Zelenskyj sa stretol s pápežom
Hovorili spolu aj o ukrajinských deťoch deportovaných do Ruska

Foto - TASR/AP
Ukrajinský prezident obdaroval pápeža Františka mariánskou ikonou namaľovanou na zvyšku nepriestrelnej vesty.
Pápež František prijal v sobotu vo Vatikáne ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenskeho. Išlo o druhé osobné stretnutie pápeža so Zelenským od audiencie v roku 2020; prvé od vypuknutia konfliktu na Ukrajine, počas ktorého sa pápež s prezidentom opakovane spojil telefonicky.
V Ríme sa ukrajinský prezident stretol aj s prezidentom Talianskej republiky Sergiom Mattarellom a predsedníčkou vlády Giorgiou Meloniovou.
Stretnutie pápeža so Zelenskym trvalo približne 40 minút. Témy rozhovoru sa týkali humanitárnej a politickej situácie na Ukrajine spôsobenej prebiehajúcou vojnou.
Pápež prisľúbil svoje neustále modlitby, o čom svedčia jeho početné verejné výzvy a opakované naliehavé prosby k Bohu za mier od februára minulého roka. Obaja sa zhodli na potrebe pokračovať v humanitárnom úsilí na podporu obyvateľstva. Pápež osobitne zdôraznil naliehavú potrebu ľudských gest voči najzraniteľnejším ľuďom, nevinným obetiam konfliktu.
Po stretnutí so Svätým Otcom sa ukrajinský prezident stretol s arcibiskupom Paulom Richardom Gallagherom, sekretárom pre vzťahy so štátmi a medzinárodnými organizáciami Štátneho sekretariátu.
Audiencia sa nekonala v Apoštolskom paláci, ale v salóniku audienčnej siene Pavla VI. vo Vatikáne.
Svätý Otec odovzdal ukrajinskému prezidentovi bronzový odliatok olivovej ratolesti symbolizujúcej mier, pápežské dokumenty (Posolstvo k Svetovému dňu mieru 2023 a Dokument o ľudskom bratstve) a dve knihy (Encykliku o mieri na Ukrajine a fotografický zborník o mimoriadnej pobožnosti na Svätopeterskom námestí počas pandémie).
Prezident Ukrajiny priniesol ako dar mariánsku ikonu namaľovanú na zvyšku nepriestrelnej vesty a obraz s názvom Straty, ktorý pripomína deti zabité počas vojny.
„Som vďačný za osobnú pozornosť, ktorú (pápež) venuje tragédii miliónov Ukrajincov. Hovoril som o desaťtisícoch deportovaných ukrajinských detí. Musíme vynaložiť všetko úsilie na to, aby sme ich dostali naspäť domov,“ napísal Zelenskyj po schôdzke s pápežom na Twitteri.
I met with Pope Francis @Pontifex.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) May 13, 2023
I'm grateful for his personal attention to the tragedy of millions of Ukrainians. I spoke about tens of thousands of deported 🇺🇦 children. We must make every effort to return them home.
In addition, I asked to condemn 🇷🇺 crimes in Ukraine.…
Koncom apríla pápež prijal na audiencii aj ukrajinského premiéra Denisa Šmyhala. Počas približne polhodinového rozhovoru za zatvorenými dverami Šmyhal Františka okrem iného požiadal o pomoc pri návrate detí násilne deportovaných do Ruska a o podporu pokračovania „obilného koridoru“.
Pápež František nikdy neprestal vyzývať na mier a povedal, že je „ochotný urobiť všetko, čo bude potrebné“. Rovnaké slová zopakoval aj počas spiatočného letu z Budapešti na záver svojej 41. apoštolskej cesty v obvyklom rozhovore na palube lietadla, počas ktorého novinárom hovoril o mierovej misii Svätej stolice na Ukrajine bez uvedenia ďalších podrobností.
Dnes treba vedieť
Tomáš Halík
Modlime sa za budúcnosť ohrozeného Slovenska, vyzýva český kňaz
Podľa Halíka sú voľby na Slovensku „nielen osudovou morálnou skúškou kultúry slovenského národa, ale majú veľký význam pre budúcnosť celého nášho kontinentu“.
Biskup švajčiarskeho Bazileja vyzval na zrušenie povinného kňazského celibátu a na svätenie žien. „Podriadenosť žien v Katolíckej cirkvi je pre mňa nepochopiteľná. Sú potrebné zmeny,“ vyhlásil Felix Gmür pre noviny NZZ am Sonntag. Rozhovor vyšiel v nedeľu, krátko pred jeho účasťou na synode, ktorá sa začne budúci týždeň v Ríme. (cna)
Nová apoštolská exhortácia pápeža Františka bude mať názov Laudate Deum. Dokument, ktorý bude promulgovaný 4. októbra, bude nadväzovať na sociálno-ekologickú encykliku Laudato si’ z roku 2015. (vatican news)
Fórum kresťanských inštitúcií a Rada KBS Iustitia et Pax pozývajú pred parlamentnými voľbami k modlitbám za Slovensko. Deviatnik, ktorého súčasťou je špeciálna modlitba za Slovensko, vyvrcholí deň pred voľbami. (tkkbs)
Katolícka cirkev v Čile zaznamenala v uplynulých rokoch výrazný prepad dôvery – zo 77 % v roku 1996 na 31 % v roku 2020. Dôležitým faktorom tohto poklesu je neriešenie prípadov sexuálneho zneužívania. Ku Katolíckej cirkvi sa v súčasnosti hlási približne polovica z 18 miliónov obyvateľov. Výrazne však stúpol počet nábožensky nezaradených – z 18 % v roku 2010 na 35 % v roku 2020. (ap)
V Španielsku zatkli kňaza podozrivého zo sexuálnych útokov na ženy
Údajne im podával sedatíva a potom ich natáčal na videozáznam.
Moskva tlmočila bulharskému veľvyslancovi nesúhlas s vyhostením ruského kňaza
Duchovný údajne vykonával činnosť v prospech geopolitických záujmov Kremľa.
V Essene demontovali sochu kardinála, ktorého obvinili zo zneužívania
Na mieste, kde dielo stálo, vznikne pamätník obetiam sexuálneho zneužívania.
„Aj tento pochod je nositeľom podnetov do svedomia ľudí našej spoločnosti,“ prihovoril sa na podujatí Bratislava za život bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Na pódiu s ním boli aj apoštolský nuncius na Slovensku Nicola Girasoli a bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko.