Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Pápež na Slovensku Dnes treba vedieť
07. september 2021, 16:52

František na Slovensku

Prezidentka Čaputová sa stretne s pápežom medzi štyrmi očami

Prezidentka Čaputová sa stretne s pápežom medzi štyrmi očami

Zuzana Čaputová a pápež František. Foto - Kancelária prezidenta SR

Svätého Otca privíta Zuzana Čaputová v pondelok ráno v zlatom salóne Prezidentského paláca. S pápežom sa stretnú aj prezidentkine dcéry, rodičia i priateľ.

Oficiálny uvítací ceremoniál sa uskutoční na prednom nádvorí. V utorok to potvrdil hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. Priblížil, že pripravený bude klasický ceremoniál s čestnou strážou, vojenskou hudbou a zaznejú obdive hymny.

Riaditeľ odboru protokolu Kancelárie prezidentky Roman Roth uviedol, že Svätý Otec nevykoná prehliadku čestnej stráže, ale vojakov pozdraví z miesta. Poznamenal, že Svätý Otec prichádza na Slovensko nielen ako hlava katolíckej cirkvi a štátu, ale aj obrazne povedané "ako hlava rodiny".  

Následne sa pápež premiestni s prezidentkou do zlatého salóna, kde sa stretnú medzi štyrmi očami. Prítomný bude však aj tlmočník, pretože Čaputová bude počas stretnutia hovoriť v slovenskom jazyku a pápež v talianskom.

Nasledovať bude stretnutie Svätého Otca s úzkou rodinou Čaputovej v zelenom salóne.

"Budú tu jej dcéry, prezidentkini rodičia a jej partner," priblížil Strižinec. V tejto miestnosti sa podľa Rotha uskutoční zároveň aj oficiálna výmena darov. "Tie budú reprezentovať Slovenskú republiku, ale konkretizovať ich nemôžeme pred samotným odovzdaním," priblížil Roth.

Po tomto bode programu sa Čaputová aj s pápežom Františkom presunú na zadné nádvorie, kde sa hlava katolíckej cirkvi stretne so stovkami predstaviteľov štátu, občianskej spoločnosti, diplomatického zboru, ale aj ľuďmi z tretieho sektora. Podľa Strižinca tu prezidentka Svätého Otca privíta s príhovorom a ten vzápätí pozdraví Slovensko a jeho obyvateľov. 

Roth poznamenal, že v okolí paláca budú v čase prítomnosti pápeža prijaté opatrenia a doprava bude odklonená. Uzatvorené budú aj viaceré ulice v bezprostrednej blízkosti paláca.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Pápež František poukázal pri stredajšej generálnej audiencii na Svetový deň vody, ktorý si pripomíname 22. marca. Podľa neho voda nemá byť príčinou vojen a vyzval na jej zodpovedné využívanie. František tiež apeloval na obnovenie aktu zasvätenia Panne Márii, ktorý vykonal pred rokom 25. marca. Pápež povzbudil každého veriaceho a každé spoločenstvo, aby si 25. marca obnovili akt zasvätenia Matke Božej, a vyzval, aby sme nezabúdali na sužovanú Ukrajinu, ktorá tak veľmi trpí. (vaticannews)

pred 4 hodinami

„Každý siedmy kresťan zažíva prenasledovanie,“ vyhlásil to pozorovateľ Svätej stolice pri OSN Fortunatus Nwachukwu počas 52. zasadania Rady pre ľudské práva v Ženeve. Podľa nigérijského arcibiskupa „násilie a represívne opatrenia sa v posledných rokoch stupňujú. Veriacim sa často upiera právo prejavovať a praktizovať svoju vieru, aj keď to neohrozuje verejnú bezpečnosť alebo neporušuje práva iných“. (vaticannews)

 

pred 6 hodinami

Osobný tajomník zosnulého Benedikta XVI. pátra po jeho dedičoch. Sú nimi piati jeho bratranci a sesternice. Arcibiskup Georg Gänswein si doteraz myslel, že existujú len dvaja priami dediči, dve sesternice. Podľa zákona musí arcibiskup dedičom emeritného pápeža napísať a opýtať sa ich, či prijímajú dedičstvo. Časť vecí nemecký pápež rozdal pred smrťou spolupracovníkom a priateľom. Ide o hodinky, perá, obrazy či liturgické predmety. (cna)

pred 19 hodinami

Bývalý osobný sekretár emeritného pápeža Benedikta XVI. arcibiskup Georg Gänswein sa pravdepodobne stane pápežským veľvyslancom v Kostarike.​ Informoval o tom portál Religion Digital s odvolaním sa na anonymné cirkevné zdroje. Vatikán minulý týždeň požiadal kostarické úrady o miesto pre Gänsweina. Ak z latinskoamerickej krajiny nepríde žiadna oficiálna odpoveď, Rím to vyhodnotí ako súhlas. (kathpress, religion digital)

21. marec 2023, 12:35

Pravoverní katolíci by sa mali riadiť učením rímskeho biskupa a nenechať sa ovplyvňovať miestnymi autoritami, proti ktorým sa postavil pápež, povedal predseda Konferencie biskupov USA arcibiskup Timothy Broglio v rozhovore pre nemecký Die Tagespost. Na otázku, ako sa majú nemeckí katolíci zachovať po tom, čo predseda episkopátu a ďalší biskupi napriek zákazu Svätej stolice naďalej podporujú vznik tzv. synodálnej rady, Brogilo odpovedal, že cirkev sa vždy riadila zásadou Roma locuta – causa finita. (cirkev.cz)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.