Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. november 2022, 15:05

Dva talianske regióny sa sporia o to, kto dodá Vatikánu vianočný stromček

Lesníci tento týždeň zabránili plánovanému výrubu jedle určenej pre pápeža.

 

Dva talianske regióny – Abruzzy a Molise – sa sporia o to, kto tento rok dodá vianočný stromček pre Vatikán. Lesníci tento týždeň zabránili plánovanému výrubu jedle určenej pre pápeža Františka.

Obec Rosello nachádzajúca sa v regióne Abruzzy už v roku 2020 oznámila, že bude v roku 2022 darcom stromčeka pre Vatikán.

Podľa agentúry Kathpress, ktorá sa odvoláva na talianske noviny Il Messaggero však nie je jasné, ktorý región je za stromček oficiálne zodpovedný. Podľa sťažnosti sa totiž jedľa nachádzala už v susednom regióne Molise.

Problémom však zostáva fakt, že strom rastie v chránenej oblasti a bez povolenia príslušného lesného úradu je vjazd vozidiel na vykonávanie výrubových prác zakázaný.

Posudzovací proces, ktorý je pri výrube potrebný, pritom môže trvať aj mesiac.

Vianočný stromček do Vatikánu v minulosti prišiel napríklad aj z Poľska či Slovinska. Otvorenie betlehema a rozsvietenie vianočného stromčeka je naplánované na 3. decembra.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Fanúšikovia úspešného filmu Umučenie Krista sa dočkajú jeho pokračovania. Podľa informácií filmovej stránky World of Reel by mal Mel Gibson začať nakrúcať Umučenie Krista: Vzkriesenie už túto jar. Podľa portálu je pokračovanie vo vývoji už asi desať rokov. Viac v texte Moniky Ostrovskej.

 

pred 11 hodinami

Ukrajinská pravoslávna cirkev, ktorá bola do mája minulého roka spojená s Moskovským patriarchátom, žiada OSN o pomoc pre hroziaci zákaz v krajine. Metropolita Onufrij (Berezovskij) vyzval generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby chránil náboženskú slobodu na Ukrajine. Metropolita obviňuje ukrajinské úrady z hrubého porušovania práva na slobodu svedomia a náboženstva a kritizuje sankcie voči duchovným cirkvi. Cirkev v máji odsúdila ruskú agresiu a vyhlásila od Moskvy nezávislosť. O tomto kroku cirkvi však vláda v Kyjeve pochybuje. (kathpress)

pred 16 hodinami

Svätorečenie známeho poľského kňaza Jerzyho Popieluszka, ktorého v roku 1984 brutálne zavraždila tajná komunistická polícia, sa komplikuje. Deník Rzeczpospolita zistil, že Vatikán proces kanonizácie pozastavil, pretože neuznal zázrak, ktorým bolo uzdravenie jedného Francúza z leukémie, ktorému lekári nedávali nádej. Podľa viacerých lekárov je z pohľadu medicíny takéto uzdravenie možné. (krestandnes.cz)

30. január 2023, 21:55

Jediný diplomat z radov Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine pôsobil ako sekretár Apoštolskej nunciatúry na Slovensku tri a pol roka. Andrij Jevčuk minulý týždeň opustil Slovensko a ďalej bude pracovať v Konžskej demokratickej republike, kam sa tento týždeň chystá aj pápež František. Ešte pred jeho odchodom do Afriky sme sa rozprávali o tom, ako vnímal Slovensko, o návšteve pápeža, hľadaní biskupov aj o dianí na jeho rodnej Ukrajine.

30. január 2023, 14:30

Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie. Vyplýva to z nových údajov, ktoré spracovala Georgetownská univerzita. V rebríčku vedie Nigéria, kde sa zúčastňuje na bohoslužbách raz do týždňa alebo častejšie až 94 percent opýtaných katolíkov. V krajine je účasť na omšiach vysoká aj napriek tomu, že naďalej vzrastá počet násilných útokov. (cna)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.