými zmenami. Na Oceánskej synode sú zastúpené štyri biskupské konferencie. Každá predstavila video o výzvach, ktorým čelia ich farnosti. Ukázalo sa, že klimatické zmeny ovplyvňujú priamo obyvateľov ostrovných štátov. „Je šokujúce vidieť, do akej miery tu ľudia vnímajú zmeny v prírode ako priamu hrozbu,“ povedal kardinál Michael Czerny, prefekt Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj, ktorý je prítomný na zhromaždení v Oceánii. (kathpress)

pred 21 hodinami

Správu za Slovensko predniesli na synodálnom stretnutí v Prahe členky delegácie Mária Spišiaková a Renáta Ocilková. Text čítali v taliančine a nemčine, ako negatívne javy sa v ňom spomína aj tradicionalizmus a klerikalizmus.

pred 22 hodinami

Európske synodálne stretnutie v Prahe je okrem diskusií aj miestom vzájomného spoznávania cirkevných lídrov, informuje vyslaný redaktor Sveta kresťanstva Pavol Rábara. V miestnosti pre novinárov sa takto zoznámil arcibiskup Belehradu Ladislav Német (vľavo) s Teodorom Martynyukom, gréckokatolíckym pomocným biskupom Ternopilu na Ukrajine (vpravo).

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.