Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. júl 2022, 08:27

Pápežovu omšu v Québecu narušil protest proti koloniálnej doktríne

Pápežovu omšu v Québecu narušil protest proti koloniálnej doktríne

Transparent pred oltárom počas omše 28. júla 2022. Foto: TASR/AP

Transparent s nápisom „Zrušte doktrínu“ držali dve ženy, neskôr ho sňali. Skupinu demonštrantov následne z kostola vyviedli a omša – na ktorej sa zúčastnilo zhruba 2 000 ľudí, prevažne pôvodných obyvateľov Kanady – následne bez incidentov pokračovala.

Pápež František celebroval vo štvrtok omšu v kanadskej Národnej svätyni sv. Anny de Beaupré v meste Québec. Demonštranti ešte pred jej začiatkom rozvinuli pred oltárom transparent s nápisom žiadajúcim, aby oficiálne zrušil pápežské edikty z 15. storočia, ktorými sa legitimizovalo zabratie pôdy pôvodnému obyvateľstvu. Informuje o tom TASR podľa správy agentúry Reuters.

Transparent s nápisom „Zrušte doktrínu“ držali dve ženy, neskôr ho sňali. Skupinu demonštrantov následne z kostola vyviedli a omša – na ktorej sa zúčastnilo zhruba 2 000 ľudí, prevažne pôvodných obyvateľov Kanady – následne bez incidentov pokračovala. Bezprostredne nebolo zrejmé, či si pápež transparent stihol prečítať. Podľa agentúry DPA sa však ohliadol za demonštrantmi, keď ich vyvádzali z kostola.

Takzvaná objaviteľská doktrína bola zakotvená v pápežských bulách, respektíve ediktoch z 15. storočia, pričom je chápaná ako ospravedlnenie koloniálneho zaberania pôdy a zdrojov európskymi mocnosťami. Domorodí obyvatelia roky žiadajú o jej zrušenie.

Kanadská Komisia pre pravdu a zmierenie, ktorá vyšetrovala aj zlé zaobchádzanie s deťmi pôvodných obyvateľov v internátnych školách, taktiež vyzvala ešte v roku 2015 na jej zrušenie.

Pápež je na týždňovej návšteve Kanady, v rámci ktorej sa domorodým obyvateľom ospravedlňuje za spomínané dlhoročné praktiky na internátnych školách prevádzkovaných katolíckou cirkvou. Kanadskí biskupi ho teraz žiadajú aj o to, aby sa vyjadril k predmetnej doktríne, ktorej myšlienky oni sami odmietajú. O potrebe „zaoberať sa touto doktrínou“ diskutoval s pápežom aj kanadský premiér Justin Trudeau počas ich stredajšieho stretnutia, informovala vo štvrtok premiérova kancelária.

Podľa Massima Faggioliho, profesora teológie a náboženských štúdií na americkej Villanovskej univerzite, ktorého cituje Reuters, je nepravdepodobné, že by pápež doktrínu zrušil, keďže to sa v cirkvi nerobí, no mohol by sa ňou zaoberať. Faggiolio dodal, že v takýchto prípadoch cirkev obvykle vydá nové dokumenty, ktorými tie staré v podstate nahradí.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Stovky ľudí od rána prichádzali do Dómu sv. Alžbety v Košiciach, aby sa rozlúčili s kardinálom Jozefom Tomkom. Zástupy čakajúcich boli okolo celej katedrály smerom na Hlavnú ulicu pred Arcibiskupsky úrad. Na obed ostatky presunuli do Kaplnky sv. Michala. Svätá omša s pohrebnými obradmi sa uskutoční v utorok o 11. hod., hlavným celebrantom bude kardinál Dominik Duka. (tkkbs) 

pred 21 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.