Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. august 2021, 08:31

Pápež pozdravil paralympijských športovcov v Tokiu

„Posielam svoj pozdrav športovcom a ďakujem im, pretože všetkým ponúkajú svedectvo nádeje a odvahy,“ uviedol František.

V Tokiu už tretí deň beží program Paralympijských hier. Všetkých, čo na nich súťažia, pozdravil pápež František krátkym odkazom cez sociálnu sieť Twitter: „Posielam svoj pozdrav športovcom a ďakujem im, pretože všetkým ponúkajú svedectvo nádeje a odvahy.“

Na túto tému hovoril Svätý Otec pri generálnej audiencii v stredu 25. augusta, keď vyzdvihol zásluhu paralympijských športovcov, ktorí „ukazujú, ako športové nasadenie pomáha prekonávať zdanlivo neprekonateľné ťažkosti.“ V závere stretnutia s pútnikmi, prenášaného v priamom prenose z Auly Pavla VI., pápež František uviedol:

„Včera sa v Tokiu začala Paralympiáda. Posielam svoj pozdrav športovcom a ďakujem im, pretože všetkým ponúkajú  svedectvo nádeje a odvahy. Oni v skutočnosti ukazujú, ako športové nasadenie pomáha prekonávať zdanlivo neprekonateľné ťažkosti.“

Na generálnej audiencii bola prítomná aj trojica hendikepovaných športovcov. 

Pápeža Františka osobne pozdravili a venovali mu tričko s emblémom inkluzívneho športového podujatia „We Run Together“ (Bežíme spoločne), zorganizovaného v uplynulom roku vatikánskym športovým klubom Athletica Vaticana.

Gianluca Palazzi je vatikánsky zamestnanec na dôchodku, ktorý je napriek svojej pripútanosti na vozíček trénerom basketbalu. Basketbalu sa venuje aj 13-ročná Sara Vargetto, najmladšia a čestná členka tímu Athletica Vaticana.

Spolu s nimi bol na stretnutí so Svätým Otcom paracyklista Tiziano Monti, ktorý patrí medzi priateľov vatikánskeho športového klubu. Je zapojený do projektu s názvom „Obiettivo3“, spojeného s menom Alexa Zanardiho, pretekára Formuly 1, ktorý po havárii zostal paralyzovaný a začal sa úspešne venovať paracyklistike, no v súčasnosti sa nachádza v ťažkom zdravotnom stave po dopravnej nehode.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 13 hodinami

Budúci utorok 28. marca o 18.00 h bude slúžiť svätú omšu za obete vojny na Ukrajine v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach arcibiskup Bernard Bober. Predseda KBS pozýva farnosti, aby sa pripojili k tomuto úmyslu. Ide o iniciatívu Rady európskych biskupských konferencií, ktorá k bohoslužbám za Ukrajinu pozvala všetky biskupské konferencie Európy. (tkkbs)

pred 17 hodinami

Biskupi krajín EÚ si budú tento týždeň voliť v Ríme nové vedenie Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE). Doterajší predseda luxemburský kardinál Jean-Claude Hollerich sa už neuchádza o túto funkciu na ďalšie päťročné obdobie. Voľby predsedu a štyroch podpredsedov budú v stredu, na druhý deň prijme biskupských delegátov EÚ pápež František. Slovensko zastupuje v COMECE bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko. (comece.eu)

pred 20 hodinami

Najnovšie svedectvo vysokého vatikánskeho úradníka arcibiskupa Edgara Peñu Parru ukazuje, že pápež František bol nielen informovaný, ale aj zapojený do rokovaní o získaní plnej kontroly nad luxusnou nehnuteľnosťou v Londýne, do ktorej akcií investoval Štátny sekretariát, čo je teraz predmetom súdneho sporu. Peña Parra vypovedal pred vatikánskym súdom o tom, ako ho pápež v decembri 2018 zavolal do Domu sv. Marty, kde našiel Františka s právnikom Emanuelom Intendentem a Giuseppem Milanesom – osobami zapojenými do spornej transakcie. (aci stampa)

19. marec 2023, 20:48
19. marec 2023, 14:21

Laici pracujúci pre cirkev na plný úväzok by dnes už mali byť čímsi normálnym, hovorí líder spoločenstva Rieka Života Bohuš Živčák. „Ak by sme sa na cirkev pozreli cez biznis model, tak my sa spoliehame na to, že necelé dve percentá firmy, ktoré tvorí duchovenstvo, budú pracovať tak, že celá cirkev firma bude životaschopná a prosperujúca. To je nezmysel. Nebude to fungovať, keď 98 % ostane pasívnych,“ konštatuje Živčák.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.