Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. jún 2021, 11:03

Prenasledovanie kresťanov

Manželský pár odsúdený v Pakistane za blasfémiu vo štvrtok oslobodili

Manželský pár odsúdený v Pakistane za blasfémiu vo štvrtok oslobodili

Pakistanský právnik Saiful Malook ukazujúci obrázok kresťanského manželského páru. FOTO AP

Manželom hrozil trest smrti, v pakistanskom väzení boli sedem rokov. Na súde ich obhajoval moslimský právnik Saiful Malook.

Pakistanský kresťanský pár obvinili v roku 2014. Manželia Shafqat Emmanuel a Shagufta Kousarová, ktorí sú rodičmi štyroch detí, sa dostali do väzenia pre obvinenia z údajného odosielania textových správ, ktoré mali hanobiť proroka Mohameda.

Po siedmich rokoch čakania na najvyšší trest v cele smrti ich vo štvrtok oslobodil pandžábsky najvyšší súd v Láhaure.

Zákon o blasfémii platí v Pakistane od roku 1986 a polovica obvinených patrí k náboženským menšinám, ktoré spolu tvoria 4 percentá z 220 miliónov obyvateľov Pakistanu.

Kauza kresťanských manželov silno ovplyvnila pakistanskú i medzinárodnú verejnú mienku spolu s prípadom Asie Bibiovej, katolíčky, ktorú zbavili viny v októbri 2018 po takmer desaťročnom väznení. Aj obhajobu manželov Shafqata a Shagufty úspešne viedol moslimský právnik Saiful Malook, ktorý oslobodil Asiu Bibiovú, píše Vatican News.

Keďže sa mu opakovane vyhrážali smrťou, prijal politický azyl v Holandsku, no potom odcestoval späť do vlasti, aby hájil nových prenasledovaných: „Manželský pár je nevinný a neexistuje žiadny dôkaz usvedčujúci ich z takéhoto činu. Nikto sa za týchto ľudí nepostaví, a preto som sa vrátil, aby som sa ich ujal. Nedopustím, aby v našich väzeniach umierali kresťania,“ prehlásil Malook pre agentúru Asia News.

Malook pre agentúru AFP, ktorú cituje BBC, dodal, že manželský pár by mal byť definitívne oslobodený nasledujúci týždeň, keď súd zverejní svoje príkazy. Ľudskoprávne organizácie veľmi oceňujú tento krok pandžábskeho najvyššieho súdu.

Inzercia

Fotografia väznených manželov. FOTO AP

Moslimský právnik bol v roku 2020 spoločnosťou Združenie pre právnikov v nebezpečenstve (OIAD) nominovaný na prestížnu cenu ľudských práv American Bar Association, píše Union of Catholic Asian News.

Situáciu sledovala aj medzinárodná mimovládna organizácia Amnesty International: „Rozhodnutie (súdu) potvrdzuje koniec sedemročného dlhého utrpenia páru, ktorý nemal byť odsúdený a už vôbec nemal čeliť trestu smrti.“

Brat väznenej Shagufty Kousarovej pre BBC povedal, že manželský pár bol určite nevinný, a zároveň mal pochybnosti, že by boli manželia dostatočné gramotní na to, aby napísali podobné správy. Kousarová pracovala ako správkyňa v kresťanskej škole, zatiaľ čo jej manžel je čiastočne paralyzovaný.

Dnes treba vedieť

pred 14 hodinami

Spor predsedu nemeckých biskupov a kardinála

Kardinál Koch vidí paralelu medzi synodálnou cestou a cirkvou v období nacizmu

Prefekt vatikánskeho dikastéria porovnal diskusie v nemeckej cirkvi s diskusiami v cirkvi počas nacizmu. Nahneval tým predsedu nemeckých biskupov, ktorý žiadal ospravedlnenie. Kardinál reagoval, že sa nikoho nechcel dotknúť, ale za svojou kritikou si stojí. Všetko vyvrcholilo zrušením plánovaného programu kardinála v Nemecku.

pred 18 hodinami

„Nebojte sa zašpiniť si ruky v službe tým, ktorí to najviac potrebujú, a ľuďom, s ktorými sa nepočíta,“ povedal pápež František účastníkom generálnej kapituly redemptoristov. Vyše stovke členov 26. generálnej kapituly Kongregácie Najsvätejšieho Vykupiteľa, zídených z 85 krajín, sa pápež František krátko prihovoril spontánnymi slovami v španielčine a pripravený príhovor im odovzdal na papieri. (vaticannews)

pred 21 hodinami

Počet kardinálov voličov sa od 1. októbra znížil na 129, keďže taliansky kardinál Giuseppe Bertello sa dožíva 80 rokov. Na konkláve sa totiž môžu zúčastniť iba kardináli mladší ako 80 rokov. Kardinálske kolégium má v súčastnosti 226 členov. (ekai)

01. október 2022, 00:30

Americký pravoslávny arcibiskup Elpidophoros (Lambriniadis) vyzval na stiahnutie všetkých tureckých jednotiek zo severnej časti Cypru. „Nikdy neprestaneme v našom boji, kým nedosiahneme náš spravodlivý cieľ, ktorým nie je nič iné ako oslobodenie nášho Cypru a existencia zjednoteného a prosperujúceho Cypru,“ povedal jeden z najvýznamnejších duchovných Konštantínopolského ekumenického patriarchátu. (kathpress)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.