Fínska politička Päivi Räsänenová
Byť stíhaná za zdieľanie verša z Biblie je privilégium

Päivi Räsänenová. Foto – FB
Poslankyňa sa budúci pondelok postaví pred súd pre obvinenie z podnecovania nenávisti voči homosexuálom.
Kresťanskodemokratická poslankyňa fínskeho parlamentu Päivi Räsänenová v rozhovore pre Alliance Defending Freedom International povedala, že byť vypočúvaná pre zdieľanie biblického verša je „celkom veľké privilégium“.
„Mala som možnosť veľakrát povedať polícii o posolstve evanjelia, o tom, čo Biblia učí o hodnote človeka,“ povedala.
Räsänenová, ktorá bola políciou vypočúvaná vyše 13 hodín vo veci toho, ako si vysvetľuje biblické listy apoštola Pavla, sa budúci pondelok postaví pred súd pre obvinenie z podnecovania nenávisti voči homosexuálom.
Svoje stíhanie politička považuje za „absurdné“ a tvrdí, že pripomína časy Sovietskeho zväzu. „Keď som pracovala ako ministerka vnútra a mala na starosti políciu, nikdy by som si nebola vedela predstaviť, že ma budú na policajnej stanici raz vypočúvať a klásť mi takéto otázky,“ povedala.
Polícia sa podľa jej slov pýtala aj na to, či je ochotná odvolať svoje výroky, čo 62-ročná politička odmietla. Povedala, že o týchto veciach bude „hovoriť a písať aj v budúcnosti, pretože sú vecou presvedčenia, nielen názoru“.
Politička sa do problémov dostala v roku 2019, po tom, ako na Twitteri vyjadrila svoj nesúhlas s cirkevnou podporou festivalu Pride. Svoj tweet doplnila obrázkom novozákonného textu odsudzujúceho homosexuálne správanie, konkrétne úseku z Listu Rimanom 1,24-27.

Rozhovor s Päivi Räsänenovou, bývalou fínskou ministerkou vnútra, ktorá vo svojej krajine čelí obžalobe za citovanie Biblie.
Dnes treba vedieť
Pravoslávie
Ukrajinská pravoslávna cirkev sa osamostatnila od Moskovského patriarchátu
Prerušila vzťahy s Ruskom a deklarovala „úplnú nezávislosť“. Médiá to označili za historický krok voči ruským duchovným autoritám.
Pápež František vymenoval trojicu kňazov za pomocných biskupov pre Rímsku diecézu. 65-ročný Riccardo Lamba a 51-ročný Daniele Salera doteraz pôsobili ako správcovia farností na území Ríma, 51-ročný Baldassarre Reina bol rektorom kňazského seminára v Agrigente na Sicílii. (vatican news)
„Prijať niečo od druhých je niekedy ťažšie ako niečo dať, pretože to znamená priznať si vlastnú nedokonalosť,“ odkázal pápež v rámci posolstva pre 102. nemecké katolícke dni. V príhovore zároveň zdôraznil žiarivý príklad, ktorý pre dnešok predstavuje aj svätý Martin, patrón Stuttgartu. (tkkbs)
Ozbrojenci vtrhli na severozápade Nigérie na faru a uniesli dvoch kňazov. Incident je posledným z mnohých útokov na katolícke ciele v najľudnatejšej krajine Afriky. Vandalizujú prevažne moslimskí mladíci. (cna, aci africa)
V Rakúsku posledné desaťročia neustále klesá počet katolíkov a príslušníkov protestantských cirkví, naopak, prudko rastú počty ortodoxných kresťanov a moslimov. Podľa výsledkov dobrovoľného prieskumu o náboženskej príslušnosti, ktorý zverejnil rakúsky štatistický úrad, sa v roku 2021 hlásilo ku kresťanstvu približne 6,1 milióna mužov a žien, čo predstavuje približne 68,2 percenta celkovej populácie. (kathpress)
Bratislavská arcidiecéza uvedie v pondelok 30. mája o 20.00 U Františkánov v Teatro Colorato ďalšiu časť talkshow s názvom „Adam, kde si?“ Hosťami budú biskup Jozef Haľko a Ľubica Čekovská. Moderuje Pavol Smolík. (abuba.sk)
Nový biskup
Pápež vymenoval Pavla Konzbula za brnianskeho biskupa
Doterajší pomocný biskup Konzbul nahradí vo funkcii biskupa Vojtěcha Cikrleho.
Pravoslávny moskovský patriarchát
Arcibiskup Hilarion odmieta kritiku za postoj k vojne a podporu prezidenta Putin
„Cirkev nemôže byť zodpovedná za politické rozhodnutia a za to, čo robí armáda. Má zbraň iba vo forme modlitby,“ vyhlásil.
Pápež František, ktorý v máji opakovane vyzval k dennej modlitbe ruženca za ukončenie vojny na Ukrajine a za pokoj vo svete, sa príde v utorok 31. mája o 18.00 pomodliť na tento úmysel do rímskej Baziliky Santa Maria Maggiore. S modlitbou v Ríme budú cez priamy prenos spojené medzinárodné mariánske svätyne. (vaticannews)