Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. jún 2021, 10:24

Návštevníci Červeného Kláštora spoznajú počas leta život mníchov

Životom pôvodných kartuziánskych mníchov prevedie návštevníkov od 4. do 18. júla dominikán páter Rafael.

Návštevníci kartuziánskeho kláštora v obci Červený Kláštor (okres Kežmarok) spoznajú počas leta život mníchov. Od 4. do 18. júla ho predstaví dominikán páter Rafael. Informuje o tom na svojom webe Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska.

Podľa riaditeľa múzea Milana Gacíka "bude tohtoročný letný duchovný program spojený s viacerými zaujímavými aktivitami". Napríklad v podobe spoločnej nočnej a rannej modlitby liturgie hodín – breviára v latinskom jazyku, svätej omše, výkladových sprievodných prehliadok starobylého kláštora rehole kartuziánov, večernej modlitby posvätného ruženca alebo kamaldulskej korunky.

"Zaujímavosťou letných spirituálnych aktivít bude prítomnosť a uctenie si vzácnych relikvií svätého Jozefa, ženícha Panny Márie, blahoslavenej Kataríny Emmerichovej či zakladateľa rádu premonštrátov svätého Norberta, ktoré budú vystavené v kláštornom Kostole svätého Antona Pustovníka," dodal Gacík.

História vzniku kláštora siaha do roku 1320, keď ho založili kartuziánski mnísi ako filiálny konvent kláštora na Skale útočišťa na Spiši.

Inzercia

Dnes treba vedieť

22. marec 2023, 11:27

Pápež František poukázal pri stredajšej generálnej audiencii na Svetový deň vody, ktorý si pripomíname 22. marca. Podľa neho voda nemá byť príčinou vojen a vyzval na jej zodpovedné využívanie. František tiež apeloval na obnovenie aktu zasvätenia Panne Márii, ktorý vykonal pred rokom 25. marca. Pápež povzbudil každého veriaceho a každé spoločenstvo, aby si 25. marca obnovili akt zasvätenia Matke Božej, a vyzval, aby sme nezabúdali na sužovanú Ukrajinu, ktorá tak veľmi trpí. (vaticannews)

22. marec 2023, 09:45

„Každý siedmy kresťan zažíva prenasledovanie,“ vyhlásil to pozorovateľ Svätej stolice pri OSN Fortunatus Nwachukwu počas 52. zasadania Rady pre ľudské práva v Ženeve. Podľa nigérijského arcibiskupa „násilie a represívne opatrenia sa v posledných rokoch stupňujú. Veriacim sa často upiera právo prejavovať a praktizovať svoju vieru, aj keď to neohrozuje verejnú bezpečnosť alebo neporušuje práva iných“. (vaticannews)

 

22. marec 2023, 08:27

Osobný tajomník zosnulého Benedikta XVI. pátra po jeho dedičoch. Sú nimi piati jeho bratranci a sesternice. Arcibiskup Georg Gänswein si doteraz myslel, že existujú len dvaja priami dediči, dve sesternice. Podľa zákona musí arcibiskup dedičom emeritného pápeža napísať a opýtať sa ich, či prijímajú dedičstvo. Časť vecí nemecký pápež rozdal pred smrťou spolupracovníkom a priateľom. Ide o hodinky, perá, obrazy či liturgické predmety. (cna)

21. marec 2023, 18:30

Bývalý osobný sekretár emeritného pápeža Benedikta XVI. arcibiskup Georg Gänswein sa pravdepodobne stane pápežským veľvyslancom v Kostarike.​ Informoval o tom portál Religion Digital s odvolaním sa na anonymné cirkevné zdroje. Vatikán minulý týždeň požiadal kostarické úrady o miesto pre Gänsweina. Ak z latinskoamerickej krajiny nepríde žiadna oficiálna odpoveď, Rím to vyhodnotí ako súhlas. (kathpress, religion digital)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.