Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. apríl 2022, 09:54

Veľká noc opäť v kostoloch

Jediným rozdielom oproti predpandemickému sláveniu budú povinné respirátory

Jediným rozdielom oproti predpandemickému sláveniu budú povinné respirátory

Ilustračné foto – Postoj/Juraj Brezáni

Konferencia biskupov Slovenska žiadne osobitné usmernenia k sláveniu bohoslužieb neplánuje.

Po troch rokoch môžu slovenskí veriaci opäť prežívať tradičné veľkonočné sviatky spojené s návštevou kostolov.

Veľkonočné bohoslužby, ktoré sú obzvlášť slávnostné a bohaté na duchovnú symboliku, mohli v chrámoch naposledy sláviť v roku 2019 – teda pred vypuknutím pandémie. Počas nasledujúcich dvoch rokov boli odkázaní len na televízne prenosy.

Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí v nóte, ktorú zaslala biskupom, uviedla, že nestanovuje pre tohtoročné veľkonočné sviatky žiadne špeciálne usmernenia, ale všetkých vyzvala, aby sa „obozretne vyhýbali takým úkonom a správaniu, ktoré by mohli byť potenciálne rizikové“.

Zároveň uviedla, že samotné biskupské konferencie majú „náležite zohľadniť predpisy nariadené príslušnými civilnými orgánmi v jednotlivých krajinách“.

Konferencia biskupov Slovenska žiadne osobitné usmernenia k sláveniu liturgií neplánuje. „Je však zrejmé, že treba zachovávať obozretnosť a brať ohľad na zraniteľných,“ uviedol pre Svet kresťanstva hovorca KBS Martin Kramara.

Jediným rozdielom oproti predpandemickému sláveniu tak budú povinné respirátory na tvárach účastníkov bohoslužieb.

Hlavný hygienik tiež neodporúča podávanie rúk, napríklad pri znaku pokoja. Chýbať by tiež nemala dezinfekcia rúk pred rozdávaním svätého prijímania, ale aj počas neho, keď sa rozdávateľ dotkne úst veriaceho.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Predseda Komisie biskupských konferencií EÚ (COMECE) kardinál Jean-Claude Hollerich požiadal o okamžité prepustenie nikaragujského biskupa Rolanda Álvareza. Biskup je v domácom väzení od 19. augusta minulého roka a má ísť pred súd za „sprisahanie s cieľom podkopať štátnu bezpečnosť a suverenitu“ a za „šírenie falošných správ“. Biskup Álvarez je v skutočnosti prenasledovaný režimom prezidenta, ktorý kritizoval. (CNA)

 

pred 3 hodinami

Milana Lacha uvedú za pomocného biskupa Bratislavskej eparchie počas nedeľnej svätej liturgie. Liturgia sa uskutoční v Katedrále Povýšenia sv. Kríža v Bratislave o 10.30 h., bude ju slúžiť bratislavský eparchiálny biskup a apoštolský administrátor sede vacante Prešovskej archieparchie Peter Rusnák. Zúčastní sa na nej aj apoštolský nuncius na Slovensku Nicola Girasoli. (tkkbs)

pred 19 hodinami

„Nejde len o to, aby sa ženám dal v cirkvi väčší priestor, ale aby sa prehodnotil jazyk, ako cirkev hovorí o ženách alebo ako ich zo svojho jazyka vynecháva; zapojenie do procesov v cirkvi, oceniť prítomnosť zasvätených žien (nevnímať ich len ako lacné pracovné sily),“ píše sa v správe za Slovensko, ktorú pred dvoma stovkami delegátov synodálneho stretnutia v Prahe predniesli Mária Spišiaková a Renáta Ocilková. Prinášame celé znenie slovenského príspevku.

pred 20 hodinami

Pápež František požiadal v stredu o solidaritu s Tureckom a so Sýriou, ktoré zasiahlo ničivé zemetrasenie. Zároveň poďakoval tým, ktorí v oboch týchto štátoch riskujú svoje životy, za záchranu druhých. „Modlím sa a vyjadrujem svoju blízkosť k ľuďom, ktorí v dôsledku tejto ničivej katastrofy trpia,“ uviedol pápež na generálnej audiencii vo Vatikáne. (tasr)

pred 20 hodinami

Na synodálnom stretnutí zástupcov cirkvi z celej Európy sa podľa arcibiskupa Gintarasa Grušasa silne ukazuje rozdiel medzi Východom a Západom. „Musíme sa navzájom počúvať, porozumieť vzájomným odlišnostiam a snažiť sa byť jednou cirkvou,“ povedal pred novinármi. Predseda Rady európskych biskupských konferencií dostával aj otázky o tom, prečo nie sú na podujatí v Prahe prítomní zástupcovia LGBTI komunity.

08. február 2023, 10:37

Socha Panny Márie pred zrútenou katolíckou katedrálou v tureckom meste İskenderun zostala nepoškodená. Miestny jezuitský kňaz Antuan Ilgit zo zničenej katedrály priniesol aj obraz Panny Márie. „Bude našou silou a s ňou budeme všetkému čeliť,“ uviedol v príspevku na Facebooku. Zemetrasenie zabilo v Turecku a Sýrii už takmer 10-tisíc ľudí. (cna)

Carissimi, quando ho un po’ di batteria e la linea vi aggiorno. Innanzitutto grazie per la vostra vicinanza e le vostre...

Uverejnil používateľ Antuan Ilgıt SJ Pondelok 6. februára 2023
07. február 2023, 18:51

Kontinentálne synodálne stretnutie Oceánie, ktoré v týchto dňoch prebieha na Fidži, sa zaoberá aj životným prostredím a klimatickými zmenami. Na Oceánskej synode sú zastúpené štyri biskupské konferencie. Každá predstavila video o výzvach, ktorým čelia ich farnosti. Ukázalo sa, že klimatické zmeny ovplyvňujú priamo obyvateľov ostrovných štátov. „Je šokujúce vidieť, do akej miery tu ľudia vnímajú zmeny v prírode ako priamu hrozbu,“ povedal kardinál Michael Czerny, prefekt Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj, ktorý je prítomný na zhromaždení v Oceánii. (kathpress)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.