Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hnutia a spoločenstvá Svet kresťanstva
18. august 2022

Kresťanská hudba

Namiesto Biblie v piesňach víťazí progresívna teológia, kritizuje rockový spevák

Líder rockovej kapely Skillet John Cooper upozorňuje, že je potrebné prestať robiť z chválových lídrov najvplyvnejších ľudí v cirkvi.

Namiesto Biblie v piesňach víťazí progresívna teológia, kritizuje rockový spevák

Rocková kapela Skillet. Zdroj: Wikipedia

Donedávna úspešný skladateľ chválových piesní Marty Sampson, ktorý je známy najmä vďaka spolupráci s Hillsong United, Delirious a Young & Free, sa pred časom verejne vzdal kresťanstva.

„Naozaj strácam svoju vieru a nevadí mi to. Teraz som taký šťastný a cítim sa zmierený so svetom. Je to bláznivé,“ napísal v príspevku na Facebooku, ktorý neskôr vymazal.

Autor známej piesne All I need is you sa vyznal, že „kresťanstvo sa mu v tejto chvíli zdá ako každé iné náboženstvo“. 

Podobne to s vierou zabalil pastor Covenant Life Church Joshua Harris, autor bestsellerov o vzťahoch S nikým nechodím a nie som cvok, Ani Ň a My dvaja spolu. Líder, ktorý ovplyvnil celé generácie mladých veriacich, sa po 21 rokoch manželstva rozviedol a ohlásil, že odpadol od kresťanstva. Na sociálnej sieti prosil o odpustenie za obsah svojich kníh a vyzval na zastavenie vydávania prvej menovanej publikácie.

„Chcem povedať LGBTQ+ komunite, že sa ospravedlňujem za svoje názory na sexualitu, ktoré som vyučoval vo svojich knihách a ako pastor. Je mi ľúto, že som stál proti rovnosti manželstva, že som nepodporoval vás a vaše miesto v cirkvi a že moje texty a slová prispeli ku kultúre vylučovania a bigotnosti. Dúfam, že mi môžete odpustiť,“ napísal v príspevku na Instagrame.

Progresívna teológia namiesto Biblie

Uvedené dva prípady sú súčasťou trendu, na ktorý dlhodobo upozorňuje frontman rockovej kapely Skillet John Cooper. Keď pred 23 rokmi začínal v kresťanskom hudobnom priemysle, bol presvedčený, že s ostatnými hudobníkmi je na jednej vlne, čo sa týka názorov na vieru v Ježiša Krista, jeho zmŕtvychvstanie či biblického pohľadu na sexuálnu etiku a morálku.

Ako povedal v rozhovore pre Christian Post, okolo roku 2012 začal mať dojem, že niektorí kresťanskí lídri reagujú na kultúrne problémy emotívne, uchyľujú sa k progresívnej teológii a volajú po jej prijatí namiesto toho, aby sa opierali o Bibliu. 

„Čo sa to v kresťanstve deje? Čoraz viac našich lídrov alebo influencerov, ktorí boli kedysi tvárami viery, odpadáva. Zároveň o tom hovoria veľmi hlasno a drzo. Je šokujúce, že stále chcú ovplyvňovať ostatných, keď oznamujú, že opúšťajú vieru,“ reagoval na prípady worship lídra Martyho Sampsona a pastora Joshuu Harrisa.

Cooper upozornil na problém odovzdávania autority nezrelým a nezakoreneným ľuďom. Podľa neho je potrebné prestať robiť z chválových lídrov a influencerov najvplyvnejších ľudí v kresťanstve. „Už 20 rokov hovorím, že sme na nebezpečnom mieste, keď cirkev hľadí na 20-ročných spevákov chválovej hudby ako na zdroj pravdy. Teraz máme v cirkvi kultúru, že veriaci sa učia, kto je Boh, skôr zo spievania moderných chválospevov než z učenia Slova,“ napísal Cooper na Facebooku.

„Niekedy sme príliš mladí, príliš neznalí Písma, príliš nevedomí alebo príliš ľahostajní k čistote Písma a svätosti Boha, ktorému spievame,“ dodal.

Najúspešnejšia skladba „Monster“. Zdroj: YouTube

Skladateľ a producent kapely Skillet, ktorá bola nominovaná na cenu Grammy a má na konte niekoľko ocenení vrátane Billboard music, v rozhovore pre Christian Post hovorí, že v snahe pochopiť, prečo sa jeho kolegovia uchýlili k liberalizmu, začal študovať množstvo kníh o histórii, teológii, filozofii, spoločenských vedách a kritickej teórii.

„Povedal som si: dobre, je to rovnaká liberálna teológia, s akou sme zápasili pred sto rokmi a proti ktorej bojoval Spurgeon. Jednoducho sa to vracia a teraz je náš čas s tým bojovať,“ vysvetlil Cooper.

Líder rockovej kapely Skillet, ktorej prelomový singel Monster je jednou z najstreamovanejších rockových skladieb všetkých čias, preto vo svojich príspevkoch na sociálnych sieťach pravidelne otvára otázky sexuálnej etiky, potratov či postmodernizmu z biblickej perspektívy. Kapela Skillet má päť miliónov fanúšikov na Facebooku, tri milióny sledujúcich na YouTube a milión na Instagrame.

