UNESCO zaradilo starobylé mesto Jericho na Zoznam svetového dedičstva

Foto - TASR/AP
Toto rozhodnutie pravdepodobne rozhnevá Izrael, ktorý vystúpil z UNESCO v roku 2019 s tým, že sa organizácia správa voči nemu zaujato a bagatelizuje spojitosť židovského štátu so Svätou zemou.
Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) hlasovala za zaradenie starobylého mesta Jericho na západnom brehu Jordánu do Zoznamu svetového kultúrneho a historického dedičstva v Palestíne. TASR informuje podľa agentúry AP, podľa ktorej toto rozhodnutie pravdepodobne rozhnevá Izrael.
Jericho je jedno z najstarších trvalo obývaných miest na svete. Mesto sa nachádza v časti západného brehu rieky Jordán okupovanej Izraelom, ktorú spravuje medzinárodne uznaná Palestínska samospráva.
Výbor pre svetové dedičstvo pod záštitou UNESCO rozhodol o zaradení Jericha do Zoznamu svetového dedičstva v Palestíne na konferencii v saudskoarabskom Rijáde.
Izrael vystúpil z UNESCO ešte v roku 2019 s odôvodnením, že sa organizácia správa voči nemu zaujato a bagatelizuje spojitosť židovského štátu so Svätou zemou. Izrael je však naďalej signatárom Dohovoru o ochrane svetového kultúrneho a prírodného dedičstva a na stretnutie v Rijáde vyslal svoju delegáciu.
Izrael okupuje západný breh a východnú časť Jeruzalema od šesťdňovej vojny v roku 1967. Palestínčania chcú tieto územia získať späť na vytvorenie vlastného štátu. Izrael však považuje západný breh Jordánu za biblické a kultúrne centrum židovského národa.
Predjordánsko je domovom takmer troch miliónov Palestínčanov a približne 490-tisíc Izraelčanov, ktorí žijú v osadách považovaných podľa medzinárodného práva za nelegálne.
Dnes treba vedieť
Pápež František sa bude venovať problematike umelej inteligencie. Téma budúcoročného Svetového dňa komunikácie znie Umelá inteligencia a múdrosť srdca: pre plne ľudskú komunikáciu. (vatican news)
Novým predsedom Správy majetku Svätej stolice (APSA) sa stal taliansky salezián Giordano Piccinotti. Vo funkcii šéfa vatikánskej „centrálnej banky“ po piatich rokoch nahradí biskupa Nunzia Galantina. Piccinotti je prvým nebiskupom, ktorý povedie túto inštitúciu. (aci stampa)
Barcelonská Sagrada Família sa blíži k dokončeniu, veže evanjelistov sú hotové
Poslednú, hlavnú vežu by mali dokončiť v roku 2026 – na sté výročie Gaudího smrti.
Pápež František sa 6. novembra v Aule Pavla VI. vo Vatikáne stretne s deťmi z celého sveta. Podujatie s názvom Učme sa od chlapcov a dievčat oznámil po nedeľnej modlitbe Anjel Pána v spoločnosti detí z piatich kontinentov. (vatican news)
Vo veku 68 rokov zomrel kňaz Trnavskej arcidiecézy Peter Rúčka. Zosnulý bol známy aj ako páter Leo a v rokoch 1992-1999 pôsobil ako provinciálny minister Františkánov na Slovensku. Po odchode z rehole pôsobil v Plaveckom Mikuláši, Dlhej pri Trnave, Moravanoch nad Váhom, Pastúchove a naposledy v Šulekove, kde zomrel. (tkkbs)
Predseda KBS arcibiskup Bernard Bober zablahoželal víťazovi volieb a „všetkým zástupcom politických strán, ktorí v demokratických voľbách získali dôveru ľudu a budú ho zastupovať v NR SR“. Košický arcibiskup dodal, že v modlitbe vyprosuje a želá „celému Slovensku upokojenie, rozvahu, úspech a všestranný rozvoj obyvateľov našej krásnej vlasti“. (tkkbs)
Kardinál Kurt Koch priznal chyby pri riešení zneužívania, keď pôsobil ako biskup
Prefekt Dikastéria na podporu jednoty kresťanov po zverejnení švajčiarskej štúdie o zneužívaní priznal, že vo funkcii bazilejského biskupa nenahlásil Vatikánu ani polícii obvinenia voči kňazovi, ktorého obviňovali zo zneužívania. Koch sa dnes za tento postup ospravedlňuje a tvrdí, že nič nezakrýval, len chcel tento prípad osobne spracovať a vyriešiť na personálnom úrade diecézy.
V Mexiku sa počas omše prepadla strecha kostola, hlásia deväť mŕtvych
Miestny biskup uviedol, že strecha sa prepadla v momente, keď farníci v kostole v meste Ciudad Madero na východnom pobreží Mexika prijímali Eucharistiu.
Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete:
- Pápež kreoval 21 nových kardinálov, vyzval na synodálnu cirkev.
- Potrestali rehoľníčku, ktorá s Markom Rupnikom zakladala komunitu v Slovinsku.
- Francúzsky kardinál Jean-Pierre Ricard bol Vatikánom natrvalo suspendovaný pre zneužívanie dievčaťa v roku 1987.
- Na modlitbovú vigíliu do Vatikánu prišli tisícky mladých aj pravoslávni patriarchovia.
- Ján Bystriansky a Ján Dubecký vystúpili ako prví katolícki kňazi na Manaslu – ôsmu najvyššiu horu sveta.
Na niekoľko stoviek miliónov eur vyčíslili vatikánske inštitúcie škody v rámci súdnej kauzy londýnskej nehnuteľnosti. V záverečnej fáze súdneho procesu s desiatkou obžalovaných zazneli finančné nároky, keď Správa dedičstva apoštolskej stolice požaduje 270 miliónov eur, Štátny sekretariát 98 miliónov a tzv. Vatikánska banka viac ako 206 miliónov eur. Súd bude pokračovať záverečnými rečami obhajoby. (aci stampa)