Vatikán otvoril hrobku emeritného pápeža Benedikta XVI. pre verejnosť

Vatikán otvoril hrobku emeritného pápeža Benedikta XVI. pre verejnosť
Foto TASR/AP
Vo svätopeterskej bazilike čakalo na oficiálne otvorenie hrobky množstvo veriacich z celého sveta, aby sa pred hrobom mohli pomodliť a vzdať zosnulému pápežovi úctu.
TASR
TASR
Verejnoprávna tlačová agentúra, ktorá poskytuje spravodajský servis pre médiá, inštitúcie a firmy na Slovensku aj v zahraničí.

Vatikán v nedeľu otvoril pre verejnosť miesto posledného odpočinku emeritného pápeža Benedikta XVI., ktorého vo štvrtok pochovali v krypte pod vatikánskou Bazilikou sv. Petra. TASR správu prevzala z agentúry ANSA.

Zosnulého Benedikta XVI. uložili do podzemia do bývalej hrobky svätého pápeža Jána Pavla II., ktorého pozostatky odtiaľ preniesli hore do baziliky v roku 2011, keď bol blahorečený (beatifikovaný).

Na náhrobnom kameni emeritného pápeža je vyryté jeho meno v latinskom jazyku: „Benedictus PP XVI“.

Agentúra ANSA uvádza, že v Bazilike sv. Petra čakalo na oficiálne otvorenie hrobky množstvo veriacich z celého sveta, aby sa pred hrobom Benedikta XVI. mohli pomodliť a vzdať mu úctu.

Benedikt XVI. zomrel 31. decembra vo veku 95 rokov. V roku 2013 ako prvý pápež po šiestich storočiach dobrovoľne odstúpil z funkcie a stal sa emeritným pápežom. Abdikáciu zdôvodnil pokročilým vekom a vysvetlil, že už nemá dostatok síl na ďalšie vykonávanie povinností najvyššieho predstaviteľa katolíckej cirkvi.

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
pápež Vatikán Benedikt XVI. hrobka
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]

Krátke správy

pred 23 hodinami

Prezident Peter Pellegrini navštívil v Azerbajdžane aj jediný rímskokatolícky farský kostol v krajine, ktorý spravujú slovenskí saleziáni. Hlava štátu sa stretla aj so slovenským biskupom Vladimírom Feketem, ktorý pôsobí v Baku ako apoštolský prefekt, a so slovenskými saleziánmi a saleziánkami. Prezident ocenil ich dlhoročnú misionársku prácu.

16. júl 2026

Za nového generálneho riaditeľa Inštitútu pre náboženské diela (IOR) bol vymenovaný Giovanni Boscia. Funkcie šéfa tzv. vatikánskej banky sa ujme 1. októbra 2026. V pozícii vystrieda Giana Franca Mammìho, ktorý po 11 rokoch ukončí svoje pôsobenie po dosiahnutí zákonom stanoveného dôchodkového veku. Päťdesiatpäťročný Boscia pracuje od roku 2023 ako zástupca generálneho riaditeľa IOR. Väčšinu kariéry pôsobil v Londýne v popredných investičných bankách. (vatican news) 

15. júl 2026

Kardinál Matteo Zuppi je po druhýkrát ako pápežský vyslanec na Ukrajine. Ide o štvordňovú cestu so zastávkou v Kyjeve. V utorok navštívil stredisko Zachid-1 vo Ľvovskej oblasti, kde sú zajatci z ruskej armády, medzi nimi aj mladí z Bieloruska, Konga, Kórey, Peru, Nigérie či Filipín. „Pápež sa za vás modlí,“ povedal im kardinál a odovzdal im aj kľúčenku ako znak nádeje, že sa čoskoro vrátia domov. (vatican news)

Kardinál Matteo Zuppi je po druhýkrát ako pápežský vyslanec na Ukrajine.
14. júl 2026

Návšteva pápeža v Anglicku je „pravdepodobná, žiaduca a dokonca by som povedal, že nevyhnutná“, vyjadril sa apoštolský nuncius vo Veľkej Británii arcibiskup Miguel Maury Buendía. Španiel, ktorý slúži v pápežskej diplomacii skoro 40 rokov, poukázal na štátnu návštevu Vatikánu, ktorú absolvoval vlani kráľ Karol III., takže by mohol Lev XIV. túto návštevu opätovať. Posledným pápežom, ktorý oficiálne zavítal do Spojeného kráľovstva, bol Benedikt XVI. v roku 2010. (ewtn news)

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť