Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. jún 2021, 11:03

Prenasledovanie kresťanov

Manželský pár odsúdený v Pakistane za blasfémiu vo štvrtok oslobodili

Manželský pár odsúdený v Pakistane za blasfémiu vo štvrtok oslobodili

Pakistanský právnik Saiful Malook ukazujúci obrázok kresťanského manželského páru. FOTO AP

Manželom hrozil trest smrti, v pakistanskom väzení boli sedem rokov. Na súde ich obhajoval moslimský právnik Saiful Malook.

Pakistanský kresťanský pár obvinili v roku 2014. Manželia Shafqat Emmanuel a Shagufta Kousarová, ktorí sú rodičmi štyroch detí, sa dostali do väzenia pre obvinenia z údajného odosielania textových správ, ktoré mali hanobiť proroka Mohameda.

Po siedmich rokoch čakania na najvyšší trest v cele smrti ich vo štvrtok oslobodil pandžábsky najvyšší súd v Láhaure.

Zákon o blasfémii platí v Pakistane od roku 1986 a polovica obvinených patrí k náboženským menšinám, ktoré spolu tvoria 4 percentá z 220 miliónov obyvateľov Pakistanu.

Kauza kresťanských manželov silno ovplyvnila pakistanskú i medzinárodnú verejnú mienku spolu s prípadom Asie Bibiovej, katolíčky, ktorú zbavili viny v októbri 2018 po takmer desaťročnom väznení. Aj obhajobu manželov Shafqata a Shagufty úspešne viedol moslimský právnik Saiful Malook, ktorý oslobodil Asiu Bibiovú, píše Vatican News.

Keďže sa mu opakovane vyhrážali smrťou, prijal politický azyl v Holandsku, no potom odcestoval späť do vlasti, aby hájil nových prenasledovaných: „Manželský pár je nevinný a neexistuje žiadny dôkaz usvedčujúci ich z takéhoto činu. Nikto sa za týchto ľudí nepostaví, a preto som sa vrátil, aby som sa ich ujal. Nedopustím, aby v našich väzeniach umierali kresťania,“ prehlásil Malook pre agentúru Asia News.

Malook pre agentúru AFP, ktorú cituje BBC, dodal, že manželský pár by mal byť definitívne oslobodený nasledujúci týždeň, keď súd zverejní svoje príkazy. Ľudskoprávne organizácie veľmi oceňujú tento krok pandžábskeho najvyššieho súdu.

Inzercia

Fotografia väznených manželov. FOTO AP

Moslimský právnik bol v roku 2020 spoločnosťou Združenie pre právnikov v nebezpečenstve (OIAD) nominovaný na prestížnu cenu ľudských práv American Bar Association, píše Union of Catholic Asian News.

Situáciu sledovala aj medzinárodná mimovládna organizácia Amnesty International: „Rozhodnutie (súdu) potvrdzuje koniec sedemročného dlhého utrpenia páru, ktorý nemal byť odsúdený a už vôbec nemal čeliť trestu smrti.“

Brat väznenej Shagufty Kousarovej pre BBC povedal, že manželský pár bol určite nevinný, a zároveň mal pochybnosti, že by boli manželia dostatočné gramotní na to, aby napísali podobné správy. Kousarová pracovala ako správkyňa v kresťanskej škole, zatiaľ čo jej manžel je čiastočne paralyzovaný.

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Najstarší slovenský salezián Jozef Hrdý hovorí, že jeho život bol spojený so športom. Kňaz známy aj ako don José pôsobil dlhé roky na misiách v Chile. V roku 1962 sa tam stretol s legendárnym Pelém. Krátky rozhovor so spomínaným saleziánom priniesla Kea RTV.

FUTBAL AKO SLUŽBA

FUTBAL AKO SLUŽBA Má 98 rokov a je najstarším saleziánom na Slovensku. Dlhé roky pôsobil ako kňaz v Chile, kde sa na futbalových majstrovstvách sveta v roku 1962 stretol napríklad aj s famóznym Pelém. Jozef Hrdý alebo don José sa teší zo života a my sme sa s ním stretli v Hodoch, kde nám o sebe porozprával viac.

Uverejnil používateľ RTV Krea Streda 16. júna 2021
pred 4 hodinami

Pápež: „Uprostred búrky volajte k Bohu.“ Pri nedeľnej modlitbe Anjel Pána sa tradične zamýšľal nad nedeľným evanjeliom. Pripomenul, že aj my sme sa nie raz pýtali Boha, že prečo mlčí a neodpovedá, zvlášť, keď máme pocit, že sa potápame, pretože láska, či projekt do ktorého sme vkladali nádeje sa rozplýva. Podľa pápeža to je mimoriadna modlitba, ktorá koná zázraky.

pred 9 hodinami

Parížsky arcibiskup Michel Aupetit tento týždeň slúžil svätú omšu v katedrále Notre-Dame. Na omši mohlo byť len 12 ľudí. V chráme sa začína obnova požiarom poškodeného interiéru. Arcibiskup v homílii poukázal, že obnova  katedrály je symbolom obnovy cirkvi. Podľa neho niektorí veria, že je v ruinách, ale podobne ako katedrála aj Kristova cirkev ostane stáť. Za obnovu interiéru katedrály je zodpovedná katolícka cirkev. (cna)

pred 9 hodinami

Františkánsky kustód v Svätej Zemi Francesco Patton pozýva pútnikov a turistov k čo najskoršiemu návratu do vlasti Ježiša. Odkazuje, že epidemiologická situácia vďaka očkovaniu je v krajine veľmi dobrá. Kustód podčiarkuje, že ekonomická situácia je ťažká aj pre miestnych kresťanov, ktorí žijú z turizmu, zvlášť pre obyvateľov palestínskych území. (vatican news)

pred 10 hodinami

V Brazílii sa minulý týždeň modlili za obete covidu-19. Ich počet dosiahol v juhoamerickej krajine už pol milióna. Podľa miestnych biskupov takýto počet obetí je ohromné číslo, ktoré ich hlboko zasiahlo. Za obete pandémie boli slúžené sväté omše, konali sa modlitby a rôzne pobožnosti, aj manifestácie. Predseda brazílskeho episkopátu  arcibiskup Azevedo zdôraznil, že v tejto chvíli sa musia všetci zamyslieť nad zmyslom života. (vatican news)

pred 20 hodinami

Pápežská akadémia pre život v spolupráci s Vatikánskou komisiou COVID-19 zostavili osobitnú nótu týkajúcu sa osôb s postihnutím. Jej myšlienkou je budovať lepší svet, v ktorom by osoby s postihnutím boli doceňované, milované a zaobchádzalo by sa s nimi priateľsky. (vatican news)

19. jún 2021, 16:14

Rady duchovných od soboty posilnili ďalší novokňazi. Biskupi vysvätili kňazov v Bratislave, Banskej Bystrici, na Spišskej Kapitule a v Košiciach. Novokňaza majú aj minoriti. Košický arcibiskup Bernard Bober povedal svätencom, že nemusia byť za každú cenu intelektuálmi, ktorí vedia robiť analýzy, dokážu predpovedať vývoj cirkvi a vedia všetko múdro okomentovať. Povzbudil ich, aby žili s veriacimi, zaujímali sa o ich problémy a príbehy. (tkkbs)

19. jún 2021, 15:51

Úrad apoštolskej charity poslal pľúcne ventilátory a lekárske vybavenie do 9 krajín ako znak pápežovej podpory chudobným krajinám bojujúcimi s pandémiou. Pomoc odišla na apoštolské nunciatúry, ktoré materiál rozdelia do nemocničných centier a podľa potrieb miestnych cirkví. Pľúcne ventilátory dostane Brazília, Kolumbia, Argentína, India, Južná Afrika, Bolívia, Sýria a Papua Nová Guinea. Pápež tiež poskytol finančné dary na lekárske vybavenie do ďalších krajín. (vatican news)

Inzercia

Inzercia