Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
08. august 2022

Posledný príhovor kardinála Tomka

Žime v nádeji, nezabúdajme na modlitbu a vráťme sa k našim koreňom

Jozef Tomko sa koncom apríla prihovoril slovenským veriacim v Ríme v rámci ďakovnej púte za návštevu pápeža na Slovensku.

Žime v nádeji, nezabúdajme na modlitbu a vráťme sa k našim koreňom

Foto: Postoj/Juraj Brezáni

„Drahí rodáci!

Vítam vás tu, v Ríme, na tejto národnej slovenskej púti, pri ktorej chceme poďakovať Svätému Otcovi Františkovi za jeho návštevu na Slovensku, ktorú tak trochu zverejnil počas tlačovej konferencie pri návrate z Bagdadu. Reprezentujete celú našu vlasť, spolu so štátnymi i cirkevnými predstaviteľmi. Vďaka vám všetkým.

Za čo chceme poďakovať? Za lásku Svätého Otca voči nám, voči malému Slovensku. Jeho návštevu som sledoval v televízii a mám pred očami veľké zástupy ľudí pred Prešovskou halou, ale aj na veľkom priestranstve pred bazilikou v Šaštíne, osobne som sa zúčastnil v Košiciach na stretnutí s mládežou. Veľmi ma potešilo pri srdci, keď som videl toľko mladých ľudí, mladé rodiny s deťmi, keď som počúval svedectvá, ktoré hovorili o odhodlaní hľadať Pravdu, bojovať, o odvahe vstávať po zlyhaní.

Je to prejav nádeje, ktorú teraz tak veľmi potrebujeme, keď vychádzame z pandémie, ktorá zanechala stopy v mnohých rodinách. Je to nádej, ktorú potrebujeme aj teraz, v čase vojny u našich susedov.
 

Príhovor kardinála Jozefa Tomka na ďakovnej púti v Ríme v septembri minulého roku.

Uverejnil používateľ Biskup Jozef Haľko Pondelok 8. augusta 2022 Zdieľať


Svätý Otec nám ďalej pripomenul, ako je dôležité vrátiť sa k našim koreňom, v našich rodinách – pamätať na otcov, na starých rodičov, na dobré vzťahy v našich rodinách.

Inzercia

A zakončiť by som chcel s prosbou, aby sme nezabúdali na modlitbu – takú jednoduchú vec, ale dôležitú. Na modlitbu. Hlavne na to je povolaný Boží ľud. Klaňať sa, modliť sa, kráčať, putovať, konať pokánie a pri tom všetkom cítiť pokoj a radosť, ktorú nám dáva Pán. Modlime sa aj za seba navzájom. Ja si vás nosím v srdci.

Ešte raz, buďte tu všetci vítaní, v tom našom Ríme!“

Pápež František kardinála Jozefa Tomka pri audiencii osobitne pozdravil v úvode svojho príhovoru na záver, keď kardinál ako prvý prišiel podať ruku Svätému Otcovi. V príhovore pápež František urobil najstaršiemu členovi kardinálskeho zboru kompliment, že vyzerá mladší než on sám.

„Srdečne pozdravujem kardinála Jozefa Tomka, ktorého prítomnosť nám dáva pocítiť, že Cirkev je rodina, ktorá si vie ctiť starobu ako dar.“ „Ale mám pochybnosť, zdá sa mladším odo mňa!“ dodal s humorom Svätý Otec.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.