Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. apríl 2022, 09:54

Veľká noc opäť v kostoloch

Jediným rozdielom oproti predpandemickému sláveniu budú povinné respirátory

Jediným rozdielom oproti predpandemickému sláveniu budú povinné respirátory

Ilustračné foto – Postoj/Juraj Brezáni

Konferencia biskupov Slovenska žiadne osobitné usmernenia k sláveniu bohoslužieb neplánuje.

Po troch rokoch môžu slovenskí veriaci opäť prežívať tradičné veľkonočné sviatky spojené s návštevou kostolov.

Veľkonočné bohoslužby, ktoré sú obzvlášť slávnostné a bohaté na duchovnú symboliku, mohli v chrámoch naposledy sláviť v roku 2019 – teda pred vypuknutím pandémie. Počas nasledujúcich dvoch rokov boli odkázaní len na televízne prenosy.

Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí v nóte, ktorú zaslala biskupom, uviedla, že nestanovuje pre tohtoročné veľkonočné sviatky žiadne špeciálne usmernenia, ale všetkých vyzvala, aby sa „obozretne vyhýbali takým úkonom a správaniu, ktoré by mohli byť potenciálne rizikové“.

Zároveň uviedla, že samotné biskupské konferencie majú „náležite zohľadniť predpisy nariadené príslušnými civilnými orgánmi v jednotlivých krajinách“.

Konferencia biskupov Slovenska žiadne osobitné usmernenia k sláveniu liturgií neplánuje. „Je však zrejmé, že treba zachovávať obozretnosť a brať ohľad na zraniteľných,“ uviedol pre Svet kresťanstva hovorca KBS Martin Kramara.

Jediným rozdielom oproti predpandemickému sláveniu tak budú povinné respirátory na tvárach účastníkov bohoslužieb.

Hlavný hygienik tiež neodporúča podávanie rúk, napríklad pri znaku pokoja. Chýbať by tiež nemala dezinfekcia rúk pred rozdávaním svätého prijímania, ale aj počas neho, keď sa rozdávateľ dotkne úst veriaceho.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Americkí baptisti (Southern Baptist Convention), ktorí sú po katolíkoch druhou najväčšou kresťanskou denomináciou v USA, odmietli tzv. evanjelium prosperity, podľa ktorého vykupiteľská smrť Ježiša Krista zaručuje veriacim zdravie, úspech a bohatstvo. Rezolúcia, ktorú baptisti prijali na svojom výročnom zhromaždení, konštatuje, že tzv. evanjelium prosperity je falošným učením, ktoré zraňuje chorých a chudobných ľudí tým, že ich viní z nedostatku viery. (krestandnes.cz)

pred 9 hodinami

Na Haiti bola zavraždená 75-ročná rehoľná sestra. Luisa Dell’Orto zo spoločnosti malých sestier Ježišových sa počas víkendu stala obeťou lúpežného prepadnutia v hlavnom meste Port-au-Prince, počas ktorého utrpela smrteľné zranenia. Rodená Talianka žila na Haiti posledných dvadsať rokov, venovala sa najmä deťom z ulice. „Sestra Luisa urobila svoj život darom pre druhých až po mučeníctvo,“ pripomenul jej obeť počas nedeľnej modlitby Anjel Pána pápež František. (vatican news)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.