Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. november 2021, 12:09

Lockdown

V Žilinskej diecéze bude dišpenz od povinnej účasti na bohoslužbách

Ide o piatu diecézu, kde biskup vyhlásil dišpenz.

V Žilinskej diecéze bude platiť dišpenz od povinnosti účasti na svätej omši v nedeľu a v prikázaný sviatok. Rozhodol o tom žilinský biskup Tomáš Galis. Dišpenz bude platiť od štvrtku 25. novembra 2021 do odvolania.

Biskup sa rozhodol udeliť dišpenz vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu a protipandemické opatrenia a duchovný pokoj jednotlivých veriacich. Zároveň povzbudzuje všetkých kňazov k individuálnej pastoračnej službe a veriacich v súvislosti so slávením svätých omší k využívaniu online prenosov.

Dišpenz doteraz vyhlásili v Bratislavskej a Košickej arcidiecéze, Banskobystrickej diecéze a Košickej eparchii.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

Viaceré americké protestantské cirkvi sú z dôvodu pandémie na pokraji prežitia. Keďže fyzická účasť na bohoslužbách výrazne poklesla, cirkvi, ktoré fungujú prevažne zo zbierok, nemajú financie ani na prevádzku. Niektorí pastori sa zriekli svojho platu, iní sú zas nútení predať budovu kostola. (apnews)

pred 5 hodinami

Pápež František priznal zápal kolenného väzu, ktorý mu sťažuje chôdzu. V závere pravidelnej generálnej audiencie sa prítomným ospravedlnil, že nemôže ako zvyčajne prísť priamo medzi nich. Ako vysvetlil, príčinou je bolesť pravej nohy, ktorá je dôsledkom zápalu kolenného väzu. „Ide o prechodnú záležitosť. Hovoria, že sa to stáva starým ľudom, neviem teda, prečo sa to prihodilo mne,“ vtipkoval Svätý Otec. (vatican news)

pred 5 hodinami

Vatikán sa prvýkrát vyjadril k obvineniam, že Benedikt XVI. ako mníchovský arcibiskup nepodnikol nič proti štyrom kňazom podozrivým zo sexuálneho zneužívania. Správa advokátskej kancelárie „nie je výsledkom súdneho vyšetrovania ani definitívnym rozsudkom“, uviedol Andrea Tornielli z Dikastéria pre komunikáciu Svätej stolice. (vatican news)

pred 11 hodinami

Počet kresťanov v Afrike vzrástol počas uplynulého polstoročia zo 100 miliónov na 700 miliónov. S podielom takmer 60 % sú najväčšou denomináciou rímskokatolíci. Africké kresťanstvo začína mať aj celosvetový dosah, a to vďaka tomu, že rozvíja misijné aktivity v európskych krajinách, odkiaľ v minulosti prichádzali misionári na africký kontinent. (krestandnes)

pred 14 hodinami

Projekt misijnej pastoračnej práce v rómskych komunitách bude pokračovať. Na realizáciu projektu v roku 2022 vláda vyčlení 330-tisíc eur, ktorými zaplatí prácu 23 pastoračných asistentov v lokalitách s rómskou komunitou, prevažne na východnom Slovensku. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva