Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. november 2022, 11:35

Vyhlásenie arcibiskupa Oroscha

Mrzí ma, že som neúmyselne spôsobil bolesť, obežník preformulujem

Mrzí ma, že som neúmyselne spôsobil bolesť, obežník preformulujem

Foto TK KBS/Marek Mucha

Trnavský arcibiskup zopakoval, že úvodník v obežníku nebol verejný, ale interný, a preto ho nepísal ako pastiersky list.

Trnavský arcibiskup Ján Orosch vydal v pondelok vyhlásenie, v ktorom vyjadril blízkosť rodičom obetí na Zámockej ulici v Bratislave.

Reagoval tak na svoju kauzu v súvislosti so zverejnením interného obežníka v rámci arcidiecézy. Orosch v ňom kňazom vysvetľoval, že pochybuje o nevinnosti obetí vraždy dvoch ľudí patriacich k LGBT komunite.

„Veľmi ma mrzí, keď som neúmyselne spôsobil bolesť v dotknutých rodinách a v časti spoločnosti. Úvodník som nepísal verejnosti ako pastiersky list,“ napísal arcibiskup.

„Dotkol som sa, opakujem, nie verejne, ale interne, otázky vnútornej nevinnosti, keďže všetci sme hriešni. Úvodník k obežníku preformulujem,“ dodal Orosch.

Vyjadrenia cirkevného hodnostára kriticky komentovali viacerí politici. Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) ich označil za veľmi nešťastné, a hoci boli súčasťou interného dokumentu, myslí si, že je potrebné i v takom prípade vážiť slová.

KBS: Ďakujeme Oroschovi za vyslovenie ľútosti

Konferencia biskupov Slovenska poďakovala Oroschovi prostredníctvom svojho predsedu Bernarda Bobera za „vyslovenie ľútosti nad situáciou, ktorá v spoločnosti vyvolala nepokoj“.

„Ospravedlňujem sa za vzniknuté nedorozumenie, ktoré vyšlo z našich radov. Ako biskupi, kňazi, zasvätení, ale aj veriaci laici sme povolaní snažiť sa o čo najväčšiu empatiu naplnenú evanjeliovým posolstvom nádeje a milosrdenstva, a to hlavne v okamihu, keď stojíme zoči-voči tragickým udalostiam,“ napísal Bober vo vyjadrení, ktoré zverejnila TK KBS.

Inzercia

Bober zároveň tvrdí, že v takýchto situáciách máme „tíšiť bolesť“.

„Nechceme vyhrocovať polemiky ani sa zaoberať podozreniami, pre ktoré niet podkladov. Na diskusie a hľadanie argumentov o hodnotách či morálnych postojoch je potrebné využiť iné fóra a príležitosti na dialóg,“ napísal predseda KBS.

„Znásobujem sľúbené modlitbové memento. Veriacich prosím o modlitby za pokoj a zmierenie pre všetkých v našej krajine,“ dodal košický arcibiskup na záver.

Čítajte tiež

 

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Fanúšikovia úspešného filmu Umučenie Krista sa dočkajú jeho pokračovania. Podľa informácií filmovej stránky World of Reel by mal Mel Gibson začať nakrúcať Umučenie Krista: Vzkriesenie už túto jar. Podľa portálu je pokračovanie vo vývoji už asi desať rokov. Viac v texte Moniky Ostrovskej.

 

pred 11 hodinami

Ukrajinská pravoslávna cirkev, ktorá bola do mája minulého roka spojená s Moskovským patriarchátom, žiada OSN o pomoc pre hroziaci zákaz v krajine. Metropolita Onufrij (Berezovskij) vyzval generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby chránil náboženskú slobodu na Ukrajine. Metropolita obviňuje ukrajinské úrady z hrubého porušovania práva na slobodu svedomia a náboženstva a kritizuje sankcie voči duchovným cirkvi. Cirkev v máji odsúdila ruskú agresiu a vyhlásila od Moskvy nezávislosť. O tomto kroku cirkvi však vláda v Kyjeve pochybuje. (kathpress)

pred 16 hodinami

Svätorečenie známeho poľského kňaza Jerzyho Popieluszka, ktorého v roku 1984 brutálne zavraždila tajná komunistická polícia, sa komplikuje. Deník Rzeczpospolita zistil, že Vatikán proces kanonizácie pozastavil, pretože neuznal zázrak, ktorým bolo uzdravenie jedného Francúza z leukémie, ktorému lekári nedávali nádej. Podľa viacerých lekárov je z pohľadu medicíny takéto uzdravenie možné. (krestandnes.cz)

30. január 2023, 21:55

Jediný diplomat z radov Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine pôsobil ako sekretár Apoštolskej nunciatúry na Slovensku tri a pol roka. Andrij Jevčuk minulý týždeň opustil Slovensko a ďalej bude pracovať v Konžskej demokratickej republike, kam sa tento týždeň chystá aj pápež František. Ešte pred jeho odchodom do Afriky sme sa rozprávali o tom, ako vnímal Slovensko, o návšteve pápeža, hľadaní biskupov aj o dianí na jeho rodnej Ukrajine.

30. január 2023, 14:30

Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie. Vyplýva to z nových údajov, ktoré spracovala Georgetownská univerzita. V rebríčku vedie Nigéria, kde sa zúčastňuje na bohoslužbách raz do týždňa alebo častejšie až 94 percent opýtaných katolíkov. V krajine je účasť na omšiach vysoká aj napriek tomu, že naďalej vzrastá počet násilných útokov. (cna)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.