Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. november 2022, 09:16

Slovenská pošta vydala k Vianociam poštovú známku s kristologickým motívom

Slovenská pošta vydala k Vianociam poštovú známku s kristologickým motívom

Zdroj: pofis.sk

Známka s nominálnou hodnotou 0,65 eura má rozmery 26,5 krát 33,9 milimetra.

Slovenská pošta vydala poštovú známku Vianoce 2022: Kristologické motívy v diele P. M. Bohúňa (1822 – 1879). Nominálna hodnota známky je 0,65 eura. TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková.

Známka má rozmery 26,5 krát 33,9 milimetra, a to vrátane perforácie, vyšla vo forme tlačového listu s 50 známkami. "Motív známky je tvorený detailom oltárneho obrazu ´Kráľovná nebies´ z rokov 1850 – 1859, ktorý Peter Michal Bohúň namaľoval pre kaplnku v obci Krivé na Orave, v súčasnosti je v zbierkovom fonde Etnografickho múzea SNM v Martine," približuje Dorčáková.

Súčasne s poštovou známkou vyšla obálka prvého dňa s pečiatkou FDC, s dátumom 11. novembra 2022 a domicilom mesta Veličná. "Na FDC je zobrazený celý oltárny obraz ´Kráľovná nebies´, výrez z ktorého je na poštovej známke. Motívom FDC pečiatky je hviezda," dodáva pošta.

FDC vytlačila technikou digitálnej tlače spoločnosť Tiskárna Hradištko. Autorom grafickej úpravy známky, FDC a FDC pečiatky je Peter Nosáľ.

S novou známkou natlačenou na adresnej strane vydala Slovenská pošta aj celinovú pohľadnicu. Motívom jej obrazovej časti je dielo P. M. Bohúňa Kráľovná nebies.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Fanúšikovia úspešného filmu Umučenie Krista sa dočkajú jeho pokračovania. Podľa informácií filmovej stránky World of Reel by mal Mel Gibson začať nakrúcať Umučenie Krista: Vzkriesenie už túto jar. Podľa portálu je pokračovanie vo vývoji už asi desať rokov. Viac v texte Moniky Ostrovskej.

 

pred 11 hodinami

Ukrajinská pravoslávna cirkev, ktorá bola do mája minulého roka spojená s Moskovským patriarchátom, žiada OSN o pomoc pre hroziaci zákaz v krajine. Metropolita Onufrij (Berezovskij) vyzval generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby chránil náboženskú slobodu na Ukrajine. Metropolita obviňuje ukrajinské úrady z hrubého porušovania práva na slobodu svedomia a náboženstva a kritizuje sankcie voči duchovným cirkvi. Cirkev v máji odsúdila ruskú agresiu a vyhlásila od Moskvy nezávislosť. O tomto kroku cirkvi však vláda v Kyjeve pochybuje. (kathpress)

pred 16 hodinami

Svätorečenie známeho poľského kňaza Jerzyho Popieluszka, ktorého v roku 1984 brutálne zavraždila tajná komunistická polícia, sa komplikuje. Deník Rzeczpospolita zistil, že Vatikán proces kanonizácie pozastavil, pretože neuznal zázrak, ktorým bolo uzdravenie jedného Francúza z leukémie, ktorému lekári nedávali nádej. Podľa viacerých lekárov je z pohľadu medicíny takéto uzdravenie možné. (krestandnes.cz)

30. január 2023, 21:55

Jediný diplomat z radov Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine pôsobil ako sekretár Apoštolskej nunciatúry na Slovensku tri a pol roka. Andrij Jevčuk minulý týždeň opustil Slovensko a ďalej bude pracovať v Konžskej demokratickej republike, kam sa tento týždeň chystá aj pápež František. Ešte pred jeho odchodom do Afriky sme sa rozprávali o tom, ako vnímal Slovensko, o návšteve pápeža, hľadaní biskupov aj o dianí na jeho rodnej Ukrajine.

30. január 2023, 14:30

Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie. Vyplýva to z nových údajov, ktoré spracovala Georgetownská univerzita. V rebríčku vedie Nigéria, kde sa zúčastňuje na bohoslužbách raz do týždňa alebo častejšie až 94 percent opýtaných katolíkov. V krajine je účasť na omšiach vysoká aj napriek tomu, že naďalej vzrastá počet násilných útokov. (cna)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.