Podľa Coopera dochádza k posunu v kresťanskej hudbe nielen medzi umelcami, ale aj medzi tými, ktorí stoja za vydavateľstvami a rozhlasovými stanicami. Pre svoje názory mal problém nájsť vydavateľa, ktorý by publikoval jeho novú knihu Prebuďte sa a žite podľa pravdy: Nájdenie pravdy v chaose relativistického sveta

Inzercia

„Ale nie preto, že by som hovoril príliš šialené veci, ale preto, lebo sú príliš ortodoxné. Nechceli vytlačiť knihu, ktorá nehovorí o ničom, čo by bolo kontroverzné pre akéhokoľvek evanjelikála. Boli tam veci ako prvotný hriech, prečo Ježiš zomrel, prečo nemôžete veriť svojim emóciám, že Božie slovo je autoritou… To neboli kontroverzné veci, ale teraz sú,“ opisuje svoju skúsenosť s kresťanskými vydavateľmi. 

To, čo sa deje, je alarmujúce 

Cooper sa domnieva, že keby mali kresťanskí umelci v hudobnom priemysle „vytvoriť krédo s najmenším spoločným menovateľom, s ktorým by museli súhlasiť, aby mohli hrať kresťanskú hudbu, 40 percent tohto odvetvia zmizne“. 

„Keby sme k tomu pridali sexuálnu etiku, stavím sa, že by zostalo 30 percent. Odhadujem, že 30 percent sa stále drží toho, čo by sme mohli označiť za tradičnú biblickú sexuálnu etiku,“ vysvetlil.

V otázke potratov sú podľa neho niektorí pastori „veľmi mäkkí“ a pristupujú k tejto téme z humanistického hľadiska v snahe pôsobiť empaticky. „Myslím si, že veľa pastorov, hoci to možno myslia dobre, hovorí: ‚Nie, nie, stále sme proti potratom. Ale musíme byť aj za práva matky.‘“

Takéto vyjadrenie je podľa Coopera zámienkou, aby sa kresťania prestali tak veľmi zaoberať otázkou potratov, pretože svet sa na to už takto nepozerá. „Teraz je to otázka spravodlivosti, aby sme zabezpečili, že žena má mať voľný a ľahký prístup k potratu, a ak nie, je to ďalší spôsob, akým nás patriarchát utláča,“ doplnil.

John Cooper s manželkou Korey, ktorá s ním hrá v kapele Skillet. Zdroj: facebooková stránka Skillet

Frontman kapely, ktorá začiatkom roka vydala nový album Dominion, to nevidí s kresťanskou hudbou úplne beznádejne a podľa neho sa stále nájdu ľudia, ku ktorým vzhliada a váži si ich, no to, čo sa deje, je alarmujúce. 

„Nemôžem uveriť veciam, ktoré čítam od pastorov a známych ľudí na verejných kresťanských platformách, ktoré som predtým čítal a veril im. Nemôžem uveriť veciam, ktoré hovoria, obzvlášť po tom, čo som sa ponoril do teológie a spoločenských vied. Je to jednoducho obyčajný humanizmus.“

47-ročný otec dvoch detí upozorňuje, že cirkev sa nachádza na križovatke, čo sa týka ohlasovania evanjelia, ktoré odovzdáva deťom. „Ako bude toto evanjelium vyzerať? Ako bude kresťanstvo vôbec definované? Aké budú zásady viery? Preto som začal o týchto veciach tak odvážne hovoriť,“ konštatuje basgitarista Cooper.

V rozhovore sa plne stotožnil aj s vyjadrením írskeho speváka a skladateľa chválovej hudby Keitha Gettyho, ktorý povedal, že „mnoho kresťanských piesní píšu ľudia, ktorým by ste nezverili svoje deti, aby ich učili v nedeľnej škole“.

Getty v rozhovore pre Christian Post zdôraznil dôležitú úlohu, ktorú zohrávajú teologicky zdravé, biblicky založené chválospevy pri posilňovaní ďalšej generácie veriacich. Kritizuje pastorov, ktorí sa sústreďujú len na svoju kázeň a o to, čo sa spieva na bohoslužbách, sa už nezaujímajú. Podľa neho sa takto nesprávali ani cirkevní otcovia.

„Áno, kážeš Slovo, ale to, čo spieva vaša kongregácia, ako vyzerajú vaše bohoslužby od modlitieb po čítanie Biblie, je zásadne dôležité,“ pokračoval.

Keith Getty je znepokojený nad množstvom pastorov, rodičov a učiteľov, ktorí slepo akceptujú veľkú časť teologicky plytkej hudby, ktorá dnes vychádza. 

„Máme generáciu detí, ktoré chodia do zborov, ktoré sú nápadité a živé a napĺňajú ich predstavivosť, ale sú plytké. Alebo dostávame ľudí do cirkví, ktoré sú plné právd, ale sú také nudné, bez lásky a radosti, že v nich nie je nič z príťažlivosti kresťanstva,“ povedal otec štyroch detí Getty, ktorý dodal, že ak Boh nenaplní emócie detí cez kresťanskú hudbu, prevezme to Disney s Frozen.

„Musíme zabezpečiť, aby naše deti poznali Písmo lepšie ako nás samých... Musíme sa modliť a uistiť sa, že naše rodiny sú biblickejšie ako kedykoľvek predtým,“ vyzval Getty.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.