Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. september 2021, 16:29

Arménska katolícka cirkev má nového patriarchu

Arménska katolícka cirkev má nového patriarchu

Foto: TK KBS / SpC-Vatican

Rafael François Minassian pôsobil aj ako farár arménskych katolíkov v Kalifornii, Arizone a Nevade.

Hlas zvonov v patriarchálnom kláštore v libanonskom Bzommare oznámil voľbu nového patriarchu arménskej Kilíkie. Stal sa ním Rafael François Minassian, doterajší titulárny arcibiskup arménskej Cézarey v Kappadócii a ordinár pre arménskych katolíckych veriacich vo východnej Európe. V

ystriedal Gregora Petra (Bedrosa) XX. Ghabrojana, ktorý zomrel tento rok v máji, a prijal meno Rafael Bedros XXI. Minassian.

Voľba sa uskutočnila počas Synody biskupov arménskej patriarchálnej cirkvi v Cilícii, ktorú v týchto dňoch pápež zvolal do Ríma. Nový patriarcha sa narodil 24. novembra 1946 v Bejrúte, vyštudoval patriarchálny seminár v Bzommare a filozofiu a teológiu na Pápežskej Gregorovej univerzite. Na Pápežskej saleziánskej univerzite absolvoval špecializačný kurz psychopédie. Kňazské svätenie prijal v roku 1973 a potom bol až do roku1982 farárom arménskej katedrály v Bejrúte, neskôr sekretárom patriarchu Hovannes Bedrosa XVIII. Kaspariana a v rokoch 1984-1989 viedol farský komplex Svätého kríža v Bejrúte.

V roku 1989 sa presťahoval do USA, kde až do roku 2003 pôsobil ako farár arménskych katolíkov v Kalifornii, Arizone a Nevade. Od roku 2004 viedol katolícku televíznu spoločnosť Telepace Armenia, ktorú pomáhal založiť. V roku 2005 bol menovaný za patriarchálneho exarchu Jeruzalema a Ammánu pre Arménov. Od júna 2011 pôsobil ako ordinár pre arménskych katolíckych veriacich vo východnej Európe, pápež mu pridelil titulárny biskupský stolec Cézarey kappadockej pre Arménov a titul arcibiskupa ad personam. V dňoch 24. až 26. júna 2016 sprevádzal pápeža Františka počas jeho apoštolskej cesty do Arménska.

Inzercia

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.