Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. máj 2021, 14:40

Sexuálne škandály

Pápež vysiela do Nemecka vizitátorov, venovať sa budú kauze zneužívania v Kolíne

Tamojšia arcidiecéza sa už viac ako rok snaží vyrovnať s dávnejšími prípadmi zneužívania, ktorých sa dopustili duchovní, ako aj podozreniami, že nadriadení takýcho duchovných chránili.

Pápež František nariadil apoštolskú vizitáciu kolínskej arcidiecézy, aby sa zistilo, ako sa v nej riešia prípady sexuálneho zneužívania. V piatok o tom informovala apoštolská nunciatúra v Berlíne.

Kolínsky arcibiskup, kardinál Rainer Maria Woelki, v bezprostrednej reakcii pápežovo rozhodnutie uvítal.

Podľa vyhlásenia nunciatúry v prvej polovici júna do Kolína zavítajú dvaja apoštolskí vizitátori, "aby získali ucelenú víziu o zložitej pastoračnej situácii v arcidiecéze a zároveň prešetrili možné pochybenia kardinála Woelkiho, hamburského arcibiskupa Stefana Hesseho i pomocných biskupov Dominika Schwaderlappa a Ansgar Puffa pri riešení prípadov sexuálneho zneužívania".

Súčasný hamburský arcibiskup Stefan Hesse a kolínsky pomocný biskup Dominikus Schwaderlapp už pápežovi ponúkli svoju demisiu. Stalo sa tak v reakcii na to, že boli obvinení z nevhodného správania.

Spravodajský portál Vatican News informoval, že vizitáciu vykonajú štokholmský biskup, kardinál Anders Aborelius, a rotterdamský biskup Johannes von den Hende.

Agentúra AFP vysvetlila, že apoštolská vizitácia sa zvyčajne začína, keď pápež usúdi, že diecéza už nie je schopná vyriešiť svoje problémy internými procesmi.

Inzercia

Kolínska arcidiecéza sa už viac ako rok snaží vyrovnať s dávnejšími prípadmi sexuálneho zneužívania, ktorých sa dopustili duchovní, ako aj podozreniami, že nadriadení takýcho duchovných chránili alebo kryli.

Kardinál Woelki napr. nedovolil zverejniť prvý znalecký posudok v prípade, pretože ho považoval za nekorektný a právne chybný.

Druhá správa, ktorá bola zverejnená v marci, dokazuje podobné pochybenia na vysokých miestach arcidiecézy pri riešení podozrení zo sexuálenho zneužívania, ale kardinála Woelkiho zbavuje viny.      

Táto, v poradí druhá, správa odhalila, že v rokoch 1975 - 2018 bolo v kolínskej diecéze sexuálne zneužívaných 314 maloletých, väčšinou chlapcov vo veku do 14 rokov.

Väčšina obvinení sa týka funkčného obdobia Woelkiho predchodcu, kardinála Joachima Meisnera, ktorý v roku 2017 zomrel.
 

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami

Rehoľa menších bratov františkánov na Slovensku si na provinciálnej kapitule minulý týždeň zvolila nové vedenie. Na čele bude provinciálny minister brat Juraj Andrej Mihály a vikár provincie brat Jozef Čirák. Františkáni majú na Slovensku 72 členov a pôsobia v ôsmich kláštoroch, na pustovni v Beňadíne a vo farnosti Gelnica. (tkkbs)

22. máj 2022, 20:39
22. máj 2022, 15:56

Nikaragujský biskup Rolando Álvarez začal hladovku, ktorou protestuje proti sledovaniu zo strany polície. Na sledovania sa sťažovali aj ďalší kňazi. Katolícka cirkev patrí k silným kritikom vlády Daniela Ortegu, ktorá v marci vyhostila z krajiny aj apoštolského nuncia Waldemara Sommertaga. (čtk)

22. máj 2022, 15:16

Pápež František vyzval veriacich, aby sa zapojili do začínajúceho sa „Týždňa Laudato Si´“, povzbudil k modlitbe za cirkev v Číne a apeloval na ochranu života a uplatňovanie výhrady vo svedomí. Urobil tak v príhovore po tradičnej nedeľnej modlitbe Raduj sa, Nebies kráľovná. Zároveň nezabudol dať zatlieskať zakladateľke Pápežských misijných diel Paulíne Jaricotovej, ktorá bude v nedeľu blahorečená vo francúzskom Lyone. (vatican news)

22. máj 2022, 08:37

Kardinál Dominik Duka chce po odchode z úradu pražského arcibiskupa napísať svoje pamäti. Z arcibiskupského paláca sa nevráti do dominikánskeho kláštora, ale presťahuje sa do bytu, kde býval jeho predchodca Miloslav Vlk. (katolický týdeník)

21. máj 2022, 20:25

Fotovýber: Sochu sv. Jána, arcibiskupa šanghajského a sanfranciského, na dvore pravoslávneho skítu v ukrajinskom Sloviansku chránia vrecia s pieskom. Mesto totiž leží blízko frontovej línie v Doneckej oblasti. (ap/andriy andriyenko)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.