Veriaci dali Clintonovej košom. Ešte aj Obamu chceli viac

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Veriaci dali Clintonovej košom. Ešte aj Obamu chceli viac

Porazená prezidentská kandidátka Hillary Clintonová po svojom povolebnom prejave vo volebnom štábe v New Yorku. Foto - TASR/AP

Od Hillary Clintonovej sa v prezidentských voľbách odvrátili protestanti, katolíci aj evanjelikáli. Jej prístup k veriacim skritizoval aj Obamov poradca pre náboženské záležitosti.

Pri analýze výsledkov prezidentských volieb v USA nemožno obísť hlasovanie veriacich voličov. Najmä ak si uvedomíme vysokú religiozitu amerického obyvateľstva. Len 15 percent voličov sa podľa Pew Research Center nehlási k žiadnemu náboženskému vierovyznaniu – pred štyrmi a ôsmimi rokmi to bolo dokonca len 12 percent a predtým ešte menej. K rôznym protestantským cirkvám sa hlási až 52 percent, katolíkov je 23 percent, k židovstvu sa hlásia tri percentá a k iným vierovyznaniam osem percent.

Ďalším výpovedným údajom je návštevnosť bohoslužieb – až tretina amerických voličov ich navštevuje aspoň raz týždenne, pričom len pätina nechodí do kostola vôbec.  

Záver je jasný – ak chce kandidát na amerického prezidenta pomýšľať na úspech, nesmie pohorieť medzi veriacimi ľuďmi. A presne to sa stalo Hillary Clintonovej. Kým Donald Trump dokázal veriacich voličov osloviť viac ako Mitt Romney pred štyrmi rokmi, nábožensky založení podporovatelia Baracka Obamu sa od Clintonovej odvrátili.

Kto chodí do kostola, nevolí Clintonovú

Skupinou, ktorá hlasno prejavila nevôľu voči kandidátke demokratov, boli práve praktizujúci veriaci. Bez ohľadu na svoje vierovyznanie. Donalda Trumpa volilo až o 16 percent viac voličov, ktorí aspoň raz týždenne navštevujú bohoslužby. Naopak, tí ktorí do kostola nikdy nevkročia, v drvivej väčšine volili Clintonovú.

Najvýraznejšiu podporu však Trump získal medzi evanjelikálmi. Ide o kresťanov, ktorých život poznačil duchovný prerod a často sú súčasťou charizmatických spoločenstiev. Tu získal kandidát republikánov až o 65 percent viac ako Clintonová. Podporilo ho aj o 19 percent viac protestantov a o sedem percent viac katolíkov. Naopak, Clintonová najvýraznejšie dominovala medzi židmi, ktorí však tvorili len tri percentá voličov, príslušníkmi menších vierovyznaní a medzi voličmi bez náboženského vyznania.  

Hispánski katolíci demokratku nepodržali

Ak si u niekoho bola Clintonová istá svojou podporou, tak to boli katolíci. Mala na to minimálne dva silné dôvody. Pred štyrmi rokmi medzi katolíckymi voličmi zvíťazil demokrat Obama – aj keď získal len o dve percentá viac ako Romney. Ale najmä – Trumpova protiimigrantská a protihispánska rétorika mala nahnať hispánskych katolíkov do demokratického košiara. Niežeby sa to nestalo. Clintonovej dali oveľa viac hlasov ako Trumpovi (67 % ku 26 percentám), ale stále to bolo o osem percent menej, ako získal Obama pred štyrmi rokmi. 

Na druhej strane, bieli katolíci odovzdali Trumpovi takmer rovnaký podiel hlasov (60 %), ako získal Romney v predošlých voľbách (59 %).

Inými slovami, dôvod, pre ktorý Trump dominoval medzi katolíkmi, nebol ten, že by bieli katolíci vo vyššej miere volili republikánskeho kandidáta, ale ten, že hispánski katolíci nehlasovali za demokrata v takej miere ako v roku 2012.

Nevyspytateľní katolíci

Práve voličské správanie katolíkov je pre odborníkov veľkou záhadou. V posledných desaťročiach sa – až na jednu výnimku – vždy priklonili na stranu víťaza. Nestalo sa tak len v roku 2000, keď väčšina katolíkov hlasovala za Ala Gora. Ten napriek vyššiemu počtu hlasov zápas o prezidentské kreslo prehral s Georgom Bushom kvôli menšiemu počtu voliteľov. Presne to isté sa stalo Clintonovej v tohtoročných voľbách.

Výskumník Mark Gray z Georgetownskej univerzity upozorňuje, že katolíci sa vo svojich volebných preferenciách líšia od volieb k voľbám. „Žiadna iná významná náboženská skupina to nerobí. Iní kresťania spoľahlivo volia v každých voľbách republikánov. Nekresťania alebo neveriaci volia konzistentne demokratov,“ povedal Gray, podľa ktorého sa z týchto dôvodov hlasovanie katolíkov ťažko predpovedá.

Konzervatívny portál Cruxnow.com je presvedčený, že Clintonovej medzi katolíckymi voličmi poškodili najmä emailové škandály, keď na verejnosť unikla aj komunikácia členov jej tímu o zamýšľanej revolúcii v cirkvi.

Ďalším negatívom boli vyjadrenia k potratom. „Clintonová a demokratická strana prehrali voľby z veľkej časti pre svoje extrémne stanoviská k interrupciám, ktorými si znepriatelili potenciálnych voličov,“ uviedla organizácia Demokrati za život. Manželke bývalého prezidenta Billa Clintona poškodil aj zámer zrušiť zákaz podpory potratov z verejných zdrojov.


Hillary Clintonová sa prihovára veriacim počas bohoslužby v baptistickom chráme v Des Moines v štáte Iowa. Foto – TASR/AP

„Američania chcú vidieť rastúce mzdy, vyšší počet ľudí chránených zdravotným poistením, chcú chrániť životné prostredie, ale rozhodne nepodporujú potrat na počkanie,“ povedala šéfka organizácie Kristen Day. „Ak demokratická strana nezmení svoj smer a nebude rešpektovať svedomie pro-life voličov, stane sa stranou iba pre elity v mestách a na pobreží,“ dodala Dayová.

Kritika Obamovho poradcu

Prečítajte si aj
Katolíci a populistické hnutia v USA Zdieľať

Napätie medzi demokratmi dosvedčuje aj otvorená kritika poradcu prezidenta Obamu pre náboženské záležitosti Michaela Weara. „Čo sa týka snahy priblížiť sa k veriacim, bolo to absolútne zlyhanie,“ povedal o Clintonovej kampani. „Buržoázny liberalizmus, sociálny libertarianizmus a technokratický pragmatizmus nie sú odpoveďou na populistický nacionalizmus.“

Demokrati podľa Weara potrebujú prebudovať stranu, vrátiť sa k solidarite, ľudskej dôstojnosti a rovnosti a zdieľať víziu sociálnej, ekonomickej a globálnej spravodlivosti. „To sa môže podariť len v spolupráci s kresťanskými humanistami,“ dodal Obamov poradca.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo