Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. február 2024, 17:23

Dikastérium pre náuku viery

Pre platnosť sviatostí nemožno meniť ani formu, ani matériu

Vatikán reaguje napríklad na úpravy krstnej formuly ako „Krstím ťa v mene Stvoriteľa...“ alebo „V mene otca a matky... ťa krstíme“.

Dikastérium pre náuku viery vydalo v sobotu 3. februára nótu Gestis verbisque, v ktorej potvrdzuje, že slová a matériu stanovené v základnom obrade každej sviatosti nemožno meniť, pretože v takom prípade sviatosť nie je platná.

Ako ďalej informuje slovenská redakcia Vatican News, ide o text, ktorý prerokovali a schválili kardináli a biskupi členovia dikastéria na nedávnom plenárnom zhromaždení a následne ho schválil pápež František.

Prefekt dikastéria kardinál Víctor Fernandéz pri prezentácii dokumentu vysvetľuje jeho genézu: „Množiace sa situácie, v ktorých sa zistila neplatnosť vysluhovaných sviatostí“ s úpravami, ktoré „potom viedli k potrebe vypátrať dotknuté osoby, aby sa zopakoval obrad krstu alebo birmovania, a značný počet veriacich právom vyjadroval svoje rozhorčenie“.

Ako príklad sa uvádzali úpravy krstnej formuly, napr. „Krstím ťa v mene Stvoriteľa...“ alebo „V mene otca a matky... ťa krstíme“. Okolnosti sa týkali aj niektorých kňazov, ktorí „po krste formulou tohto typu bolestne zistili neplatnosť svojho svätenia a dovtedy vysluhovaných sviatostí“.

Kardinál vysvetlil, že „zatiaľ čo v iných oblastiach pastoračného pôsobenia cirkvi je dostatok priestoru na kreativitu“, v oblasti slávenia sviatostí sa to „mení skôr na ‚manipulatívnu svojvôľu‘“.

Dokument opakuje, že „pri všetkých sviatostiach sa v každom prípade pre platnosť slávenia vždy vyžadovalo dodržiavanie matérie a formy s vedomím, že svojvoľné zmeny jednej a/alebo druhej – ktorých závažnosť a neplatnosť sa musí z času na čas zistiť – ohrozujú účinné udeľovanie sviatostnej milosti na zjavnú škodu veriacich“. 

To, čo čítame v promulgovaných liturgických knihách, sa musí verne dodržiavať bez toho, aby sa „niečo pridávalo, uberalo alebo menilo“.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 20 minútami

Rakúsky eisenstadtský biskup Ägidius Zsifkovics pre eurovoľbami varoval Európanov, aby nenechali Úniu napospas populistom. Podľa neho treba zmobilizovať všetky „rozumné centristické sily“ a budovať Európu spoločne. Upozornil tiež na prehnanú demarkáciu a odsúdil xenofóbiu podľa hesla „my prví“. Nezdravá kritika EÚ podľa biskupa chorvátskeho pôvodu neprinesie žiadne riešenia, naopak, bude iba znamenať návrat do minulosti. (kathpress)

pred 2 hodinami

Športoví fanúšikovia v Pobreží Slonoviny pripisujú národné športové úspechy Božej priazni. Miestni obyvatelia sú podľa agentúry AP presvedčení, že „Boh je na ich strane“. Futbalisti Pobrežia Slonoviny napríklad vo februári prekvapivo vyhrali Africký pohár národov. Na fotografii muž modliaci sa ruženec po úspechu. (ap/sunday alamba)

pred 4 hodinami

Pozývame na diskusný Večer s Postojom, ktorý sa uskutoční v stredu 21. februára o 18.30 hod. v divadle Teatro Colorato v Bratislave. Témou diskusie je: Kto môže dostať v cirkvi požehnanie? S našimi hosťami budeme spoločne hľadať odpovede na aktuálne otázky:

  • Mali by sme vatikánsky dokument Fiducia supplicans prijať alebo hodiť do koša?
  • Zareagovala na tému požehnávania iregulárnych párov cirkev na Slovensku správne?
  • Čo celá diskusia okolo tejto témy hovorí o pontifikáte pápeža Františka?
20. február 2024, 10:58

V nasledujúcich desiatich rokoch dosiahne dôchodkový vek vyše 90 evanjelických duchovných, čo predstavuje jednu tretinu z celkového počtu, upozornil generálny biskup ECAV Ivan Eľko. „Bez pomoci neordinovaných tento stav nezvládneme. (...) Iba počas nedávnych Vianoc mal jeden vypomáhajúci študent za tri dni jedenásť služieb Božích,“ uviedol biskup Eľko. (epst)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.