Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. september 2022, 08:19

V Bratislave požehnajú základný kameň novej krížovej cesty

Bratislavská Kalvária patrí k najstarším v strednej Európe, založili ju v roku 1694. Požehnanie základného kameňa novej krížovej cesty sa uskutoční v rámci tradičnej púte pri príležitosti sviatku Povýšenia Svätého kríža.

Občianske združenie (OZ) Bratislavská Kalvária organizuje v nedeľu o 15.30 h požehnanie základného kameňa novej krížovej cesty na bratislavskej Kalvárii. "Požehnanie uskutoční bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský," uviedol pre TASR Ján Klepáč, predseda OZ.

Cieľom združenia je revitalizovať bratislavskú Kalváriu, ktorá patrí k najstarším v strednej Európe, založili ju v roku 1694. "Bol to rozsiahly komplex vzácnych kaplniek a sôch, ktorý slúžil svojmu účelu až do 50. rokov 20. storočia, keď bol komunistickým režimom totálne zdevastovaný," hovorí Klepáč.

Dodáva, že po prípravných prácach, spracovaní projektovej dokumentácie a vydaní súhlasov príslušných autorít boli v júli 2022 začaté stavebné práce na výstavbe nových zastavení obnovenej krížovej cesty.

Požehnanie základného kameňa sa uskutoční v rámci tradičnej bratislavskej púte pri príležitosti sviatku Povýšenia sv. kríža. "Sprievod sa vydá od Dómu sv. Martina až k úpätiu kalvárskeho kopca - ulica Za sokolovňou, neďaleko obytného domu č. 5, nad Pražskou ulicou. Na tomto mieste bude osadený základný kameň, tu sa začína nová krížová cesta a tu sa uskutoční požehnanie," avizujú organizátori.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Americký pravoslávny arcibiskup Elpidophoros (Lambriniadis) vyzval na stiahnutie všetkých tureckých jednotiek zo severnej časti Cypru. „Nikdy neprestaneme v našom boji, kým nedosiahneme náš spravodlivý cieľ, ktorým nie je nič iné ako oslobodenie nášho Cypru a existencia zjednoteného a prosperujúceho Cypru,“ povedal jeden z najvýznamnejších duchovných Konštantínopolského ekumenického patriarchátu. (kathpress)

29. september 2022, 19:07

„Vojna nerieši problémy medzi národmi,“ napísali ruskí katolícki biskupi po ohlásení mobilizácie v krajine. Biskupi vo svojom apele napísali, že „ostrá konfrontácia na Ukrajine sa premenila na vojenský konflikt, ktorý si vyžiadal tisíce obetí, podkopáva dôveru a jednotu medzi štátmi a národmi a ohrozuje existenciu celého sveta“. Biskupský dokument podpísaný moskovským arcibiskupom Paolom Pezziegom končí výzvou pre ruských katolíkov na modlitbu a pôst. (nedziela.pl/ekai)

29. september 2022, 15:39

Slovenský gréckokatolícky kňaz Peter Fuča sa stal protosynklom (generálnym vikárom) Gréckeho apoštolského exarchátu. Slovenský kňaz zložil za prítomnosti biskupa Manuela Nina a kňazov slúžiacich v exarcháte prísahu. Slovák pôsobí v Grécku od roku 2017, keď ho biskup vymenoval aj za ekonóma exarchátu. Do novej funkcie bol vymenovaný po tom, ako jeho predchodca protosynkel Stefan Maragos odišiel do večnosti 4. septembra tohto roka.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.