Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. máj 2023, 19:08

Zelenskyj sa stretol s pápežom

Hovorili spolu aj o ukrajinských deťoch deportovaných do Ruska

Hovorili spolu aj o ukrajinských deťoch deportovaných do Ruska

Foto - TASR/AP

Ukrajinský prezident obdaroval pápeža Františka mariánskou ikonou namaľovanou na zvyšku nepriestrelnej vesty.

Pápež František prijal v sobotu vo Vatikáne ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenskeho. Išlo o druhé osobné stretnutie pápeža so Zelenským od audiencie v roku 2020; prvé od vypuknutia konfliktu na Ukrajine, počas ktorého sa pápež s prezidentom opakovane spojil telefonicky.

V Ríme sa ukrajinský prezident stretol aj s prezidentom Talianskej republiky Sergiom Mattarellom a predsedníčkou vlády Giorgiou Meloniovou.

Stretnutie pápeža so Zelenskym trvalo približne 40 minút. Témy rozhovoru sa týkali humanitárnej a politickej situácie na Ukrajine spôsobenej prebiehajúcou vojnou.

Pápež prisľúbil svoje neustále modlitby, o čom svedčia jeho početné verejné výzvy a opakované naliehavé prosby k Bohu za mier od februára minulého roka. Obaja sa zhodli na potrebe pokračovať v humanitárnom úsilí na podporu obyvateľstva. Pápež osobitne zdôraznil naliehavú potrebu ľudských gest voči najzraniteľnejším ľuďom, nevinným obetiam konfliktu.

Po stretnutí so Svätým Otcom sa ukrajinský prezident stretol s arcibiskupom Paulom Richardom Gallagherom, sekretárom pre vzťahy so štátmi a medzinárodnými organizáciami Štátneho sekretariátu.

Audiencia sa nekonala v Apoštolskom paláci, ale v salóniku audienčnej siene Pavla VI. vo Vatikáne.

Inzercia

Svätý Otec odovzdal ukrajinskému prezidentovi bronzový odliatok olivovej ratolesti symbolizujúcej mier, pápežské dokumenty (Posolstvo k Svetovému dňu mieru 2023 a Dokument o ľudskom bratstve) a dve knihy (Encykliku o mieri na Ukrajine a fotografický zborník o mimoriadnej pobožnosti na Svätopeterskom námestí počas pandémie).

Prezident Ukrajiny priniesol ako dar mariánsku ikonu namaľovanú na zvyšku nepriestrelnej vesty a obraz s názvom Straty, ktorý pripomína deti zabité počas vojny.

„Som vďačný za osobnú pozornosť, ktorú (pápež) venuje tragédii miliónov Ukrajincov. Hovoril som o desaťtisícoch deportovaných ukrajinských detí. Musíme vynaložiť všetko úsilie na to, aby sme ich dostali naspäť domov,“ napísal Zelenskyj po schôdzke s pápežom na Twitteri.

Koncom apríla pápež prijal na audiencii aj ukrajinského premiéra Denisa Šmyhala. Počas približne polhodinového rozhovoru za zatvorenými dverami Šmyhal Františka okrem iného požiadal o pomoc pri návrate detí násilne deportovaných do Ruska a o podporu pokračovania „obilného koridoru“.

Pápež František nikdy neprestal vyzývať na mier a povedal, že je „ochotný urobiť všetko, čo bude potrebné“. Rovnaké slová zopakoval aj počas spiatočného letu z Budapešti na záver svojej 41. apoštolskej cesty v obvyklom rozhovore na palube lietadla, počas ktorého novinárom hovoril o mierovej misii Svätej stolice na Ukrajine bez uvedenia ďalších podrobností.

Dnes treba vedieť

26. september 2023, 08:46

Katolícka cirkev v Čile zaznamenala v uplynulých rokoch výrazný prepad dôvery – zo 77 % v roku 1996 na 31 % v roku 2020. Dôležitým faktorom tohto poklesu je neriešenie prípadov sexuálneho zneužívania. Ku Katolíckej cirkvi sa v súčasnosti hlási približne polovica z 18 miliónov obyvateľov. Výrazne však stúpol počet nábožensky nezaradených – z 18 % v roku 2010 na 35 % v roku 2020. (ap)

25. september 2023, 19:50

Fotovýber: Na snímke druhý zľava bratislavský eparchiálny biskup a apoštolský administrátor Prešovskej archieparchie Peter Rusnák posväcuje tunel Bikoš a rýchlostnú cestu R4 na prešovskom severnom obchvate. Vpravo košický arcibiskup metropolita Bernard Bober. (tasr/františek iván)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.