Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. november 2021, 15:16

Čekan o zákaze bohoslužieb

Omše sú pre vieru esenciálne, ale musíme chápať aj nebezpečenstvo vírusu

Omše sú pre vieru esenciálne, ale musíme chápať aj nebezpečenstvo vírusu

Pavol Čekan. Foto - Andrej Lojan

„Pre mňa ako vedca a zároveň veriaceho človeka je to naozaj veľmi ťažká otázka, či je alebo nie je potrebné v tejto situácii zatvárať kostoly,“ uviedol pre Svet kresťanstva vedec Pavol Čekan.

Pavol Čekan pripomína, že pandemická situácia je na Slovensku veľmi zlá a že nemocnice sú na maxime hospitalizovaných s covidom.

„Najefektívnejšie a najrýchlejšie riešenie, ako odľahčiť nemocnice a tým zachrániť životy mnohým ľudom, je zabrániť šíreniu vírusu znížením mobility a density,“ napísal vedec v odpovedi na otázku, či bol potrebný zákaz verejných bohoslužieb.

„Bohoslužby sú pre našu vieru esenciálne, ale zároveň musíme chápať aj nebezpečenstvo vírusu a jeho nekontrolovateľného šírenia. A preto by som rád poprosil, aby si naši hlavní duchovní predstavitelia, epidemiológovia a hygienici sadli za jeden stôl a naozaj zvážili riziká, ale aj duchovne benefity a rozhodli, čo s bohoslužbami. Ja, ako vedec a zároveň aj veriaci človek, ich rozhodnutie budem plne rešpektovať,“ uzavrel biochemik Pavol Čekan.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 49 minútami

„Nemôžeme akceptovať, ak vstúpenie do prostredia cirkvi je podmienené splnením zvláštnych zdravotníckych požiadaviek a ak vzniká jeden zástup, ktorý ich splnil, a druhý nabok vyčlenený zástup, ktorý ich nesplnil,“ vyhlásil počas celoslovenskej ekumenickej bohoslužby v Bratislave Viktor Sabo, generálny duchovný Ústredia ekumenickej pastoračnej služby v ozbrojených silách a ozbrojených zboroch SR.

pred 2 hodinami
pred 3 hodinami

V Bazilike sv. Petra je vyobrazených 500 včiel, 470 holubov, 100 drakov, 38 levov, 35 orlov, 24 hadov, 15 jahniat, sedem delfínov, štyri psy, tri netopiere, dva jaštery, mačka, krokodíl a jednorožec. Pri príležitosti liturgickej spomienky na svätého opáta Antona, patróna zvierat, o tejto zaujímavosti informoval portál Vatican News.

pred 6 hodinami

Pápež František počas svätej omše v Bazilike sv. Petra uviedol do služieb katechétu, lektora a akolytu kandidátov z viacerých krajín sveta. Po prvýkrát boli medzi nimi aj ženy. Služba katechétov, lektorov a akolytov úzko súvisí s ohlasovaním Božieho slova, ktoré si Katolícka cirkev osobitným spôsobom pripomína dnešnou Nedeľou Božieho slova. (vatican news)

pred 10 hodinami

Pápež František vyhlásil na stredu 26. januára deň modlitby za pokoj v súvislosti s napätou situáciou pri východnej hranici Ukrajiny. Po nedeľnej modlitbe Anjel Pána povedal, že s obavami sleduje rastúce napätie a hrozbu, ktorá môže podkopať bezpečnosť na celom európskom kontinente. (vatiannews)

 

pred 13 hodinami

Počas dnešnej nedele sa v Katolíckej cirkvi slávi Nedeľa Božieho Slova, ktorá sa z rozhodnutia pápeža Františka koná každý rok na Tretiu nedeľu v Cezročnom období. Všetkým veriacim má pripomenúť význam a hodnotu Svätého písma pre kresťanský život. (kbd)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva