Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Pápež a Vatikán Dnes treba vedieť
11. marec 2023, 22:33

Pápež František

Rodová ideológia je nebezpečná, nepredstavuje cestu k pokroku

Rodová ideológia je nebezpečná, nepredstavuje cestu k pokroku

Foto: AP/TASR/Andrew Medichini

Pri príležitosti 10. výročia svojho zvolenia pápež František v uplynulých dňoch poskytol rozhovory viacerým médiám.

V interview pre argentínsky denník La Nación, argentínsky portál Infobae či švajčiarsku televíziu RSI sa František vyjadril k viacerým citlivým témam, ako sú vojna na Ukrajine, prístup k homosexuálom, zdobrovoľnenie celibátu, rodová ideológia či okolnosti, za ktorých by zvažoval svoju rezignáciu.

Nestierajme rozdiely medzi mužmi a ženami

„Rodová ideológia je dnes jednou z najnebezpečnejších ideologických kolonizácií,“ povedal pápež v rozhovore pre argentínsky denník La Nación. Dôvodom je, že stiera rozdiely medzi mužmi a ženami a tak potiera ich hodnotu.

„Otázka rodu rozrieďuje rozdiely a robí svet rovnakým, všetci sú nudní, všetci sú si podobní a to je v rozpore s ľudským povolaním,“ zdôraznil František v rozhovore s vatikanistkou Elisabettou Piqué a dodal, že ľudia sú naivní, ak si myslia, že práve toto je cesta k pokroku.    

Zároveň však pripomenul, že je potrebné rozlišovať medzi pastoračnou starostlivosťou o osoby s inou sexuálnou orientáciou a samotnou rodovou ideológiou. „Sú to dve rôzne veci,“ uviedol František.

V ďalšom rozhovore, ktorý poskytol argentínskemu portálu Infobae, pápež ocenil, že v cirkvi dnes pracuje omnoho viac žien ako v minulosti. „Mačizmus je zlý. Niekedy vás celibát môže priviesť k mačizmu. Kňazovi, ktorý nevie pracovať so ženami, niečo chýba, nie je zrelý,“ zamyslel sa Svätý Otec.

Celibát je dočasný predpis, môže sa zmeniť

„Cirkev je pre všetkých. A každý rieši svoje postavenie pred Pánom so silou, ktorú má. Toto je cirkev hriešnikov,“ reagoval pápež František na ďalšiu otázku Daniela Hadada z portálu Infobae, ktorý sa pýtal na prístup k homosexuálnym osobám. Vzorom je podľa Svätého Otca samotný Ježiš Kristus, ktorý pozýval a prijímal všetkých ľudí.

„Neviem, kde je cirkev svätých, tu sme všetci hriešnici,“ zdôraznil pápež a rovnako ako pri svojej prvej apoštolskej ceste do Ria de Janeiro v roku 2013 dodal: „Kto som ja, aby som súdil človeka, ak má dobrú vôľu, však? Ježiš volá každého a každý rieši svoj vzťah s Bohom, ako môže alebo ako chce, niekedy chce a niekedy nemôže, ale Pán vždy čaká.“

František sa osobitne pristavil pri téme celibátu v západnej cirkvi a vysvetlil: „Je to dočasný predpis... Nie je večný ako kňazská vysviacka... Na druhej strane, celibát je vec disciplíny,“ uviedol František a pripomenul východné katolícke cirkvi, kde sa muži pred kňazskou vysviackou môžu oženiť.

Na otázku, či by sa prax v Rímskokatolíckej cirkvi mohla zmeniť, pápež odpovedal: „Áno.“ Zároveň však dodal, že si nemyslí, že by to vyriešilo problém nedostatku kňazských povolaní.

Na Ukrajine bojujú všetky mocnosti

V rozhovore pre švajčiarsku televíziu RSI, ktorý bude odvysielaný v nedeľu, pápež zopakoval, že svet počas uplynulých sto rokov zažil nie dve, ale tri svetové vojny, pričom tá súčasná prebieha po kúskoch.

Inzercia

„Všetky veľmoci sú do nej zapletené. Bojiskom je Ukrajina. Tam všetci bojujú. Vedie to k zamysleniu sa nad zbrojárskym priemyslom. Istý technik mi povedal: keby sa jeden rok nevyrábali žiadne zbrane, vyriešil by sa problém svetového hladu. Je to trh. Vedie sa vojna, predávajú sa staré zbrane, testujú sa nové,“ uviedol František.

Taliansky vatikanista Paolo Rodari, ktorý rozhovor viedol, sa ho opýtal aj na to, čo by povedal Vladimirovi Putinovi, keby sa s ním dnes stretol.

„Hovoril by som s ním jasne, tak ako hovorím na verejnosti. Je to vzdelaný človek. Na druhý deň vojny som išiel na ruské veľvyslanectvo pri Svätej stolici, aby som povedal, že som ochotný ísť do Moskvy, ak mi Putin poskytne priestor na rokovania. Lavrov mi napísal, že ďakuje, ale teraz nie je vhodný čas. Putin vie, že som k dispozícii. Ale sú tam záujmy, a to nielen Ruska, ale aj iných krajín. Impériu je vlastné stavať národy na druhé miesto,“ odpovedal pápež.

Následne pripomenul aj konflikty v Jemene, Sýrii či Rohingov v Mjanmarsku a zdôraznil: „Vojny robia zlo. Nie je v nich Boží duch. Neverím vo sväté vojny.“

Situácia v Nikarague pripomína Hitlera

V rozhovore pre portál Infobae sa pápež vyjadril aj k režimu Daniela Ortegu, ktorý sa v Nikarague po potlačení opozície pustil aj do cirkvi.

„Máme uväzneného biskupa (Roland Álvarez z diecézy Matagalpa bol odsúdený na 26 rokov, pozn.). Je to veľmi seriózny muž, je veľmi schopný. Chcel vydať svoje svedectvo a neprijal vyhnanstvo. Je to niečo, čo nie je v súlade s tým, čo prežívame, je to, ako keby sme sem preniesli komunistickú diktatúru z roku 1917 alebo Hitlerovu diktatúru z roku 1935, akoby sme sem priniesli tých istých. Sú to surové diktatúry,“ reagoval František.

Rezignácia? Nechám si poradiť

V rozhovore pre televíziu RSI pápež odpovedal aj na častú otázku o možnom odchode do dôchodku. „Čo by vás mohlo v budúcnosti viesť k rezignácii?“ opýtal sa vatikanista Rodari.

František na to odvetil: „Únava, ktorá nedovolí vidieť veci jasne. Nedostatok jasnosti, neschopnosť hodnotiť situácie. Možno aj fyzický problém. Na to sa vždy pýtam a nechám si poradiť. Ako sa veci majú? Myslíte, že mám pokračovať? Pýtam sa to ľudí, ktorí ma poznajú, ba aj niektorých múdrych kardinálov. A tí mi hovoria pravdu: Pokračuj, ide to. Ale prosím vás – upozornite ma včas.“

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.