Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. marec 2023, 09:55

Britský parlament zakázal modlitbu pri potratových klinikách

Britský parlament zakázal modlitbu pri potratových klinikách

Foto: Flickr

V zóne 150 metrov okolo potratových kliník v Anglicku a vo Walese nebude možné vykonávať žiadnu aktivitu, ktorá by mohla mať za následok „ovplyvnenie rozhodnutia akejkoľvek osoby o prístupe, poskytovaní alebo uľahčovaní poskytovania interrupčných služieb“.

Dolná snemovňa britského parlamentu v utorok schválila návrh zákona, ktorý vytvára „nárazníkové zóny“ okolo potratových kliník. V týchto zónach je zakázaných množstvo aktivít vrátane tichej modlitby, informovala agentúra agentúra Catholic News Agency.

V zóne 150 metrov okolo potratových kliník v Anglicku a vo Walese nebude možné vykonávať žiadnu aktivitu, ktorá by mohla mať za následok „ovplyvnenie rozhodnutia akejkoľvek osoby o prístupe, poskytovaní alebo uľahčovaní poskytovania interrupčných služieb“.

Konzervatívny poslanec Andrew Lewer sa svojím pozmeňujúcim návrhom pokúsil do návrhu zahrnúť výnimku týkajúcu sa tichej modlitby a konsenzuálneho rozhovoru, no jeho návrh neprešiel.

Parlament návrh zákona schválil deň po tom, ako bola v Birminghame žena druhýkrát zatknutá za tichú modlitbu pred potratovou klinikou. „Nárazníkové zóny“ až doteraz fungovali iba v niektorých mestách Veľkej Británie.

Teraz už schválený návrh sa stal predmetom kritiky konzervatívnych politikov a aktivistov.

„Parlament mal príležitosť odmietnuť kriminalizáciu slobodného myslenia, ktoré je absolútnym právom, a prijať individuálnu slobodu pre všetkých. Namiesto toho sa parlament rozhodol podporiť cenzúru a kriminalizovať pokojné aktivity, ako je tichá modlitba a konsenzuálny rozhovor.

Dnes sú to potraty. Zajtra by to mohla byť ďalšia sporná záležitosť politickej diskusie. Princípom zostáva, že vláda by nikdy nemala byť schopná potrestať nikoho za modlitbu, nieto za tichú modlitbu a pokojný a konsenzuálny rozhovor,“ uviedol Jeremiah Igunnubole, právny poradca právnickej skupiny ADF UK.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 20 hodinami

Španielska biskupská konferencia zverejnila správu, ktorá obsahuje 927 svedectiev o sexuálnom zneužívaní v cirkevnom prostredí. V rokoch 1945 – 2022 bolo identifikovaných 728 údajných páchateľov, pričom takmer polovica prípadov sa údajne odohrala v školskom prostredí. Biskupi zdôraznili, že cirkev v súčasnosti prevádzkuje viac ako dvesto kancelárií, kde môžu ľudia hlásiť svoje sťažnosti. (cna)

08. jún 2023, 20:29

V poľskom meste Spycimierz robia ľudia na procesiu Božieho Tela tradičné kvetinové koberce. Tieto nezvyčajné kompozície sú vyrobené z lupeňov ruží, jazmínu, orgovánu, poľného maku, nevädze, listov papradia a pokosenej trávy. Tradícia slávnych kobercov z Lodže je zapísaná do zoznamu UNESCO.

Spycimierz w Łódzkiem to jedna z niewielu miejscowości w kraju, gdzie procesja Bożego Ciała rozpocznie się dopiero o...

Uverejnil používateľ Wiadomości Štvrtok 8. júna 2023
08. jún 2023, 14:12

Český kňaz Tomáš Halík bol hlavným rečníkom na ekumenických raňajkách v Európskom parlamente v Bruseli. „Krv nevinných obetí Putinovho zločineckého režimu a utrpenie ukrajinských detí zavlečených do Ruska volá k Pánovi zástupov,“ povedal Halík. Tiež zdôraznil povinnosť cirkví postaviť sa proti zneužívaniu kresťanskej rétoriky zo strany populistov, nacionalistov a zástancov autoritatívnych štátov. (cirkev.cz)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.