Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. august 2022, 12:38

Na Gemeri opäť sprístupnia na jeden deň vybrané gotické kostoly

Na Gemeri opäť sprístupnia na jeden deň vybrané gotické kostoly

Monika Floriánová pre Postoj

Ľudia si budú môcť pozrieť stredovekú gemerskú keramiku, vypočuť liturgické spevy aj zažiť rekonštrukciu stredovekého života.  

Na Gemeri opäť na jeden deň sprístupnia vybrané gotické kostoly. Ďalší ročník podujatia Gotická cesta otvorená sa tentoraz zameria na Rimavský okruh, v rámci ktorého môžu návštevníci nazrieť do interiérov sakrálnych pamiatok.

TASR o tom za občianske združenie (OZ) Gotická cesta, ktoré je organizátorom podujatia, informoval Vladimír Ondrejovič.

Pripomenul, že klenoty stredovekého sakrálneho umenia predstavia historický Malohont a južný Gemer počas druhej augustovej soboty. V rámci podujatia budú sprístupnené kostoly v obciach Rimavská Baňa, Rimavské Brezovo, Kyjatice, Kraskovo, Rimavské Janovce, Malé Teriakovce a Žíp.

Otvorené budú od 10.00 do 17.00 h. Centrom diania aktuálneho ročníka sa stane Rimavská Baňa. V rámci programu si môžu ľudia pozrieť napríklad výrobu tradičných hračiek. Predstavia sa aj stredoveká gemerská keramika, liturgické spevy i rekonštrukcia stredovekého života.  

Podľa Ondrejoviča lektorský výklad v národných kultúrnych pamiatkach zabezpečia v slovenskom jazyku a na požiadanie aj v angličtine.

Ku kostolom OZ Gotická cesta vypraví aj autobusy, ktoré návštevníkov dovezú z Rožňavy alebo z Rimavskej Soboty na všetky miesta podujatia. Navštíviť ich je však možné i individuálne. Vstupné do jednotlivých národných kultúrnych pamiatok je dobrovoľné a ostáva navštívenej farnosti.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Stovky ľudí od rána prichádzali do Dómu sv. Alžbety v Košiciach, aby sa rozlúčili s kardinálom Jozefom Tomkom. Zástupy čakajúcich boli okolo celej katedrály smerom na Hlavnú ulicu pred Arcibiskupsky úrad. Na obed ostatky presunuli do Kaplnky sv. Michala. Svätá omša s pohrebnými obradmi sa uskutoční v utorok o 11. hod., hlavným celebrantom bude kardinál Dominik Duka. (tkkbs) 

pred 21 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.