Cirkev v Británii
Ku kresťanstvu sa v Anglicku a Walese prihlásila menej než polovica obyvateľov
Krajiny majú dokopy 27,5 milióna kresťanov. Ide o 13-percentný pokles oproti poslednému sčítaniu populácie z roku 2011.
Ku kresťanstvu sa v Anglicku a vo Walese po prvýkrát prihlásila menej než polovica obyvateľov, vyplýva z údajov zo sčítania ľudu, ktoré v utorok zverejnil britský štatistický úrad (ONS).
Výsledky sčítania ľudu, ktoré sa v Spojenom kráľovstve uskutočnilo v roku 2021, ukázali rýchly rast moslimskej populácie. Druhou najčastejšou odpoveďou po kresťanstve však bolo hlásenie sa k možnosti „žiadne náboženstvo“.
Arcibiskup z Yorku Stephen Cottrell, ktorý zastáva v hierarchii anglikánskej cirkvi druhý najvyšší post po arcibiskupovi z Canterbury, povedal, že predmetný výsledok sčítania nie je „veľkým prekvapením“. Podľa jeho slov však ľudia, ktorí čelia kríze rastúcich životných nákladov a vojne v Európe, stále potrebujú duchovnú obživu.
Otázka o vierovyznaní bola do sčítania obyvateľstva v Spojenom kráľovstve pridaná v roku 2001. Odpovedalo na ňu vlani až 94 respondentov aj napriek tomu, že ide o dobrovoľnú otázku, uviedol ONS.
Asi 27,5 milióna respondentov, čo predstavuje 46,2 percenta opýtaných v Anglicku a Walese, sa prihlásilo ku kresťanstvu. Ide o 13,1-percentný pokles oproti poslednému sčítaniu populácie z roku 2011. K možnosti „žiadne náboženstvo“ sa prihlásilo 37,2 percenta respodentov, teda 22,2 milióna ľudí. Oproti minulému sčítaniu ide v Británii o 12-percentný nárast.
K islamu sa v Anglicku a vo Walese hlási 3,9 milióna ľudí, teda 6,5 percenta obyvateľov. V roku 2011 sa k tomuto náboženstvu prihlásilo 4,9 percenta populácie.
Ďalšími najčastejšími odpoveďami boli hinduizmus (1 milión) a sikhizmus (524-tisíc). Podľa výsledkov sčítania je v Anglicku a vo Walese viac budhistov (273-tisíc) než židov (271-tisíc).
ONS zverejňuje kľúčové časti z vlaňajšieho sčítania postupne. Najnovšie zverejnené výsledky sa týkali náboženstva a etnickej príslušnosti. Údaje zo Škótska a Severného Írska sú zverejňované samostatne, vysvetľuje AFP.
Dnes treba vedieť
Fanúšikovia úspešného filmu Umučenie Krista sa dočkajú jeho pokračovania. Podľa informácií filmovej stránky World of Reel by mal Mel Gibson začať nakrúcať Umučenie Krista: Vzkriesenie už túto jar. Podľa portálu je pokračovanie vo vývoji už asi desať rokov. Viac v texte Moniky Ostrovskej.
Bývalý ruský mních volal Putina „zradcom vlasti“. Súd v Moskve mu vymeral trest
Nikolaj Romanov, ktorého pravoslávna cirkev exkomunikovala, šíril konšpiračné teórie a podnecoval ľudí k nenávisti. Ruský súd ho poslal za mreže na sedem rokov.
Ukrajinská pravoslávna cirkev, ktorá bola do mája minulého roka spojená s Moskovským patriarchátom, žiada OSN o pomoc pre hroziaci zákaz v krajine. Metropolita Onufrij (Berezovskij) vyzval generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby chránil náboženskú slobodu na Ukrajine. Metropolita obviňuje ukrajinské úrady z hrubého porušovania práva na slobodu svedomia a náboženstva a kritizuje sankcie voči duchovným cirkvi. Cirkev v máji odsúdila ruskú agresiu a vyhlásila od Moskvy nezávislosť. O tomto kroku cirkvi však vláda v Kyjeve pochybuje. (kathpress)
Pápež František pred odletom do Afriky prijal v Dome sv. Marty vo Vatikáne desiatku migrantov z Konžskej demokratickej republiky a Južného Sudánu, teda z krajín, ktoré navštívi. Na letisku Fiumicno sa potom pristavil pri pamätníku 13 talianskych letcov, ktorí v roku 1961 tragicky zahynuli v Kongu. (vatican news)
Vo veži kostola v Štítniku objavili časovú schránku s listinami z 19. storočia
Nájdené dokumenty boli opatrené pečaťou štítnickej farnosti a podpísané štítnickým katolíckym farárom. Najstaršia nájdená listina pochádza z 27. apríla 1834 a je správou o rekonštrukcii veže kostola.
Svätorečenie známeho poľského kňaza Jerzyho Popieluszka, ktorého v roku 1984 brutálne zavraždila tajná komunistická polícia, sa komplikuje. Deník Rzeczpospolita zistil, že Vatikán proces kanonizácie pozastavil, pretože neuznal zázrak, ktorým bolo uzdravenie jedného Francúza z leukémie, ktorému lekári nedávali nádej. Podľa viacerých lekárov je z pohľadu medicíny takéto uzdravenie možné. (krestandnes.cz)
Pápež v Afrike
Pápež František odsúdil ekonomický kolonializmus v Afrike
Pápež František počas prvého dňa návštevy KDR bohatej na nerastné suroviny odsúdil "ekonomický kolonializmus" v Afrike.
Jediný diplomat z radov Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine pôsobil ako sekretár Apoštolskej nunciatúry na Slovensku tri a pol roka. Andrij Jevčuk minulý týždeň opustil Slovensko a ďalej bude pracovať v Konžskej demokratickej republike, kam sa tento týždeň chystá aj pápež František. Ešte pred jeho odchodom do Afriky sme sa rozprávali o tom, ako vnímal Slovensko, o návšteve pápeža, hľadaní biskupov aj o dianí na jeho rodnej Ukrajine.
Pápež František sa v Bazilike Santa Maria Maggiore pomodlil pred ikonou Panny Márie Salus Populi Romani a zveril Božej Matke svoju nadchádzajúcu cestu do Konžskej demokratickej republiky a Južného Sudánu. (vatican news)
Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie. Vyplýva to z nových údajov, ktoré spracovala Georgetownská univerzita. V rebríčku vedie Nigéria, kde sa zúčastňuje na bohoslužbách raz do týždňa alebo častejšie až 94 percent opýtaných katolíkov. V krajine je účasť na omšiach vysoká aj napriek tomu, že naďalej vzrastá počet násilných útokov. (cna)