Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. február 2023, 11:55

Protestantské cirkvi v Rwande zakázali výkon interrupcií vo svojich klinikách

V rozhodnutí rady cirkví zo začiatku februára sa interrupcie označujú za hriech, čo je v súlade s postojom katolíckej cirkvi.

Rada protestantských cirkví v africkom štáte Rwanda nariadila všetkým zdravotníckym zariadeniam, ktoré vedú jej členovia, aby prestali vykonávať interrupcie.

Informovala o tom v utorok agentúra AP, podľa ktorej sa tým ešte viac obmedzí prístup k tomuto zákroku v tejto prevažne kresťanskej krajine s 13 miliónmi obyvateľov.

V rozhodnutí rady zo začiatku februára sa interrupcie označujú za hriech, čo je síce v súlade s postojom katolíckej cirkvi, ale v rozpore s platným zákonom povoľujúcim ukončenie tehotenstva v špecifických prípadoch, informuje TASR.

Príslušné vyhlásenie podpísané zástupcami 26 protestantských náboženských organizácií zároveň obsahuje výzvu k rodičom, aby "viedli" svoje dcéry k snahe o sexuálnu abstinenciu až do manželstva.

Hlava anglikánskej cirkvi v Rwande Laurent Mbanda v rozhovore pre AP uviedol, že cirkev nie je proti zákonu, „ale naša viera nám nedovoľuje podporovať potraty.“

Ozrejmil, že najlepší spôsob, ako môžu zdravotnícke zariadenia, ktoré patria pod radu protestantských cirkví, riešiť prípady umelého prerušenia tehotenstva, je posielať tehotné ženy do iných nemocníc.

AP dodala, že dané rozhodnutie sa týka približne 10 percent najväčších zdravotníckych zariadení v Rwande.

Inzercia

Katolícka cirkev vlastní v Rwande 30 percent zdravotných stredísk, z ktorých väčšina sa nachádza vo vidieckych oblastiach, uviedol pre agentúru AP kardinál katolíckej cirkvi Antoine Kambanda.

Rwandská vláda považuje rozhodnutie rady protestantských cirkví v tejto citlivej záležitosti za „nežiaduce“, uviedol pre AP predstaviteľ rwandského ministerstva zdravotníctva.

Niektoré ľudskoprávne skupiny vyzvali radu protestantských cirkví, aby svoje rozhodnutie prehodnotila.

Otázky sexuálneho a reprodukčného zdravia sú v tejto prevažne konzervatívnej stredoafrickej krajine často predmetom diskusií.

Vlani rwandský parlament zamietol návrh zákona, ktorý predložili predstavitelia občianskej spoločnosti a ktorý by umožnil dievčatám vo veku 15 až 18 rokov prístup k antikoncepcii. Niektorí zákonodarcovia tvrdili, že návrh zákona by namiesto toho mohol dať dospievajúcim dievčatám „zelenú“ na promiskuitné správanie.

Donedávna boli interrupcie v Rwande nezákonné a hrozil za ne trest odňatia slobody každému, kto podstúpil interrupciu alebo pomohol ukončiť tehotenstvo. V roku 2018 sa však zákon zmenil a interrupcia je povolená v prípadoch, ako je znásilnenie, nútené manželstvo, incest alebo v prípadoch, keď tehotenstvo pre ženu predstavuje zdravotné riziko. Zákon vyžaduje, aby sa interrupcie vykonávali len po konzultácii s lekárom.

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami

V poľskom meste Spycimierz robia ľudia na procesiu Božieho Tela tradičné kvetinové koberce. Tieto nezvyčajné kompozície sú vyrobené z lupeňov ruží, jazmínu, orgovánu, poľného maku, nevädze, listov papradia a pokosenej trávy. Tradícia slávnych kobercov z Lodže je zapísaná do zoznamu UNESCO.

Spycimierz w Łódzkiem to jedna z niewielu miejscowości w kraju, gdzie procesja Bożego Ciała rozpocznie się dopiero o...

Uverejnil používateľ Wiadomości Štvrtok 8. júna 2023
pred 17 hodinami

Český kňaz Tomáš Halík bol hlavným rečníkom na ekumenických raňajkách v Európskom parlamente v Bruseli. „Krv nevinných obetí Putinovho zločineckého režimu a utrpenie ukrajinských detí zavlečených do Ruska volá k Pánovi zástupov,“ povedal Halík. Tiež zdôraznil povinnosť cirkví postaviť sa proti zneužívaniu kresťanskej rétoriky zo strany populistov, nacionalistov a zástancov autoritatívnych štátov. (cirkev.cz)

pred 23 hodinami

V Bolívii vyšetrujú šesť jezuitov, vrátane súčasného provinciála, za krytie sexuálneho zneužívania. V krajine sa tiež vyšetruje sexuálne zneužívanie maloletých spáchané niekoľkými už zosnulými jezuitmi a 5. júna boli obvinení ďalší štyria žijúci rehoľníci. Začiatkom mája Spoločnosť Ježišova suspendovala v rámci interného vyšetrovania skupinu ôsmich bývalých provinciálnych predstavených v Bolívii. (cna)

07. jún 2023, 22:11

Pápež František sa po operácii prebral z celkovej anestézie a má dobrú náladu. Oznámil to  jeho chirurg Sergio Alfieri. „Svätému Otcovi sa darí dobre. Reagoval dobre na operáciu aj na anestéziu. Už je hore, je čulý... a pred desiatimi minútami znovu žartoval,“ povedal chirurg. Pápežovi v roku 2021 operoval hrubé črevo práve on. František sa preto zo žartu spýtal, kedy bude mať tretiu operáciu.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.