Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. júl 2021, 18:10

Klokočovská ikona Bohorodičky bude mať na liturgii s pápežom čestné miesto

Klokočovská ikona Bohorodičky bude mať na liturgii s pápežom čestné miesto

Prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak. Reprofoto TKKBS

Prešovský arcibiskup Ján Babjak zároveň povzbudil všetkých gréckokatolíkov, aby položili dôraz na duchovnú prípravu návštevy Svätého Otca Františka. „Aby sme jeho posolstvi dokázali v plnosti pochopiť, prijať ho a z neho žiť,“ uviedol metropolita.

„Konečne, vďaka Bohu,“ začína príhovor prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak. Uverejnený bol v TK KBS aj v televíziach Logos a Zemplín.

„Všetci sa z toho veľmi tešíme, že sme pápežovi Františkovi padli do oka. Výstižnejšie to neviem ani vyjadriť,“ povedal arcibiskup Babjak s tým, že doteraz pápež navštevoval výlučne len chudobné miestne cirkvi, preto sa zamýšľa, či aj Slovensko medzi ne nepatrí.

„Duchovne na tom nie sme celkom dobre. Sekularizmus zasiahol aj Slovensko a my všetci to cítime. Mnohí ľudia sa stali menej horlivými, až vlažnými,“ upozorňuje Babjak.

Tvrdí však, že celá gréckokatolícka metropolia sa na návštevu pápeža teší. „Svätý Otec bude sláviť byzantskú svätú liturgiu. To je pre nás čosi veľmi výnimočné.“

„Slávenie svätej božskej liturgie bude pre všetkých gréckokatolíkov ako balzam na dušu po všetkých krížoch a utrpeniach, ktoré naša cirkev prežila v minulom storočí, v 50. rokoch komunistického prenasledovania a likvidácie cirkvi,“ povedal Babjak s tým, že vníma, že „rany sú už zacelené a táto návšteva je ako balzam, ktorý hojivosť rán ešte viac urýchli.“

Prítomná bude klokočovská ikona

V liturgickom priestore v Prešove pri mestskej hale, kde sa bude liturgia sláciť, bude mať čestné miesto aj klokočovská ikona Presvätej Bohorodičky. „Pred 351 rokmi sĺzila pri obsadení Zemplínu maďarským kalvínskym vojskom,“ spresnil prešovský arcibiskup.

Babjak tiež dodal, že „je to kópia zázračnej ikony, ktorú cisársky dvor z Viedne podaroval Prešovu. Viedeň si ponechala originál, o ktorom dnes, žiaľ, nevieme, kde sa nachádza. Ale sme Bohu vďační, že máme vernú kópiu tejto zázračnej klokočovskej ikony.“

Gréckokatolícky arcibiskup tiež vyzýva veriacich na dôkladnú prípravu. „Chcem povzbudiť všetkých gréckokatolíkov, aby položili dôraz na duchovnú prípravu, lebo takto duchovne pripravení chceme mať otvorené srdcia pre každé slovo Svätého otca Františka, aby sme jeho posolstvo dokázali v plnosti pochopiť, prijať a z neho žiť.“

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami
pred 16 hodinami

Nedeľnou svätou omšou v Mauzóleu Johna Garanga v juhosudánskom hlavnom meste Džuba vyvrcholila šesťdňová návšteva pápeža Františka v Konžskej demokratickej republike a Južnom Sudáne. „Keď vás prepadne pokušenie cítiť sa nedostatočne, skúste sa pozrieť na soľ a jej drobné zrnká: je to malá prísada a po položení na tanier sa stratí, rozplynie sa, ale práve tak dodá chuť celému obsahu,“ povedal pápež v homílii pred 70-tisíc veriacimi. Návrat do Ríma je naplánovaný na 17.30 hod. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.