Pravoslávny moskovský patriarchát
Arcibiskup Hilarion odmieta kritiku za postoj k vojne a podporu prezidenta Putin

Metropolita Hilarion počas Medzinárodného eucharistického kongresu v septembri 2021 v Budapešti. Foto: Profimedia/EPA-EFE
„Cirkev nemôže byť zodpovedná za politické rozhodnutia a za to, čo robí armáda. Má zbraň iba vo forme modlitby,“ vyhlásil.
Cirkev nemôže byť zodpovedná za politické rozhodnutia a za to, čo robí armáda. Má zbraň iba vo forme modlitby, povedal pre rakúsku televíziu ORF arcibiskup Hilarion Alfejev, ktorý je vedúci oddelenia vonkajších vzťahov moskovského patriarchátu.
Podľa Hilariona hneď ako sa začala „vojenská operácia“ na Ukrajine – ako ju nazval –, vo všetkých ruských chrámoch sa začali „s požehnaním patriarchu modlitby za pokoj.“
Súčasne priznal, že odvracanie sa čoraz väčšieho počtu farností od Moskovského patriarchátu je „veľkou skúškou“ pre jednotu cirkvi.
„Je faktom, že v niektorých farnostiach a diecézach Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi nie je meno moskovského patriarchu počas liturgie spomínané. Je to o to vážnejšie, že Ruská pravoslávna cirkev nie je len cirkvou v Rusku, ale aj pravoslávnou cirkvou Bieloruska, Ukrajiny, pobaltských štátov a stredoázijských štátov,“ povedal metropolita Hilarion, ktorý kedysi ako biskup pôsobil aj v Rakúsku.
Ako píše portál ekai, Hilarion reagoval aj na odlišné názory na vojnu na východe a západe. „V súčasnosti existujú dva informačné priestory: počujeme jednu verziu toho, čo sa deje v Rusku. Ľudia na Západe počujú úplne inú verziu."
Hilarion tiež vyjadril presvedčenie, že obe strany sa musia snažiť si porozumieť, inak sa konflikt prehĺbi a môže prerásť do globálneho konfliktu. „Náš svet sa zmenil na sud s prachom," dodal 55-ročný hierarcha.
Ortodoxný teológ Ioan Moga, ktorý prednáša na Viedenskej univerzite, sa domnieva, že mlčanie ruského moskovského patriarchu Kirilla o vojne a iba nerozhodné odsúdenie násilia viedli k obrovským škodám, ktoré patriarcha osobne spôsobil aj v radoch vlastných veriacich.
„Skutočnosť, že sa cirkevný vodca v roku 2022 snaží ospravedlniť brutálnu agresívnu vojnu, je nepochopiteľná," povedal Moga. Zároveň vyjadril presvedčenie, že v Ruskej pravoslávnej cirkvi medzi teológmi, duchovnými a veriacimi sú aj „umiernené sily“, ktoré „žijú celkom slobodne prostredníctvom proeurópskeho, moderného myslenia, hlbokej náboženskej zbožnosti a identity Ruskej pravoslávnej cirkvi“.
Dnes treba vedieť
Vatikán spustil vlastnú verziu pouličných novín na spôsob Nota Bene. Mesačník L´Osservatore di Strada (Pouličný pozorovateľ), ako mutácia vatikánskeho denníka L´Osservatore Romano, chce „dať hlas tým, ktorí nemajú hlas“. Periodikum bude dostupné online aj v tlačenej podobe. Bude sa predávať každú nedeľu pred modlitbou Anjel Pána na Námestí sv. Petra, pričom celý výťažok pôjde na podporu autorov a predajcov z radov ľudí bez domova. (cna)
The Vatican-owned L’Osservatore Romano has debuted a street newspaper, L’Osservatore di Strada, aiming “to give voice to the voiceless.” https://t.co/EIB50BOI2D
— Catholic News Agency (@cnalive) June 28, 2022
Vatikán vydal revidovanú verziu Vademeca o sexuálnom zneužívaní
Cieľom textu, ktorý nemá právnu silu, je reagovať na rastúci dopyt po znalosti postupov zo strany tých, ktorí sa stretávajú s opísanými situáciami.
Americkí baptisti (Southern Baptist Convention), ktorí sú po katolíkoch druhou najväčšou kresťanskou denomináciou v USA, odmietli tzv. evanjelium prosperity, podľa ktorého vykupiteľská smrť Ježiša Krista zaručuje veriacim zdravie, úspech a bohatstvo. Rezolúcia, ktorú baptisti prijali na svojom výročnom zhromaždení, konštatuje, že tzv. evanjelium prosperity je falošným učením, ktoré zraňuje chorých a chudobných ľudí tým, že ich viní z nedostatku viery. (krestandnes.cz)
Na Haiti bola zavraždená 75-ročná rehoľná sestra. Luisa Dell’Orto zo spoločnosti malých sestier Ježišových sa počas víkendu stala obeťou lúpežného prepadnutia v hlavnom meste Port-au-Prince, počas ktorého utrpela smrteľné zranenia. Rodená Talianka žila na Haiti posledných dvadsať rokov, venovala sa najmä deťom z ulice. „Sestra Luisa urobila svoj život darom pre druhých až po mučeníctvo,“ pripomenul jej obeť počas nedeľnej modlitby Anjel Pána pápež František. (vatican news)
Malawijský kňaz pôjde za vraždu muža s albinizmom za mreže na 30 rokov
Kňaz Thomas Muhosha chcel podľa verdiktu súdu obchodovať s orgánmi 22-ročného MacDonalda Masambuku. Jedným z usvedčených spolupáchateľov vraždy je aj brat obete. Za trestný čin zabitia Masambuku súd dovedna odsúdil 12 ľudí.
„Veľmi jasne sa ukázala vážna obava, že pri príliš povrchnej príprave sa páry vystavujú reálnemu riziku uzavretia manželstva neplatne alebo s takým slabým základom, že sa v krátkom čase ,rozsype‘ a nevydrží ani prvé nevyhnutné krízy.“ Vatikán preto navrhuje ročnú prípravu a sprevádzanie manželov dva-tri roky po svadbe. Viac sa dozviete tu.
V Západnej Virgínii vyhorel po zjavnom podpaľačskom útoku katolícky kostol zapísaný v národnom registri historických objektov. Stavba pochádzala z roku 1888. Hasiči videli po príchode už len ruiny, ktoré tleli. (cna)
Ďalší dôležitý rozsudok Najvyššieho súdu USA
Škola nesmie trénerovi upierať ústavné právo verejne sa modliť po zápase
Na stranu vyhodeného trénera stredoškolského tímu sa postavili aj profesionálni hráči amerického futbalu.
Bruselský kardinál Jozef De Kesel po kontrole a po dohode so zodpovednými vatikánskymi úradmi rozpúšťa charizmatickú komunitu Verbe de Vie (Slovo života). Ide o jedno z tzv. nových duchovných spoločenstiev, do ktorých vkladal veľké nádeje najmä pápež Ján Pavol II. Komunitu založili vo Francúzsku v roku 1986. (kathpress, la croix)
Nemecká cirkev v kríze
Z katolíckej cirkvi vlani vystúpilo rekordných takmer 360-tisíc ľudí
Predseda nemeckej biskupskej konferencie uviedol, že je „hlboko otrasený extrémne vysokým počtom ľudí opúšťajúcich cirkev“.