Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. máj 2021, 06:45

Sexuálne škandály

Pápež vyšle do Kolína apoštolskú vizitáciu, preverení riešenie zneužívaní

Nezávislá správa o boji proti sexuálnemu zneužívaniu v Kolínskej arcidiecéze sa týka 314 obetí za roky 1975 až 2018.

Svätý Otec rozhodol o vyslaní apoštolskej vizitácie do nemeckej arcidiecézy Kolín, aby získal úplný obraz o záležitosti zneužívaní.

Úlohou vizitátorov boli poverení kardinál Anders Aborelius, biskup Štokholmu a Mons. Johannes van den Hende, biskup Rotterdamu a predseda Konferencie biskupov Holandska.

Ako sa uvádza v liste Apoštolskej nunciatúry v Berlíne, „v priebehu prvej polovice júna si vyslanci Svätej stolice urobia celkový obraz o zložitej pastoračnej situácii arcidiecézy a zároveň preskúmajú všetky eventuálne chyby“ zodpovedných cirkevných predstaviteľov „pri riešení prípadov sexuálneho zneužívania“. Konkrétne sa v tejto súvislosti spomínajú kardinál Rainer Maria Woelki, arcibiskup Hamburgu Stefan Heße a pomocní kolínski biskupi Dominikus Schwaderlapp a Ansgar Puff.

V marci bola predložená Nezávislá správa o boji proti sexuálnemu zneužívaniu v Kolínskej arcidiecéze, ktorú si nechal vypracovať v októbri 2020 sám arcibiskup Woelki, a bol predložený aj výsledok vyšetrovania vykonaného právnickou firmou Gercke & Wollschläger. Tento dokument, ktorý má viac ako 800 strán, pokrýva obdobie rokov 1975 až 2018 s cieľom zistiť akékoľvek existujúce právne nedostatky a porušenia, ako osobnú zodpovednosť za ne.

Spomínaná správa sa konkrétne týka 314 obetí sexuálneho zneužívania, všetko maloletých okrem jedného, ​​a 202 agresorov, z ktorých takmer dve tretiny sú z radov duchovenstva.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami

Rehoľa menších bratov františkánov na Slovensku si na provinciálnej kapitule minulý týždeň zvolila nové vedenie. Na čele bude provinciálny minister brat Juraj Andrej Mihály a vikár provincie brat Jozef Čirák. Františkáni majú na Slovensku 72 členov a pôsobia v ôsmich kláštoroch, na pustovni v Beňadíne a vo farnosti Gelnica. (tkkbs)

22. máj 2022, 20:39
22. máj 2022, 15:56

Nikaragujský biskup Rolando Álvarez začal hladovku, ktorou protestuje proti sledovaniu zo strany polície. Na sledovania sa sťažovali aj ďalší kňazi. Katolícka cirkev patrí k silným kritikom vlády Daniela Ortegu, ktorá v marci vyhostila z krajiny aj apoštolského nuncia Waldemara Sommertaga. (čtk)

22. máj 2022, 15:16

Pápež František vyzval veriacich, aby sa zapojili do začínajúceho sa „Týždňa Laudato Si´“, povzbudil k modlitbe za cirkev v Číne a apeloval na ochranu života a uplatňovanie výhrady vo svedomí. Urobil tak v príhovore po tradičnej nedeľnej modlitbe Raduj sa, Nebies kráľovná. Zároveň nezabudol dať zatlieskať zakladateľke Pápežských misijných diel Paulíne Jaricotovej, ktorá bude v nedeľu blahorečená vo francúzskom Lyone. (vatican news)

22. máj 2022, 08:37

Kardinál Dominik Duka chce po odchode z úradu pražského arcibiskupa napísať svoje pamäti. Z arcibiskupského paláca sa nevráti do dominikánskeho kláštora, ale presťahuje sa do bytu, kde býval jeho predchodca Miloslav Vlk. (katolický týdeník)

21. máj 2022, 20:25

Fotovýber: Sochu sv. Jána, arcibiskupa šanghajského a sanfranciského, na dvore pravoslávneho skítu v ukrajinskom Sloviansku chránia vrecia s pieskom. Mesto totiž leží blízko frontovej línie v Doneckej oblasti. (ap/andriy andriyenko)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.