Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. október 2021, 01:01

Transgender

Arcibiskup Listecki upozornil biskupov, že do seminára prijali transrodovú ženu

Arcibiskup Listecki upozornil biskupov, že do seminára prijali transrodovú ženu

Arcibiskup Jerome Listecki. Zdroj – YouTube

Navrhol, aby uchádzačom o seminár robili fyzické vyšetrenia, ktoré zaistia, že všetci bohoslovci budú naozaj biologickými mužmi.

Arcibiskup z Milwaukee v štáte Wisconsin Jerome Listecki upozornil členov Konferencie katolíckych biskupov USA, že jeho výbor pre kanonické záležitosti, ktorého je predsedom, bol nedávno informovaný o prípadoch, keď „žena žijúca pod transgenderovou identitou bola nevedomky prijatá do seminára“ alebo do rehole.

Americkým biskupom to uviedol v liste, ktorý napísať ho motivovali členovia výboru práve kvôli tomu, že sa začína nový akademický rok aj v seminároch, píše Catholic News Agency.

Listecki nespresnil, či objavili ženu medzi bohoslovcami v Spojených štátoch alebo inde vo svete. Biskupov však ubezpečil, že žiadna žena nebola „omylom“ vysvätená.

Testy DNA či osvedčenia od lekára

Biskupi by mali podľa Listeckého zvážiť testy DNA alebo fyzické vyšetrenia uchádzačov, aby sa zaistilo, že všetci seminaristi budú naozaj biologickými mužmi. Arcibiskup predpokladá, že niektoré záznamy uchádzačov sa mohli sfalšovať a odrážať tak „novú identitu“ seminaristov.

„Niektorí členovia výboru poznamenali, že biskup by mohol zvážiť požiadavku DNA testu alebo aspoň osvedčenie odborného lekára, ktorého si zvolí biskup, aby sa ubezpečil, že žiadateľom je muž,“ píše Listecki.

Konferencia katolíckych biskupov USA podľa Catholic News Agency odmietla Listeckého správu komentovať.

Celú správu si môžete prečítať v angličtine:

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami
03. jún 2023, 20:03

Biskupi na východe Slovenska o zlúčení seminárov momentálne neuvažujú. Pre Svet kresťanstva to povedal hovorca košického arcibiskupa aj rektori seminárov na Spiši a v Košiciach. Podľa nich je dôležitejšie ako počty bohoslovcov spoločenstvo a formačné podmienky. Viac si prečítajte v našom texte.

03. jún 2023, 06:46

„Vojna na Ukrajine sa skončí za rokovacím stolom,“ povedal vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi Paul Richard Gallagher. Z tohto dôvodu sa úsilie Svätej stolice „zameriava na snahu dostať sa čo najskôr k rokovaciemu stolu“. Vatikán uznáva ťažkosti a utrpenie ukrajinského ľudu, ale zároveň poukázal na zložitosť diplomatickej situácie. „Musíme udržať myšlienku mierového procesu pri živote,“ dodal. (la stampa)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.