Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. august 2021, 20:40

Na Gemeri v sobotu opäť na jeden deň sprístupnia vybrané gotické kostoly

V poradí piaty ročník podujatia Gotická cesta otvorená sa tentokrát zameria na Jelšavský okruh, v rámci ktorého môžu návštevníci nazrieť do interiérov siedmich sakrálnych pamiatok.

Na Gemeri sa v sobotu opäť otvoria brány niektorých gotických kostolov. V poradí piaty ročník podujatia Gotická cesta otvorená sa tentokrát zameria na Jelšavský okruh, v rámci ktorého môžu návštevníci nazrieť do interiérov siedmich sakrálnych pamiatok. TASR o tom za občianske združenie (OZ) Gotická cesta, ktoré je organizátorom podujatia, informovala Katarína Ondrejovičová.

„Už tradične budú mať poslednú augustovú sobotu návštevníci možnosť nahliadnuť do interiérov stredovekých či mladších skvostov, slávnejších, ale aj tých menej známych. Samozrejmosťou je výklad od našich dobrovoľníkov, ktorí budú na mieste pripravení po celý deň od 10.00 do 17.00 h,“ priblížila Ondrejovičová.

Čítajte tiež

V rámci podujatia budú na Gemeri sprístupnené kostoly v obciach Rákoš, Šivetice, Prihradzany, Ratková, Rybník a v obci Sása, kde na návštevníkov čaká i predstavenie hry na organ v podaní Andreja Štafuru. Centrom diania aktuálneho ročníka sa stane kostol v Kameňanoch z polovice 13. storočia. O program sa tu postará skupina Kompánia z Turca prezentujúca historické postavy dejín zo 14. storočia, ktorá prinesie i rekonštrukcie scén z lokálnych dejín.

Ku kostolom v okolí Jelšavy OZ Gotická cesta vypraví aj autobusy z Revúcej a Rožňavy, navštíviť ich je ale možné i individuálne. Vstupné do jednotlivých národných kultúrnych pamiatok je dobrovoľné a ostáva navštívenej farnosti. Podujatie Gotická cesta otvorená finančne podporili Verejno-súkromné partnerstvo Stredný Gemer a Banskobystrický samosprávny kraj.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Pápež František poukázal pri stredajšej generálnej audiencii na Svetový deň vody, ktorý si pripomíname 22. marca. Podľa neho voda nemá byť príčinou vojen a vyzval na jej zodpovedné využívanie. František tiež apeloval na obnovenie aktu zasvätenia Panne Márii, ktorý vykonal pred rokom 25. marca. Pápež povzbudil každého veriaceho a každé spoločenstvo, aby si 25. marca obnovili akt zasvätenia Matke Božej, a vyzval, aby sme nezabúdali na sužovanú Ukrajinu, ktorá tak veľmi trpí. (vaticannews)

pred 3 hodinami

„Každý siedmy kresťan zažíva prenasledovanie,“ vyhlásil to pozorovateľ Svätej stolice pri OSN Fortunatus Nwachukwu počas 52. zasadania Rady pre ľudské práva v Ženeve. Podľa nigérijského arcibiskupa „násilie a represívne opatrenia sa v posledných rokoch stupňujú. Veriacim sa často upiera právo prejavovať a praktizovať svoju vieru, aj keď to neohrozuje verejnú bezpečnosť alebo neporušuje práva iných“. (vaticannews)

 

pred 5 hodinami

Osobný tajomník zosnulého Benedikta XVI. pátra po jeho dedičoch. Sú nimi piati jeho bratranci a sesternice. Arcibiskup Georg Gänswein si doteraz myslel, že existujú len dvaja priami dediči, dve sesternice. Podľa zákona musí arcibiskup dedičom emeritného pápeža napísať a opýtať sa ich, či prijímajú dedičstvo. Časť vecí nemecký pápež rozdal pred smrťou spolupracovníkom a priateľom. Ide o hodinky, perá, obrazy či liturgické predmety. (cna)

pred 19 hodinami

Bývalý osobný sekretár emeritného pápeža Benedikta XVI. arcibiskup Georg Gänswein sa pravdepodobne stane pápežským veľvyslancom v Kostarike.​ Informoval o tom portál Religion Digital s odvolaním sa na anonymné cirkevné zdroje. Vatikán minulý týždeň požiadal kostarické úrady o miesto pre Gänsweina. Ak z latinskoamerickej krajiny nepríde žiadna oficiálna odpoveď, Rím to vyhodnotí ako súhlas. (kathpress, religion digital)

21. marec 2023, 12:35

Pravoverní katolíci by sa mali riadiť učením rímskeho biskupa a nenechať sa ovplyvňovať miestnymi autoritami, proti ktorým sa postavil pápež, povedal predseda Konferencie biskupov USA arcibiskup Timothy Broglio v rozhovore pre nemecký Die Tagespost. Na otázku, ako sa majú nemeckí katolíci zachovať po tom, čo predseda episkopátu a ďalší biskupi napriek zákazu Svätej stolice naďalej podporujú vznik tzv. synodálnej rady, Brogilo odpovedal, že cirkev sa vždy riadila zásadou Roma locuta – causa finita. (cirkev.cz)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.