Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. september 2021, 08:35

František na Slovensku

Saleziáni pripravili videodokument o svojej práci s Rómami

Saleziánska rodina pôsobí na Slovensku na poli pastorácie Rómov už 30 rokov. Pri príležitosti stretnutia pápeža Františka s Rómami na Luníku IX v Košiciach pripravili saleziáni o tejto práci 13-minútový dokument. Video je súčasťou cyklu Viera do vrecka zo saleziánskej produkcie.

Aktuálnu tému s názvom Don Bosco a Rómovia na Slovensku si možno pozrieť na YouTube kanáli saleziánov tu https://youtu.be/3PoZ-4ZUxig .

Dokument predstavuje prácu s Rómami na košickom sídlisku Luníku IX, na Orechovom dvore v Nitre i na Poštárke v Bardejove. Cez svedectvá členov saleziánskej rodiny aj samotných Rómov hovorí o práci, ťažkostiach i radostiach v tomto poslaní.

Jedinečnosť pastoračnej práce s Rómami vysvetľuje salezián kňaz Peter Bešenyei SDB, moderátor Centra rómskej misie v Košiciach: „Vždy je to o vzťahu. Keď sa už podarí vytvoriť vzťah, tak sa vzájomné predsudky búrajú. My, saleziáni ponúkame bezprostrednosť, priateľstvo. Jednoducho ako ľudia, vstupujeme do rómskej komunity. Veľakrát sa ľudia z majority pýtajú: „Ako by sme vám mohli pomôcť?“ Ja im vždy jednoducho odpoviem: „Príďte medzi nás na nedeľnú svätú omšu.“ Čím viac sa budeme izolovať, tým viac napätie a predsudky budú rásť. A naopak, čím budeme mať viac spoločných skúseností, spoločné pozitívne zážitky, tým viac nás to bude zbližovať.“

Pastorácia na Luníku IX.

Systematickej evanjelizácii obyvateľov Luníka IX sa saleziáni začali venovať v roku 2008. Po roku bývania priamo v bytovke sa presťahovali do novovybudovaného saleziánskeho domu uprostred sídliska, ku ktorému v priebehu ďalších dvoch rokov pribudol kostol i saleziánske oratórium.

Po trinástich rokoch prítomnosti sú tu už saleziáni etablovaní a majú na sídlisku svoje nezastupiteľné miesto. Čím ďalej tým viac pribúda tých, ktorí si k nim našli cestu či už cez rozhovory na ulici, stretká, doučovanie, mentoring, prípravu na sviatosti, alebo aj prostredníctvom sociálnej pomoci.

Inzercia

Nitra-Orechov dvor, košické Kolégium, Centrum Dominika v Rožňave

Rómskej pastorácii sa venujú aj sestry saleziánky. V nitrianskej rómskej osade Orechov dvor vedú materské centrum, kde sa venujú mladým mamám s najmenšími deťmi, vyučujú v rómskej škole a v komunitnom centre. V Košiciach sestry rozbiehajú pastoračný projekt pre rómske dievčatá Kolégium Márie Romero a pri komunite saleziánok v Rožňave je zriadené Centrum pre deti a rodinu Dominika.

Bardejov-Poštárka

V roku 1990 sa saleziáni, na pozvanie sr. Atanázie z rádu sv. Bazila Veľkého, aktívne zapojili do práce s rómskou mládežou z bardejovskej osady Poštárka. Počas prvých troch rokov svoje aktivity pôsobili na voľnom priestranstve a neskôr v prenajatých priestoroch kultúrneho strediska. V roku 1995 kúpili budovu, ktorú postupne zrekonštruovali a dnes slúži ako denné oratórium s kostolom bl. Zefyrína.

Saleziánom sa na Poštárke podarilo založiť aj cirkevnú školu. Zlúčením Cirkevnej MŠ bl. Zefyrína a ZŠ sv. Dominika Savia vznikla v roku 2006 Základná škola s materskou školou bl. Zefyrína. Škola vychováva a vzdeláva deti od veku štyroch rokov po štvrtý ročník základnej školy, prevažne pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia.                     

Informoval Rastislav Hamráček SDB, hovorca saleziánov

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Pápež František poukázal pri stredajšej generálnej audiencii na Svetový deň vody, ktorý si pripomíname 22. marca. Podľa neho voda nemá byť príčinou vojen a vyzval na jej zodpovedné využívanie. František tiež apeloval na obnovenie aktu zasvätenia Panne Márii, ktorý vykonal pred rokom 25. marca. Pápež povzbudil každého veriaceho a každé spoločenstvo, aby si 25. marca obnovili akt zasvätenia Matke Božej, a vyzval, aby sme nezabúdali na sužovanú Ukrajinu, ktorá tak veľmi trpí. (vaticannews)

pred 5 hodinami

„Každý siedmy kresťan zažíva prenasledovanie,“ vyhlásil to pozorovateľ Svätej stolice pri OSN Fortunatus Nwachukwu počas 52. zasadania Rady pre ľudské práva v Ženeve. Podľa nigérijského arcibiskupa „násilie a represívne opatrenia sa v posledných rokoch stupňujú. Veriacim sa často upiera právo prejavovať a praktizovať svoju vieru, aj keď to neohrozuje verejnú bezpečnosť alebo neporušuje práva iných“. (vaticannews)

 

pred 6 hodinami

Osobný tajomník zosnulého Benedikta XVI. pátra po jeho dedičoch. Sú nimi piati jeho bratranci a sesternice. Arcibiskup Georg Gänswein si doteraz myslel, že existujú len dvaja priami dediči, dve sesternice. Podľa zákona musí arcibiskup dedičom emeritného pápeža napísať a opýtať sa ich, či prijímajú dedičstvo. Časť vecí nemecký pápež rozdal pred smrťou spolupracovníkom a priateľom. Ide o hodinky, perá, obrazy či liturgické predmety. (cna)

pred 20 hodinami

Bývalý osobný sekretár emeritného pápeža Benedikta XVI. arcibiskup Georg Gänswein sa pravdepodobne stane pápežským veľvyslancom v Kostarike.​ Informoval o tom portál Religion Digital s odvolaním sa na anonymné cirkevné zdroje. Vatikán minulý týždeň požiadal kostarické úrady o miesto pre Gänsweina. Ak z latinskoamerickej krajiny nepríde žiadna oficiálna odpoveď, Rím to vyhodnotí ako súhlas. (kathpress, religion digital)

21. marec 2023, 12:35

Pravoverní katolíci by sa mali riadiť učením rímskeho biskupa a nenechať sa ovplyvňovať miestnymi autoritami, proti ktorým sa postavil pápež, povedal predseda Konferencie biskupov USA arcibiskup Timothy Broglio v rozhovore pre nemecký Die Tagespost. Na otázku, ako sa majú nemeckí katolíci zachovať po tom, čo predseda episkopátu a ďalší biskupi napriek zákazu Svätej stolice naďalej podporujú vznik tzv. synodálnej rady, Brogilo odpovedal, že cirkev sa vždy riadila zásadou Roma locuta – causa finita. (cirkev.cz)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.