Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. marec 2023, 16:44

V Nazarete útočili na kresťanskú školu

„Toto sa stalo prvýkrát. Nie sme zvyknutí na takéto násilie, najmä vo vzťahu k našim školám,“ hovorí pomocný biskup Latinského patriarchátu Jeruzalema.

Neznámi páchatelia ostreľovali školu a kláštor františkánskych mníšok v Nazarete. Incident sa udial vo štvrtok 16. marca.

Miestna kresťanská komunita je šokovaná a žiada od štátnych orgánov konkrétne kroky, pretože napriek množiacemu sa násiliu vo Svätej zemi zatiaľ nezasiahlo cirkevné inštitúcie, kde sa deti vzdelávajú.

Rafik Nahra, pomocný biskup Latinského patriarchátu Jeruzalema, opísal udalosť a svoje prekvapenie pre Vatikánsky rozhlas.

„Sestry boli vnútri a po ulici prešla motorka. Potom dvaja ľudia z tohto motocykla vystrelili smerom k budove školy. Mníšky vnútri najskôr nechápali, čo sa stalo, no boli to okoloidúci, ktorí sa zľakli, utiekli nabok a zavolali políciu.

Toto sa stalo prvýkrát. Nie sme zvyknutí na takéto násilie, najmä vo vzťahu k našim školám. Naše školy majú dobrú povesť, sú to miesta otvorené pre kresťanských aj moslimských študentov, miesta spoločného života. Niečo také je teda nečakané. Preto musíme na túto udalosť veľmi jasne reagovať,“ hovorí biskup Nahra.

Podľa neho treba mať na pamäti, že v posledných rokoch bolo v krajine všeobecne, v Izraeli, ale aj konkrétne v arabskej spoločnosti, v arabských mestách, veľa násilia. „Dochádza k početným streľbám, ako sa to stalo na našej škole, a niekedy sa strieľa do civilistov. Doteraz sme však na našich školách nikdy nezaznamenali takýto incident a boli by sme radi, keby tieto školy neskončili v tomto kruhu násilia, najmä keď tam chodia deti,“ dodal.

Inzercia

Dnes treba vedieť

04. jún 2023, 16:07
03. jún 2023, 20:03

Biskupi na východe Slovenska o zlúčení seminárov momentálne neuvažujú. Pre Svet kresťanstva to povedal hovorca košického arcibiskupa aj rektori seminárov na Spiši a v Košiciach. Podľa nich je dôležitejšie ako počty bohoslovcov spoločenstvo a formačné podmienky. Viac si prečítajte v našom texte.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.