Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. február 2023, 10:53

Republika mala snem vo farských priestoroch

Miestny kňaz nevedel, čo sa tam chystá, reaguje Žilinská diecéza

Miestny kňaz nevedel, čo sa tam chystá, reaguje Žilinská diecéza

Milan Uhrík a Pastoračné centrum v Čadci Foto – TASR a farnost-cadca.sk

Farské pastoračné centrum v Čadci údajne hnutiu Milana Uhríka prenajal poverený správca. Do budúcna si chce dať čadčiansky dekan väčší pozor.

Členovia hnutia Republika sa cez víkend zišli na sneme, ktorý sa konal vo farskom pastoračnom centre v Čadci. Ako prvý o tom informoval portál Startitup.

Na sociálnych sieťach snem Republiky vo farských priestoroch vyvolal viacero kritických reakcií. „Biskupi na Slovensku, mohli by ste sa, prosím, verejne vyjadriť, či je v poriadku poskytovať pastoračné centrá fašistom na ich ,bohumilé‘ snemy a prezentácie?“ ozvala sa poslankyňa bratislavského mestského zastupiteľstva Lucia Štasselová.

Žilinská diecéza, do ktorej farnosť Čadca patrí, hovorí, že celá záležitosť ju mrzí. „Vznikla bez vedomia miestneho dekana v Čadci, nevedel o tom, čo sa tam chystá,“ povedal pre denník Postoj generálny vikár Martin Kramara.

Ďalej uviedol, že s dekanom Radovanom Čulákom už telefonoval a ten mu vysvetlil, že centrum prenajal ním poverený správca bez bližšieho skúmania akcie, ktorá sa tam chystala.

„Dekan zároveň prisľúbil, že do budúcna dá pozor a osobne sa presvedčí, komu a na aký účel centrum poskytuje prenájom. Vynasnaží sa, aby k takejto situácii už nedošlo,“ dodal Kramara.

Farské pastoračné centrum v Čadci v roku 2019 posvätil žilinský biskup Tomáš Galis. „Na prízemí pastoračného centra sa nachádza sála pre asi 100 ľudí, ktorá sa využíva na pastoračné účely, ako aj na prenájom na rodinné oslavy, kary a podobne,“ píše sa na stránke farnosti.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami

Vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi Paul Richard Gallagher vystúpi v pondelok v Bratislave na otvorení medzinárodného fóra Globsec 2023. V utorok sa arcibiskup stretne s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Wlachovským. (vatican news)

27. máj 2023, 14:14

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • ako si spomínajú na zosnulého arcibiskupa Alojza Tkáča kňazi,
  • čím môže byť povzbudením rozhovor s novým prefektom Dikastéria pre biskupov
  • a čo povedal životopisec Benedikta XVI. Peter Seewald na stretnutí so slovenskými médiami, kde nechýbal denník Postoj.
27. máj 2023, 12:01

Vladimir Putin nariadil vrátiť slávnu ikonu Najsvätejšej Trojice od Andreja Rubleva Ruskej pravoslávnej cirkvi. Umelecké dielo, ktoré štát skonfiškoval pred vyše sto rokmi, bude na dva týždne vystavené v moskovskom Chráme Krista Spasiteľa. S vystavením ikony z roku 1411 nesúhlasi štátna Tretjakovská galéria, kde bola ikona doteraz. Podľa odborníkov je v nestabilnom stave a potrebuje urgentnú obnovu. (kathpress)

27. máj 2023, 07:05

Vatikánsky proces proti kardinálovi Becciuovi sa skončí najskôr v októbri. Predseda senátu Giuseppe Pignatone oznámil, že posledný výsluch svedkov je naplánovaný na 13. jún. Po zákonnej letnej prestávke prídu na rad spoloční žalobcovia. Proces s kardinálom Becciuom a ďalšími deviatimi ľuďmi prebieha od júla 2021. Obvinení sú z nadobudnutia nehnuteľnosti v Londýne, ktorú potom Štátny sekretariát predal s vysokou stratou. (kathpress)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.