Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. september 2022, 13:52

Počet katolíkov v Severnom Írsku po prvýkrát prevýšil počet protestantov

Podľa výsledkov aktuálneho sčítania obyvateľstva v roku 2021 sa za katolíkov označilo 45,7 percenta a za protestantov 43,5 percenta obyvateľov.

Podľa predošlého sčítania v roku 2011 bolo protestantov 48 percent a katolíkov 45 percent. K žiadnemu náboženstvu sa vtedy neprihlásilo 5,6 percenta, teraz to bolo 9,3 percenta.

Severné Írsko ostalo súčasťou Spojeného kráľovstva aj po roku 1921, keď na zvyšku ostrova vznikla Írska republika. V tom čase mali v šiestich sevoírskych grófstvach dvojtretinovú väčšinu protestantskí „unionisti“, píše Sky News.

V Severnom Írsku podľa najnovšieho sčítania žije 1 903 175 obyvateľov, čo je doteraz najvyšší počet.

V spojitosti s vnímaním príslušnosti k svojej vlasti 31,9 percenta obyvateľov uviedlo, že sú „len Briti“; 29,1 percenta sa považuje za Írov; 19,8 percenta za Severoírov a osem percent uviedlo britskú aj severoírsku identitu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Americký pravoslávny arcibiskup Elpidophoros (Lambriniadis) vyzval na stiahnutie všetkých tureckých jednotiek zo severnej časti Cypru. „Nikdy neprestaneme v našom boji, kým nedosiahneme náš spravodlivý cieľ, ktorým nie je nič iné ako oslobodenie nášho Cypru a existencia zjednoteného a prosperujúceho Cypru,“ povedal jeden z najvýznamnejších duchovných Konštantínopolského ekumenického patriarchátu. (kathpress)

29. september 2022, 19:07

„Vojna nerieši problémy medzi národmi,“ napísali ruskí katolícki biskupi po ohlásení mobilizácie v krajine. Biskupi vo svojom apele napísali, že „ostrá konfrontácia na Ukrajine sa premenila na vojenský konflikt, ktorý si vyžiadal tisíce obetí, podkopáva dôveru a jednotu medzi štátmi a národmi a ohrozuje existenciu celého sveta“. Biskupský dokument podpísaný moskovským arcibiskupom Paolom Pezziegom končí výzvou pre ruských katolíkov na modlitbu a pôst. (nedziela.pl/ekai)

29. september 2022, 15:39

Slovenský gréckokatolícky kňaz Peter Fuča sa stal protosynklom (generálnym vikárom) Gréckeho apoštolského exarchátu. Slovenský kňaz zložil za prítomnosti biskupa Manuela Nina a kňazov slúžiacich v exarcháte prísahu. Slovák pôsobí v Grécku od roku 2017, keď ho biskup vymenoval aj za ekonóma exarchátu. Do novej funkcie bol vymenovaný po tom, ako jeho predchodca protosynkel Stefan Maragos odišiel do večnosti 4. septembra tohto roka.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.