Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hnutia a spoločenstvá Svet kresťanstva
25. máj 2022

Lumen, CampFest, Verím Pane

Po nútenej pandemickej prestávke sa kresťanské festivaly rozbiehajú v plnej sile

Festival Lumen počas nasledujúceho víkendu oslávi svoje 30. výročie vo veľkom štýle.

Po nútenej pandemickej prestávke sa kresťanské festivaly rozbiehajú v plnej sile

Ilustračné foto z festivalu CampFest 2021. Foto: Lucia Šmelíková

Už 3. a 4. júna trnavské Trojičné námestie zaplnia tisícky fanúšikov gospelovej hudby. Festival Lumen oslávi svoje 30. výročie vo veľkom – headlinerom bude svetoznáma kapela Planetshakers z Austrálie.

„Snažiť sa mať v programe Planetshakers by mala byť ,povinnosť‘ každého gospelového festivalu,“ odľahčene konštatuje riaditeľ Festivalu Lumen Ján Holubčík, ktorý stojí na čele Zduženia saleziánskej mládeže Domka.

Pre Svet kresťanstva vysvetľuje, že situácia s účasťou zahraničných kapiel bola tento rok komplikovaná pre opatrenia, ktoré súviseli s pandémiou. „Keďže zazmluvňovanie kapiel prebiehalo v predstihu, keď boli podmienky cestovania naprieč krajinami rôzne, sme veľmi radi, že práve Planetshakers boli tou kapelou, ktorá naše pozvanie prijala,“ vysvetlil Holubčík s tým, že na minuloročnom menšom projekte Behind the walls, ktorý mal byť alternatívou k festivalu, vystúpili len slovenskí a českí interpreti.

Za tridsať rokov fungovania sa z pôvodnej prehliadky speváckych zborov stal najväčší gospelový festival v strednej Európe, na ktorom vystupovali zvučné mená zahraničnej kresťanskej scény z rôznych žánrov ako Martin Smith, Delirious?, Third day, Switchfoot, The 29th Chapter, DJ Andy Hunter či Leeland. 

Zostrih z Festivalu Lumen 2021. Zdroj: YouTube

„Tento rok sme sa snažili, aby súčasťou programu boli nielen kapely, ale aj zbor, preto na hlavnom pódiu vystúpi zbor Gospelfest,“ ozrejmil riaditeľ festivalu Holubčík.

Okrem headlinera Planetshakers vystúpia aj Good Weather Forecast z Nemecka, Guvna B z Veľkej Británie a Daniel Levi z Estónska. Mladých zabaví aj kapela S hudbou vesmírnou či Sima Magušinová.

Sprievodnými akciami budú tiež diskusie a workshopy. Za zmienku stoja zdravotníci z podcastu Doktor má Filipa či gréckokatolícky kňaz páter Peter, ktorého vyspovedá moderátor Funrádia Milan „Junior“ Zimnýkoval.

„Téma hoaxov a propagandy je veľmi aktuálna, a preto sme radi, že túto tému spracuje komunita Bystriny. Myslíme si, že naším spoločným cieľom by malo byť, aby čím viac ľudí vedelo správne rozlišovať informácie, s ktorými sa stretávajú najmä v online priestore,“ vysvetlil salezián Holubčík.

Hudobný program Festivalu Lumen môžu vidieť zadarmo aj náhodní okoloidúci. Lístky na sprievodné podujatia si je možné zakúpiť online na stránke festivalu. Festival organizuje Domka – Združenie saleziánskej mládeže, Saleziáni don Bosca a mesto Trnava.

CampFest s hlavnou témou „Čo chcem byť“

Ďalším stabilným festivalom, ktorý sa všemožne snažil prispôsobiť pandemickým opatreniam, je festival CampFest. Organizátori sa počas posledných dvoch rokov neuspokojili s online formou. Prvý rok prebiehal CampFest v jednoduchej verzii celý mesiac, druhý rok pripravili plnohodnotný program, ale v dvoch termínoch pre tisíc ľudí.

Kapacita tento rok nebude obmedzená, takže organizátori očakávajú niekoľko tisíc účastníkov. Pred pandémiou chodilo kempovať na Ranč v Kráľovej Lehote v Nízkych Tatrách približne 6 500 ľudí.

Množstvo koncertov, prednášok a sprievodných podujatí lákalo každoročne rôzne vekové kategórie, nevynímajúc rodiny s deťmi. S príchodom pandémie a hrozby vojny organizátori vnímajú potrebu venovať viac pozornosti mládeži.

Inzercia

Podľa Lýdie Rišovej z organizačného tímu sa chcú zamerať na mladých preto, lebo vidno, ako na nich vplýva mediálny tlak a nečakané udalosti, ktoré sa v dnešnej dobe dejú. 

„Kladú si mnohé otázky a nanovo hľadajú zmysel v tom, čo robia, pretože veľa ich istôt bolo otrasených. Túžime, aby pre nich bol CampFest priestorom, kde sa môžu opäť nadýchnuť, byť spolu, zabaviť sa, no najmä prežiť niečo osobné, čo ich nenechá odísť rovnakých,“ hovorí pre Svet kresťanstva dobrovoľníčka Rišová.

Hlavný stan na CampFeste 2021. Foto: Lucia Šmelíková

Počas troch dní vystúpi na festivale 30 kapiel slovenskej aj zahraničnej produkcie. Medzi nimi worship band pod vedením Setha & Rachel Enos z USA, Pyramid Park a kapela October Light z Chorvátska.

Zo slovenských interpretov povedie chvály kapela Espé a Godzone, Rieka Života, Marana Tha, BCC Worship, Tretí deň, Timothy & TWC collective. Z Českej republiky to budú kapely Adonai a Alive. Pre fanúšikov rapu vystúpi Isaac Records.

Koncerty rôznych žánrov bývajú zvyčajne doplnené prednáškami a seminármi na aktuálne témy. Rečníci sa budú spoločne zamýšľať nad hlavnou témou 24. ročníka „Čo chcem byť“.

„Veríme, že Boh dáva nádej do beznádeje a istotu do časov chaosu a neistoty. Každý jeden z nás môže byť tým, kto ju zažíva a vnáša do tohto sveta. Zmena sa začína rozhodnutím, že skutočne chceme. Mnohí z nás toto ,chcem‘ v dôsledku okolností stratili a bojujú s apatiou viac, ako si dokážeme predstaviť,“ vysvetľuje Rišová.

Vstupenky na CampFest, ktorý sa uskutoční 4. až 7. augusta, si je možné zakúpiť online v predpredaji. K dispozícii sú aj denné vstupy. Za podujatím stojí tím mládežníckych vedúcich z viacerých kresťanských cirkví. Organizačne ho zastrešuje Mládež pre Krista – Slovensko.

Ožívajú aj ďalšie festivaly

Tretím stabilným kresťanským festivalom, ktorý si našiel fanúšikov aj počas pandémie, je Verím Pane. Ako sa pre Svet kresťanstva vyjadrili organizátori, 31. ročník s najväčšou pravdepodobnosťou bude, no zatiaľ nie je isté, kto vystúpi. Uskutočniť by sa mal 22. až 24. júla v Námestove.

Po pandémii opäť ožíva festival Za jazerom, ktorý bude v podtatranskej obci Šuňava 26. až 28. augusta. 

Zažiť stanovačku a duchovný program bude možné aj na konferencii Nové svitanie. Nejde vyslovene o hudobný festival, ale v rámci programu bývajú modlitby chvál a hudbou sprevádzané večery. Pútnická konferencia v Skalke pri Trenčíne je plánovaná v termíne od 9. do 13. júla.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.