Vatikán odsudzuje eko-vandalizmus, vyzýva na ochranu kultúrneho dedičstva
Eko-vandalizmus využívajú rôzne skupiny v snahe upozorniť na potrebu aktívneho riešenia klimatickej krízy.
Vatikán odsúdil takzvaný "eko-vandalizmus" namierený proti objektom kultúrneho dedičstva, informovala v piatok talianska agentúra Ansa.
Eko-vandalizmus sa stal aktuálnym problémom po tom, čo zoskupenia ako talianská Ultima Generazione (UG/Posledná generácia) začali vandalizovať umelecké diela a pamätníky, v snahe upozorniť na potrebu aktívneho riešenia klimatickej krízy.
"Je užitočné zopakovať, že je zodpovednosťou nás všetkých chrániť umelecké diela, ktoré boli súčasťou dedičstva ľudstva po celé stáročia a stali sa turistickými atrakciami," napísal Predseda Pápežskej rady pre novú evanjelizáciu Rino Fisichella. "Každú formu násilia, pôsobiacu proti ich zachovaniu treba dôrazne odsúdiť."
UG a jej sesterské skupiny v iných štátoch tvrdia, že sa neradi uchyľujú ku kontroverzným formám protestu, ale po tom, čo celé desaťročia snáh primäť svetových lídrov zastaviť emisie skleníkových plynov prostredníctvom tradičných protestov zlyhali, nevidia žiadnu inú možnosť.
Demonštranti UG pomaľovávajú pomníky ľahko zmývateľnými farbami a pri umeleckých dielach si berú za terč ich ochranné prvky a nie diela samotné.
Pápež František v minulosti opakovane vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby sa začalo zaoberať klimatickou krízou a vo štvrtok vyzval na ukončenie "nezmyselnej vojny proti tvorbe".
Dnes treba vedieť
Tomáš Halík
Modlime sa za budúcnosť ohrozeného Slovenska, vyzýva český kňaz
Podľa Halíka sú voľby na Slovensku „nielen osudovou morálnou skúškou kultúry slovenského národa, ale majú veľký význam pre budúcnosť celého nášho kontinentu“.
Biskup švajčiarskeho Bazileja vyzval na zrušenie povinného kňazského celibátu a na svätenie žien. „Podriadenosť žien v Katolíckej cirkvi je pre mňa nepochopiteľná. Sú potrebné zmeny,“ vyhlásil Felix Gmür pre noviny NZZ am Sonntag. Rozhovor vyšiel v nedeľu, krátko pred jeho účasťou na synode, ktorá sa začne budúci týždeň v Ríme. (cna)
Nová apoštolská exhortácia pápeža Františka bude mať názov Laudate Deum. Dokument, ktorý bude promulgovaný 4. októbra, bude nadväzovať na sociálno-ekologickú encykliku Laudato si’ z roku 2015. (vatican news)
Fórum kresťanských inštitúcií a Rada KBS Iustitia et Pax pozývajú pred parlamentnými voľbami k modlitbám za Slovensko. Deviatnik, ktorého súčasťou je špeciálna modlitba za Slovensko, vyvrcholí deň pred voľbami. (tkkbs)
Katolícka cirkev v Čile zaznamenala v uplynulých rokoch výrazný prepad dôvery – zo 77 % v roku 1996 na 31 % v roku 2020. Dôležitým faktorom tohto poklesu je neriešenie prípadov sexuálneho zneužívania. Ku Katolíckej cirkvi sa v súčasnosti hlási približne polovica z 18 miliónov obyvateľov. Výrazne však stúpol počet nábožensky nezaradených – z 18 % v roku 2010 na 35 % v roku 2020. (ap)
V Španielsku zatkli kňaza podozrivého zo sexuálnych útokov na ženy
Údajne im podával sedatíva a potom ich natáčal na videozáznam.
Moskva tlmočila bulharskému veľvyslancovi nesúhlas s vyhostením ruského kňaza
Duchovný údajne vykonával činnosť v prospech geopolitických záujmov Kremľa.
V Essene demontovali sochu kardinála, ktorého obvinili zo zneužívania
Na mieste, kde dielo stálo, vznikne pamätník obetiam sexuálneho zneužívania.
„Aj tento pochod je nositeľom podnetov do svedomia ľudí našej spoločnosti,“ prihovoril sa na podujatí Bratislava za život bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Na pódiu s ním boli aj apoštolský nuncius na Slovensku Nicola Girasoli a bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko.