Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Dnes treba vedieť
17. júl 2021, 15:56

Pastiersky list

Nech nám Svätý Otec pomôže ukončiť všetky nezmyselné spory

Nech nám Svätý Otec pomôže ukončiť všetky nezmyselné spory

Foto - TASR/Pavel Neubauer

V katolíckych kostoloch v nedeľu zaznel pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku.

Konferencia biskupov Slovenska pri príležitosti septembrovej návštevy pápeža Františka na Slovensku napísala pastiersky list, ktorý sa číta v katolíckych kostoloch počas nedeľných bohoslužieb.

V úvode listu biskupi konštatujú, že po vyše rok trvajúcom boji s pandémiou je príchod pápeža dobrou správou pre celú slovenskú spoločnosť.

„Ako chceme privítať vzácneho hosťa, viditeľnú hlavu Katolíckej cirkvi a duchovného otca viac ako miliardy a tristo miliónov katolíkov na celom svete? Rozmýšľajme, čo môže v tomto roku 2021 Slovensko predstaviť pápežovi – a pri príležitosti jeho návštevy aj celému svetu, ktorý sleduje jeho zahraničné cesty. Aké je Slovensko dnes naozaj? A aké si prajeme, aby bolo zajtra?“ pýtajú sa katolícki biskupi.

Slovensko je podľa nich krajinou, ktorá „duchovne spája Západ i Východ vo svojej rímskokatolíckej a gréckokatolíckej jednote“, v ktorej „má svoje miesto a duchovnú úlohu aj Pravoslávna cirkev a cirkevné spoločenstvá, ktoré sa zrodili z reformy“, do ktorej patrí aj „starobylá židovská náboženská obec“, ale i „krajinou, v ktorej rastie sekulárna, nekonfesionálna časť spoločnosti, a ktorá hľadá prienik verejných záujmov pre dobro všetkých občanov“.

Biskupi zároveň veriacich vyzývajú, aby pápeža prijali s radosťou, v pozornom očakávaní jeho slov a s duchovnou disponibilitou. „Nielen preto, že je to obľúbený pápež, ale najmä preto, lebo je to Peter dnešnej doby,“ konštatujú biskupi, ktorí zároveň pozývajú k duchovnej príprave na pápežovu návštevu: „Zoberme do rúk Sväté písmo. Čítajme a počúvajme o Ježišovi. A vyhľadajme si aj spisy pápeža Františka, ktoré máme na dosah ruky, preložené do našej reči. Spoznajme z nich lepšie toho, ktorý k nám príde. Má nám mnoho čo povedať.“

V závere listu biskupi vyjadrujú nádej, že návšteva pápeža vytrhne krajinu zo série ťaživých správ, z únavy, nedôvery, znechutenia.

„Nech nám Svätý Otec pomôže nielen odložiť, ale aj ukončiť všetky nezmyselné spory; nech nám dodá silu prekonať obavy; nech nás zjednotí naprieč celou spoločnosťou. Nech nás spojí medzi sebou navzájom, ale aj, a predovšetkým, v pozornosti k trojjedinému Bohu a k hodnotám evanjelia, radostnej zvesti, ktorá má patriť všetkým ľuďom,“ zakončujú svoj pastiersky list katolícki biskupi.

Plné znenie pastierskeho listu nájdete na stránkach Tlačovej kancelárie KBS.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 13 hodinami

Niekoľko írskych katolíckych diecéz uviedlo, že od polovice augusta budú pokračovať vo vysluhovaní prvých svätých prijímaní a birmovaní, aj keď vláda odporučila, „aby sa v tejto chvíli nekonali náboženské obrady, ako sú krsty, prvé sväté prijímania a birmovania“. Írska vláda prisľúbila zrušenie odporúčania, až keď sa pandemická situácia v krajine zlepší. (cna)

pred 18 hodinami

Keďže je príjazdová cesta na košické sídlisko Lunik IX zatiaľ len jedna a pri návšteve pápeža platia nevyhnutné bezpečnostné opatrenia, samospráva musí rozmýšľať nad vybudovaním alternatívnej trasy na sídlisko. V hre je aj spevnenie vyšliapanej cestičky pomedzi kríky, ktorou si miestni skracujú cestu. Zároveň na hlavnej prístupovej trase položia nový asfalt. Pred sídliskom tiež pribudne nový štvormetrový kríž a jedna z bytoviek dostane fasádu s maľbou, ktorá ma Františka privítať a miestnym bude roky jeho návštevu pripomínať. (korzár)

pred 19 hodinami

Džihádisti zavraždia v Nigérii približne 17 kresťanov denne. Vyplýva to z novej štúdie organizácie Intersociety, ktorá vypočítala, že za prvých 200 dní roku 2021 bolo zabitých asi 3 462 kresťanov. Zároveň od januára 2021 boli kostoly v krajine terčom útokov asi 300-krát. (cna)

30. júl 2021, 22:59

Odpoveďou na modlitby obyvateľov Hondurasu, ktorých v novembri 2020 zasiahli ničivé hurikány Eta a Iota, je františkán Leopoldo Serrano, ktorý okrem duchovnej služby pomáha miestnej komunite aj s projektovaním a stavaním nových domov. Tie staré im totiž zničili zosuvy pôdy po výdatných zrážkach spojených s hurikánmi. O strechy nad hlavou vtedy prišlo takmer polmilióna ľudí zo Strednej Ameriky. (ap)

30. júl 2021, 21:37

Poprední americkí biskupi sa postavili voči návrhom Bieleho domu, ktoré majú finančne pokryť prostriedky na vykonávanie potratov. „Financovanie ničenia nevinných nenarodených ľudských životov a nútenie ľudí zabíjať je vážnym porušovaním ľudských práv,“ uviedli kardinál Timothy Dolan z New Yorku a arcibiskup Joseph Naumann z Kansas City. (cna)

30. júl 2021, 15:37

Americká katolícka sieť zdravotnej starostlivosti Ascension svojich pracovníkov požiadala, aby sa zaočkovali. Svojim lekárom, predajcom a dobrovoľníkom to komunikujú tak, že je to účinný spôsob, ako poraziť pandémiu covidu-19. Za očkovanie prisľúbila zamestnancom aj určité výhody. (cna)

Inzercia

Inzercia