Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. september 2022, 22:35

Vatikán sankcionoval východotimorského biskupa za zneužívanie maloletých

Vatikán sankcionoval východotimorského biskupa za zneužívanie maloletých

Foto TASR/AP

Svätá stolica laureáta nobelovej ceny za mier prvýkrát vyšetrovala v roku 2019. Išlo o obvinenia, že biskup zneužíval mladých ľudí a „kupoval“ si ich mlčanie.

Vatikán vo štvrtok oznámil, že sankcionoval východotimorského biskupa a nositeľa Nobelovej ceny za mier Carlosa Bela pre obvinenia zo sexuálneho zneužívania chlapcov. TASR informuje podľa agentúry AFP.

Vážne obvinenia, že biskup Carlos Bela zneužíval maloletých, deň predtým zverejnil holandský časopis De Groene Amsterdammer. Niekoľko ľudí, s ktorými sa reportéri časopisu zhovárali pod podmienkou anonymity, potvrdilo zneužívanie medzi rokmi 1980 až 2000. Bela má dnes 74 rokov a a žije v Portugalsku.

Vatikán biskupa prvýkrát vyšetroval v roku 2019, uviedol riaditeľ Tlačového oddelenia Svätej stolice Matteo Bruni. Išlo o obvinenia, že biskup zneužíval mladých ľudí a „kupoval“ si ich mlčanie.

„Vatikán v septembri 2020 naňho uvalil obmedzenie pohybu a výkon jeho služby. Dostal tiež zákaz dobrovoľného kontaktu s maloletými, ako aj zákaz rozhovorov a kontaktov s Východným Timorom,“ uviedol Bruni. V roku 2021 boli tieto opatrenia „upravené a posilnené“, pričom Belo ich formálne prijal.

Carlos Belo v roku 1996 získal Nobelovu cenu za mier za úlohu pri obrane ľudských práv vo Východnom Timore počas indonézskej okupácie. V roku 2002 odstúpil z funkcie zo zdravotných dôvodov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Nitriansky biskup Viliam Judák vysvätil vo štvrtok za trvalých diakonov troch ženatých mužov, medzi nimi aj redaktora spravodajstva RTVS Miroslava Lyka. Ďalšími sú Pavol Kubala z Trenčína a Marián Laboš z Komjatíc. Novovysvätení diakoni budú pôsobiť vo svojich farnostiach. V homílii nitriansky biskup pripomenul, že trvalý diakonát patrí k starodávnym darom v cirkvi a po druhom Vatikánskom koncile je opäť obnovovaný. Zároveň dodal, že služba trvalých diakonov je spojená s civilným zamestnaním. (tkkbs)

pred 5 hodinami

Počas víkendu sa diecézni biskupi stretnú s koledníkmi Dobrej noviny

Po dvojročnej prestávke spôsobenej pandémiou sa stretnú na 12 miestach vo všetkých slovenských diecézach. „Koledníci prinesú na sväté omše a liturgie obetné dary v podobe trvanlivých potravín a drogérie pre miestne farské charity a pre núdznych na Slovensku či na vojnou zasiahnutej Ukrajine,“ priblížil projektový manažér Dobrej noviny Jozef Magda.

pred 6 hodinami

V knižnej novinke Spovednica nie je vyšetrovacia miestnosť ponúkame myšlienky trojice kňazov, ktorí zdôrazňujú pri spovedi prístup, o ktorom hovorí pápež František: spoveď má byť o stretnutí s Božou láskou, a nie o strachu a vypočítavaní hriechov. Praktickým bonusom v knižke je spovedné zrkadlo – sumár otázok, ktoré sa snažia poukázať na podstatu jednotlivých prikázaní Desatora. Knihu si môžete objednať tu.

pred 13 hodinami

Český premiér Petr Fiala prijal zástupcov Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) na čele s kardinálom Jean-Claude Hollerichom. U premiéra pri príležitosti končiaceho sa predsedníctva Česka v EÚ boli aj zástupcovia Konferencie európskych cirkví a vedenie Českej biskupskej konferencie. Spoločne debatovali aj o vojne na Ukrajine a s ňou spojenou humanitárnou krízou a tiež o energetickej kríze v Európe. (cirkev.cz)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.