Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. november 2023, 08:13

Kostoly na východe, ktoré zasiahlo zemetrasenie, napokon zbúrať nemusia

Kostoly na východe, ktoré zasiahlo zemetrasenie, napokon zbúrať nemusia

Foto - Tomáš Puškáš

„Oba kostoly sa dajú zachrániť. Posudok to jasne povedal, aj keď ide o veľmi výrazné poškodenia. Opravy nebudú lacné,“ povedal na margo chrámov v Jankovciach a Nižnej Sitnici koordinátor pomoci statikov pre postihnuté obce Viliam Hrubovčák.

Obce, ktoré pred niekoľkými týždňami zasiahlo zemetrasenie, napokon o svoje kostoly neprídu. Statici dospeli k záveru, že ich nie je nutné zbúrať. Informovala o tom RTVS.

Ide o kostoly v obciach Jankovce a Nižná Sitnica. 

„Oba kostoly sa dajú zachrániť. Posudok to jasne povedal, aj keď ide o veľmi výrazné poškodenia. Opravy nebudú lacné,“ povedal koordinátor pomoci statikov pre postihnuté obce Viliam Hrubovčák s tým, že niektoré časti však už nezachránia. „Určite napríklad vypadaná rímsa z veže kostola v Jankovciach. Sú tam uvoľnené kusy ďalšie, ktoré bude potrebné čiastočne rozobrať a následne spätne vybudovať."

Správa potešila aj Košickú arcidiecézu.  „Táto informácia, ma veľmi potešila, pretože asi je najhoršie v histórii farnosti búrať vlastný kostol,“ uviedol pre RTVS riaditeľ Arcibiskupského úradu v Košiciach Ján Urban.

Podľa jeho slov začnú v Jankovciach opravovať kostol skôr. „Najprv sa musí podľa statického posudku, urobiť debnenie klenieb a podstojkovanie, aby to celé držalo. A hlavne teraz pred zimou, aby do toho nenapršalo, nenasnežilo."

Akú sumu budú potrebovať na opravu kostolov, budú vedieť až po komunikácii s firmami. Časť financií získali v rámci zbierky, pomoc majú prisľúbenú aj od štátu.

 

Inzercia

Dnes treba vedieť

28. november 2023, 19:49

Pápež František zo zdravotných dôvodov zrušil plánovanú cestu do Dubaja. Koncom tohto týždňa sa tam mal zúčastniť na klimatickej konferencii COP28. V uplynulých dňoch pápež obmedzil svoje aktivity pre zápal na pľúcach. (tasr)

28. november 2023, 11:00

Najvyšší predstaviteľ Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi Sviatoslav Ševčuk vyzval na novú encykliku o mieri. „Už dávno tu nebola autentická sociálna encyklika o mieri, hoci Laudato si’ a Fratelli tutti sa dotýkali rôznych aspektov. Avšak encyklika o mieri nebola, pričom by poslúžila na načrtnutie vývoja sociálnej náuky cirkvi v dnešných súvislostiach,“ povedal kyjevský arcibiskup v rozhovore pre agentúru ACI Stampa.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.