Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. júl 2022, 15:41

Zástupcovia diecéznych synodálnych tímov už pripravujú celoslovenskú syntézu

Vytvorený text bude následne poslaný späť do diecéz na konzultáciu. Od 10. augusta bude čas na záverečnú korekciu a preklad do taliančiny.

Zástupcovia diecéznych synodalnych tímov začali v benediktískom kláštore v Sampore pracovať na vytvorení celoslovenskej syntézy synodálneho rozlišovania.

V tíme sú zástupcovia laikov, rehoľníkov, centra pre rodinu a teologickej fakulty. Veriacich na Slovensku prosia o podpornú modlitbu.

Ako informoval národný koordinátor synody Ivan Ružička, po úvodnom zvolení metodológie sa v troch blokoch tím venuje hlavným pilierom synody – spoločenstvu, spoluúčasti a misii. „Začali sme modlitbou k Duchu Svätému a pokračujeme v rozlišovacom procese,“ uviedol. Vytvorený text bude následne poslaný spať do diecéz na konzultáciu. Od 10. augusta bude čas na záverečnú korekciu a preklad do taliančiny.

Príprava podnetov k synode prebiehala v každej diecéze a na tento účel sa v mnohých farnostiach vytvorili malé skupiny s niekoľkými ľuďmi či spoločenstvá, ktoré debatovali o „spoločnom putovaní“ v cirkvi.

Slovenské diecézy a eparchie mali syntézy odovzdať na Generálny sekretariát Konferencie biskupov Slovenska do 15. júla. Z nich bude vytvorená záverečná syntéza, ktorú odošle sekretariát KBS do Vatikánu. Ide o prvú (národnú) fázu synody.

Druhá fáza (kontinentálna) bude nasledovať od septembra 2022 do marca 2023. Jej výstupy v podobe záverečných dokumentov zo siedmich kontinentálnych oblastí umožnia Generálnemu sekretariátu Synody biskupov vypracovať druhé Instrumentum laboris v júni 2023.

Tretia fáza – synodálna cesta napokon vyvrcholí v októbri 2023 zhromaždením biskupov v Ríme, podľa procedúr stanovených v konštitúcii Episcopalis communio (Biskupské spoločenstvo), vydanej v roku 2018.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Stovky ľudí od rána prichádzali do Dómu sv. Alžbety v Košiciach, aby sa rozlúčili s kardinálom Jozefom Tomkom. Zástupy čakajúcich boli okolo celej katedrály smerom na Hlavnú ulicu pred Arcibiskupsky úrad. Na obed ostatky presunuli do Kaplnky sv. Michala. Svätá omša s pohrebnými obradmi sa uskutoční v utorok o 11. hod., hlavným celebrantom bude kardinál Dominik Duka. (tkkbs) 

pred 22 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.