Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. november 2023, 14:15

Trnavská novéna vyvrcholila slávnostnou procesiou

Trnavská novéna vyvrcholila slávnostnou procesiou

FOTO TASR - Lukáš Grinaj

Sprievod viedol trnavský arcibiskup Ján Orosch, ktorý v jeho úvode požehnal budovu trnavského farského úradu po jej práve ukončenej obnove.

Slávnostnou omšou v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave a následnou procesiou veriacich so zázračným obrazom Panny Márie Trnavskej ulicami mesta vyvrcholil tradičný deväťdňový sviatok rímskokatolíckych veriacich Trnavská novéna, ktorý sa koná od 13. novembra.

Sprievod viedol trnavský arcibiskup Ján Orosch, ktorý v jeho úvode požehnal budovu trnavského farského úradu po jej práve ukončenej obnove.

Kazateľom omše bol Jozef Šuppa, ktorý hovoril o láske ako účinnom spôsobe misií a evanjelizácie sveta. Novéna má tohtoročnú ústrednú tému citát z apoštolského listu pápeža Františka Všetko je z lásky.

Procesia za hojnej účasti duchovenstva, obyvateľov i predstaviteľov mesta viedla na hlavné námestie k Súsošiu Najsvätejšej Trojice, ktoré si pripomína 30 rokov od svojho opätovného postavenia po Novembri 1989.

Novéna je celoslovenský cirkevný sviatok na počesť Trnavskej Panny Márie, ktorý sa od roku 1710 koná vždy v rovnakom termíne. Panna Mária v roku 1637 údajne zachránila mesto od tureckého vpádu, keď sa na obraze objavili jej krvavé slzy. Rovnako sa vraj na jej príhovor v roku 1710 skončila epidémia moru.

Obraz dal namaľovať neskorší ostrihomský arcibiskup František Forgáč po svojom návrate zo štúdií v Ríme do Trnavy v roku 1585. Je kópiou ikony z Kláštora sv. Alexeja a Bonifáca v Ríme, ktorú podľa tradície namaľoval evanjelista sv. Lukáš.

Počas novény je umiestnený na hlavnom oltári baziliky, počas roka v samostatnej barokovej kaplnke gotickej katedrály.

Inzercia

Dnes treba vedieť

08. jún 2021, 10:18

V Šaštíne sa bude v sobotu 12. júna konať Dvanásta eparchiálna púť Bratislavskej eparchie. Púti bude predchádzať kňazský deň určený pre kňazov a rehoľníkov pôsobiacich v eparchii. Toto stretnutie s vladykom Petrom Rusnákom sa malo pôvodne konať na jar, ale pre zlú epidemickú situáciu bolo presunuté na neskôr. (tkkbs)

08. jún 2021, 09:01

Pred vatikánskym súdnym tribunálom v pondelok pokračovalo pojednávanie s dvojicou kňazov, ktorí sú obžalovaní vo veci sexuálneho zneužívania v Malom seminári sv. Pia X. Poslední traja svedkovia budú vypočutí v polovici júla, rozsudok by mal byť vynesený koncom septembra. (aci stampa)

08. jún 2021, 07:38

Cirkev by mala s veľkým úsilím „re-katechizovať“ katolíkov v otázkach Eucharistie a vhodnosti pristupovaniu k svätému prijímaniu, vyjadril sa arcibiskup San Francisca Salvatore Cordileone. Téma „eucharistickej koherencie“ sa podľa jeho slov týka všetkých katolíkov, nielen verejne činných osôb. Bol to práve Cordileone, kto nedávno ostro vystúpil proti udeľovaniu prijímania politikom, ktorí zastávajú pro-choice postoje. Amerických biskupov čaká 16. až 18. júna plenárne zasadnutie, kde by mali hlasovať aj o tom, či vydajú dokument na túto tému. (catholicnewsagency)

07. jún 2021, 18:35

Madridský kardinál Carlos Osoro, ktorý pravidelne prichádza do miestnej väznice, napísal o svojich skúsenostiach knihu s názvom Mojím učiteľom bol väzeň. „Nedávam im nijaké rady, len odpovedám na ich otázky. To oni radia mne,“ povedal na adresu väzňov a dodal: „Mám ich rád takých, akí sú, nič viac.“ (tv lux, rome reports)  

07. jún 2021, 16:42

Minorita Giulio Cesareo končí po štyroch rokoch v pozícii riaditeľa Vatikánskeho knižného nakladateľstva. Od 1. júla bude pôsobiť ako šéf Tlačového strediska Posvätného konventu v Assisi a Františkánskeho vydavateľského domu. Meno nového riaditeľa vatikánskeho  vydavateľstva zatiaľ nie je známe. (aci stampa)

07. jún 2021, 13:40

Svätý Ján Pavol II. sa stal patrónom Powiatu Tatrzańskiego (Tatranského okresu) v Poľsku, ktorý susedí so Slovenskom. Za patróna ho vyhlásil v nedeľu krakovský arcibiskup Marek Jędraszewski v Sanktuáriu Matky Božej Fatimskej v Zakopanom.(ekai.pl)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.