Kostoly Slovenska
Fascinujúce, no stále neobjavené bohatstvo, v ktorom sú zapísané naše dejiny
Na Svete kresťanstva vám v novom seriáli predstavíme najvzácnejšie, najzaujímavejšie a najpozoruhodnejšie kostoly Slovenska.

Gréckokatolícky chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky v obci Miroľa. Foto: Zdenko Dzurjanin
Na neveľkom území Slovenskej republiky, kde sa dotýka latinská a byzantská kresťanská kultúra, máme obdivuhodné bohatstvo kostolov, v ktorých sú zapísané naše dejiny od 9. storočia až podnes lepšie ako v akýchkoľvek iných objektoch.
Stále sme ich však náležite neobjavili a neprezentovali svetu. Nielen početnosť, ale aj architektonická variabilita našich kostolov (rímskokatolíckych, evanjelických, gréckokatolíckych, reformovaných a pravoslávnych) je pritom výnimočná. Nájdeme u nás všetky štýly, s ktorými sa stretávame v Európe: predrománsky, románsky, gotika, barok, klasicizmus, secesia, funkcionalizmus a modernizmus.
Sme radi, že Svet kresťanstva prejavil záujem o výsledky nášho spoločného mapovania kultúrno-historického dedičstva, ktorému sa venujeme vyše desať rokov. V novej rubrike Kostoly Slovenska vám budeme postupne prinášať údaje z fascinujúceho sveta slovenských kostolov.
Opierať sa pritom budeme najmä o údaje, ktoré obsahuje naša nová interaktívna webová stránka www.kostolyslovenska.sk.

Fotograf Zdenko Dzurjanin a bývalý diplomat Pavol Demeš zistili aj to, že najviac chrámov na Slovensku je zasvätených sv. Michalovi.
Pod označením kostol sa rozumie posvätná budova určená na božský kult, do ktorej veriaci majú právo prichádzať, aby v nej najmä verejne tento kult vykonávali. Kostol sa môže stavať s výslovným písomným súhlasom diecézneho biskupa.
V gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi sa pre kostoly používa označenie chrám (cerkev). Medzi kostoly nepatria kaplnky, modlitebne, zborové domy a synagógy.
Podľa posledného sčítania obyvateľov Slovenska z roku 2022 sa z celkového počtu 5 431 306 obyvateľov viac ako polovica (55,8 %) prihlásila k rímskokatolíckemu náboženskému vyznaniu. Nasleduje evanjelické vyznanie (5,3 %), gréckokatolícke (4 %), reformované (1,6 %), pravoslávne (0,9 %) a ostatné (2,1 %). Skupina bez náboženského vyznania predstavuje 23,8 percenta a v 6,5 % sa nepodarila zistiť príslušnosť.

Rozhovor so Zdenkom Dzurjaninom, ktorý odfotografoval 4 181 kostolov a stojí za webom, ktorý podrobne mapuje všetky naše chrámy.
Celkový počet kostolov u nás je 4 181. Podľa denominácií ide o takéto rozloženie: rímskokatolícke kostoly – 2647 (63,31 %), evanjelické kostoly – 541 (12,94 %), gréckokatolícke chrámy – 520 (12,44 %), reformované (kalvínske) kostoly – 311 (7,44 %), pravoslávne chrámy – 161 (3,85 %). Denominačnú rôznorodosť uzatvára jeden bývalý kostol Československej cirkvi husitskej.
Z celkového počtu miest a obcí na Slovensku – 2 927 sa len v 242 nenachádza ani jeden kostol. Najviac kostolov je v hlavnom meste Slovenska Bratislave (60) a Košiciach (43).
Počas obdobia socializmu (1948 – 1989) bolo na Slovensku postavených 218 nových kostolov, hoci stavať kostoly v tomto období bolo oficiálne zakázané. Ďalších 19 kostolov bolo prestavaných z inej budovy na kostol.
Od roku 1990 dodnes bolo postavených 596 nových kostolov a 95 bolo prestavaných na kostol z inej budovy.