Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. november 2022, 15:35

Pápež vyjadril hlboký zármutok nad útokom v tureckom Istanbule

František sa modlí, aby žiadny násilný čin neodradil turecký ľud od úsilia „vybudovať spoločnosť založenú na hodnotách bratstva, spravodlivosti a mieru“.

Pápež František v utorok vyjadril sústrasť rodinám a priateľom tých, ktorí zahynuli pri nedeľňajšom výbuchu v tureckom Istanbule. Dodal, že je "hlboko zarmútený" tým, čo sa stalo, uviedol Vatikán vo vyhlásení. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

František ďalej povedal, že sa modlí, aby žiadny násilný čin neodradil turecký ľud od úsilia "vybudovať spoločnosť založenú na hodnotách bratstva, spravodlivosti a mieru".

Turecko obvinilo z nedeľňajšieho útoku kurdských militantov. Pri výbuchu zahynulo šesť ľudí a viac ako 80 ďalších osôb utrpelo zranenia.

Strana kurdských pracujúcich (PKK), ktorá je v Turecku zakázaná, v pondelok poprela akúkoľvek účasť na istanbulskom útoku. "Naši ľudia a demokratická verejnosť veľmi dobre vedia, že nemáme s týmto incidentom žiadnu spojitosť; nikdy by sme priamo necielili na civilistov a nesúhlasíme s činmi, ktoré sa zameriavajú na civilné obyvateľstvo," uviedla PKK.

Výbuch sa odohral v nedeľu popoludní približne o 16.20 h miestneho času (14.20 h SEČ) na rušnej pešej zóne na Triede nezávislosti (Istiklal Caddesi). Všetkých šesť obetí tvoria tureckí občania. Polícia vyšetruje prípad ako teroristický čin.

PKK od roku 1984 vedie ozbrojený boj za autonómiu a posilnenie práv Kurdov v Turecku, ktorý si vyžiadal už desaťtisíce obetí.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Fanúšikovia úspešného filmu Umučenie Krista sa dočkajú jeho pokračovania. Podľa informácií filmovej stránky World of Reel by mal Mel Gibson začať nakrúcať Umučenie Krista: Vzkriesenie už túto jar. Podľa portálu je pokračovanie vo vývoji už asi desať rokov. Viac v texte Moniky Ostrovskej.

 

pred 12 hodinami

Ukrajinská pravoslávna cirkev, ktorá bola do mája minulého roka spojená s Moskovským patriarchátom, žiada OSN o pomoc pre hroziaci zákaz v krajine. Metropolita Onufrij (Berezovskij) vyzval generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby chránil náboženskú slobodu na Ukrajine. Metropolita obviňuje ukrajinské úrady z hrubého porušovania práva na slobodu svedomia a náboženstva a kritizuje sankcie voči duchovným cirkvi. Cirkev v máji odsúdila ruskú agresiu a vyhlásila od Moskvy nezávislosť. O tomto kroku cirkvi však vláda v Kyjeve pochybuje. (kathpress)

pred 17 hodinami

Svätorečenie známeho poľského kňaza Jerzyho Popieluszka, ktorého v roku 1984 brutálne zavraždila tajná komunistická polícia, sa komplikuje. Deník Rzeczpospolita zistil, že Vatikán proces kanonizácie pozastavil, pretože neuznal zázrak, ktorým bolo uzdravenie jedného Francúza z leukémie, ktorému lekári nedávali nádej. Podľa viacerých lekárov je z pohľadu medicíny takéto uzdravenie možné. (krestandnes.cz)

30. január 2023, 21:55

Jediný diplomat z radov Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine pôsobil ako sekretár Apoštolskej nunciatúry na Slovensku tri a pol roka. Andrij Jevčuk minulý týždeň opustil Slovensko a ďalej bude pracovať v Konžskej demokratickej republike, kam sa tento týždeň chystá aj pápež František. Ešte pred jeho odchodom do Afriky sme sa rozprávali o tom, ako vnímal Slovensko, o návšteve pápeža, hľadaní biskupov aj o dianí na jeho rodnej Ukrajine.

30. január 2023, 14:30

Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie. Vyplýva to z nových údajov, ktoré spracovala Georgetownská univerzita. V rebríčku vedie Nigéria, kde sa zúčastňuje na bohoslužbách raz do týždňa alebo častejšie až 94 percent opýtaných katolíkov. V krajine je účasť na omšiach vysoká aj napriek tomu, že naďalej vzrastá počet násilných útokov. (cna)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.