Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. marec 2023, 17:19

Rezignácia nemeckého biskupa

Podpredseda biskupskej konferencie končí pre zlyhanie v prípadoch zneužívania

Podpredseda biskupskej konferencie končí pre zlyhanie v prípadoch zneužívania

Franz-Josef Bode sa stal biskupom v Osnabrücku v roku 1995, na snímke v roku 2008. Foto: TASR/AP

Biskup Osnabrücku Franz-Josef Bode bol jednou z tvárí tzv. nemeckej synodálnej cesty.

Pápež František v sobotu prijal rezignáciu nemeckého biskupa, ktorý zohrával kľúčovú úlohu v tzv. nemeckej synodálnej ceste a dostal sa pod tlak v súvislosti s riešením sexuálneho zneužívania duchovnými vo svojej diecéze.

Dnešné oznámenie Svätej stolice o prijatí žiadosť osnabrückého biskupa o odstúpenie sa udialo v deň, keď pápež František podpísal aktualizované normy o riešeniach prípadov sexuálneho zneužívania zo strany duchovných.

Doteraz nič nenasvedčovalo tomu, že 72-ročný biskup Bode ponúkol svoju rezignáciu, informovala agentúra CNA Deutsch.

Biskup Franz-Josef Bode predtým odmietol odstúpiť napriek tomu, že správa o zneužívaní zistila, že vo svojej diecéze na severozápade Nemecka zle riešil prípady.

Od roku 2017 bol podpredsedom Nemeckej biskupskej konferencie.

„Dnes strácam svojho najbližšieho spoločníka na synodálnej ceste, ktorá má pred sebou ešte veľa etáp,“ uviedol v reakcii na dnešnús správu predseda konferencie limburský biskup Georg Bätzing.

Inzercia

Čítajte tiež

Len pred dvoma týždňami sa Bode dostal na titulné stránky novín, keď oznámil, že bude implementovať uznesenia prijaté v rámci kontroverzného procesu, vrátane zavedenia liturgického požehnania zväzkov osôb rovnakého pohlavia.

„Počas takmer 32 rokov mojej biskupskej služby, z toho takmer 28 rokov ako biskup Osnabrücku, som niesol zodpovednosť v cirkvi, ktorá priniesla nielen požehnanie, ale aj vinu.“

„Najmä pri riešení prípadov sexualizovaného násilia zo strany duchovných som mal sám dlho tendenciu zameriavať sa viac na páchateľov a inštitúciu ako na obete,“ priznal Bode. „Prípady som nesprávne posudzoval, často som konal váhavo, urobil som mnoho nesprávnych rozhodnutí a nesplnil som svoju zodpovednosť biskupa,“ uviedol vo vyhlásení zverejnenom v sobotu.

Ešte pred dvoma mesiacmi Bode opakovane odmietal rezignovať napriek tomu, že v septembri 2022 bola zverejnená predbežná správa o zneužívaní, v ktorej sa uvádza, že v prvých desaťročiach svojho pôsobenia „opakovane“ ponechával ľudí obvinených zo zneužívania vo funkcii alebo ich menoval na iné pozície vrátane riadiacich úloh v pastorácii mládeže.

Dnes treba vedieť

04. jún 2023, 16:07
03. jún 2023, 20:03

Biskupi na východe Slovenska o zlúčení seminárov momentálne neuvažujú. Pre Svet kresťanstva to povedal hovorca košického arcibiskupa aj rektori seminárov na Spiši a v Košiciach. Podľa nich je dôležitejšie ako počty bohoslovcov spoločenstvo a formačné podmienky. Viac si prečítajte v našom texte.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.