Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. máj 2022, 12:09

Pravoslávny moskovský patriarchát

Arcibiskup Hilarion odmieta kritiku za postoj k vojne a podporu prezidenta Putin

Arcibiskup Hilarion odmieta kritiku za postoj k vojne a podporu prezidenta Putin

Metropolita Hilarion počas Medzinárodného eucharistického kongresu v septembri 2021 v Budapešti. Foto: Profimedia/EPA-EFE

„Cirkev nemôže byť zodpovedná za politické rozhodnutia a za to, čo robí armáda. Má zbraň iba vo forme modlitby,“ vyhlásil.

Cirkev nemôže byť zodpovedná za politické rozhodnutia a za to, čo robí armáda. Má zbraň iba vo forme modlitby, povedal pre rakúsku televíziu ORF arcibiskup Hilarion Alfejev, ktorý je vedúci oddelenia vonkajších vzťahov moskovského patriarchátu.

Podľa Hilariona hneď ako sa začala „vojenská operácia“ na Ukrajine – ako ju nazval –, vo všetkých ruských chrámoch sa začali „s požehnaním patriarchu modlitby za pokoj.“

Súčasne priznal, že odvracanie sa čoraz väčšieho počtu farností od Moskovského patriarchátu je „veľkou skúškou“ pre jednotu cirkvi.

„Je faktom, že v niektorých farnostiach a diecézach Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi nie je meno moskovského patriarchu počas liturgie spomínané. Je to o to vážnejšie, že Ruská pravoslávna cirkev nie je len cirkvou v Rusku, ale aj pravoslávnou cirkvou Bieloruska, Ukrajiny, pobaltských štátov a stredoázijských štátov,“ povedal metropolita Hilarion, ktorý kedysi ako biskup pôsobil aj v Rakúsku.

Ako píše portál ekai, Hilarion reagoval aj na odlišné názory na vojnu na východe a západe. „V súčasnosti existujú dva informačné priestory: počujeme jednu verziu toho, čo sa deje v Rusku. Ľudia na Západe počujú úplne inú verziu."

Hilarion tiež vyjadril presvedčenie, že obe strany sa musia snažiť si porozumieť, inak sa konflikt prehĺbi a môže prerásť do globálneho konfliktu. „Náš svet sa zmenil na sud s prachom," dodal 55-ročný hierarcha.

Ortodoxný teológ Ioan Moga, ktorý prednáša na Viedenskej univerzite, sa domnieva, že mlčanie ruského moskovského patriarchu Kirilla o vojne a iba nerozhodné odsúdenie násilia viedli k obrovským škodám, ktoré patriarcha osobne spôsobil aj v radoch vlastných veriacich.

„Skutočnosť, že sa cirkevný vodca v roku 2022 snaží ospravedlniť brutálnu agresívnu vojnu, je nepochopiteľná," povedal Moga. Zároveň vyjadril presvedčenie, že v Ruskej pravoslávnej cirkvi medzi teológmi, duchovnými a veriacimi sú aj „umiernené sily“, ktoré „žijú celkom slobodne prostredníctvom proeurópskeho, moderného myslenia, hlbokej náboženskej zbožnosti a identity Ruskej pravoslávnej cirkvi“.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 19 minútami

Vatikán spustil vlastnú verziu pouličných novín na spôsob Nota Bene. Mesačník L´Osservatore di Strada (Pouličný pozorovateľ), ako mutácia vatikánskeho denníka L´Osservatore Romano, chce „dať hlas tým, ktorí nemajú hlas“. Periodikum bude dostupné online aj v tlačenej podobe. Bude sa predávať každú nedeľu pred modlitbou Anjel Pána na Námestí sv. Petra, pričom celý výťažok pôjde na podporu autorov a  predajcov z radov ľudí bez domova. (cna)

pred 7 hodinami

Americkí baptisti (Southern Baptist Convention), ktorí sú po katolíkoch druhou najväčšou kresťanskou denomináciou v USA, odmietli tzv. evanjelium prosperity, podľa ktorého vykupiteľská smrť Ježiša Krista zaručuje veriacim zdravie, úspech a bohatstvo. Rezolúcia, ktorú baptisti prijali na svojom výročnom zhromaždení, konštatuje, že tzv. evanjelium prosperity je falošným učením, ktoré zraňuje chorých a chudobných ľudí tým, že ich viní z nedostatku viery. (krestandnes.cz)

pred 10 hodinami

Na Haiti bola zavraždená 75-ročná rehoľná sestra. Luisa Dell’Orto zo spoločnosti malých sestier Ježišových sa počas víkendu stala obeťou lúpežného prepadnutia v hlavnom meste Port-au-Prince, počas ktorého utrpela smrteľné zranenia. Rodená Talianka žila na Haiti posledných dvadsať rokov, venovala sa najmä deťom z ulice. „Sestra Luisa urobila svoj život darom pre druhých až po mučeníctvo,“ pripomenul jej obeť počas nedeľnej modlitby Anjel Pána pápež František. (vatican news)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.