Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. október 2021, 00:13

Vo veku 97 rokov zomrel kardinál José Mária dos Santos

Bol prvým rodeným kňazom, biskupom a neskôr kardinálom v Mozambiku. Založil organizáciu Caritas Mozambique a aktívne rozvíjal spoluprácu medzi cirkevnými komunitami v bývalých portugalských kolóniách na africkom kontinente.

José Mária dos Santos sa narodil v roku 1924 v Zavale v diecéze Inhambane. Navštevoval nižšií seminár vedený portugalskými františkánmi.

Pretože v Mozambiku v tej dobe neexistoval žiadny vyšší seminár, pripravoval sa na kňazstvo najprv v dnešnom Malawi, kde študoval filozofiu, a potom v Lisabone, kde získal teologické vzdelanie.

V roku 1947 vstúpil k františkánom. Po vysvätení v roku 1953 pôsobil ako misionár v oblasti Inhambane.

Po vyhlásení nezávislosti Mozambiku v roku 1974 ho Pavol VI. menoval za arcibiskupa v Mapute. Vynaložil veľké úsilie na pomoc miestnemu obyvateľstvu ťažko skúšanému občianskou vojnou a prírodnými katastrofami.

Za týmto účelom založil organizáciu Caritas Mozambique. Aktívne rozvíjal spoluprácu medzi cirkevnými komunitami v bývalých portugalských kolóniách na africkom kontinente.

V roku 1988 sa stal kardinálom a privítal tiež Jána Pavla II. pri jeho návšteve v Mozambiku. Na úrad maputského arcibiskup rezignoval v roku 2003.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami
03. jún 2023, 20:03

Biskupi na východe Slovenska o zlúčení seminárov momentálne neuvažujú. Pre Svet kresťanstva to povedal hovorca košického arcibiskupa aj rektori seminárov na Spiši a v Košiciach. Podľa nich je dôležitejšie ako počty bohoslovcov spoločenstvo a formačné podmienky. Viac si prečítajte v našom texte.

03. jún 2023, 06:46

„Vojna na Ukrajine sa skončí za rokovacím stolom,“ povedal vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi Paul Richard Gallagher. Z tohto dôvodu sa úsilie Svätej stolice „zameriava na snahu dostať sa čo najskôr k rokovaciemu stolu“. Vatikán uznáva ťažkosti a utrpenie ukrajinského ľudu, ale zároveň poukázal na zložitosť diplomatickej situácie. „Musíme udržať myšlienku mierového procesu pri živote,“ dodal. (la stampa)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.