Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. november 2022, 17:50

Pravoslávna cirkev na Ukrajine povolila veriacim sláviť Vianoce 25. decembra

Pravoslávna cirkev na Ukrajine povolila veriacim sláviť Vianoce 25. decembra

Ilustračné foto – TASR

Tradične slávili Vianoce 7. januára - v rovnakom čase ako moskovský patriarchát, ktorý podporuje vojenskú agresiu rozpútanú na území Ukrajiny ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Teraz sa priklonili k západnej tradícii.

Ukrajinci už stáročia oslavujú Vianoce 7. januára, v deň, keď sa podľa juliánskeho kalendára narodil Ježiš. Pravoslávna cirkev na Ukrajine však po februárovej invázii ruských síl teraz po prvýkrát povolila svojim kongregáciám sláviť Vianoce 25. decembra, čím sa odvrátila od Ruska a priklonila sa k západnej tradícii.

TASR o tom informuje na základe pondelkovej správy denníka The Guardian.

Otázka, kedy sláviť Vianoce, je na Ukrajine predmetom dlhodobej diskusie. Pravoslávna cirkev na Ukrajine tradične slávi Vianoce 7. januára - v rovnakom čase ako moskovský patriarchát, ktorý podporuje vojenskú agresiu rozpútanú na území Ukrajiny ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Patriarcha Kirill, hlava ruskej pravoslávnej cirkvi, je prominentným Putinovým stúpencom a vyhlásil, že ruskí vojaci, ktorí padnú, budú očistení od všetkých svojich hriechov.

V roku 2017 sa 25. december stal na Ukrajine štátnym sviatkom. Tamojšia pravoslávna cirkev už predtým povolila, aby sa v tento deň konali modlitby.

Inzercia

Kyjevská metropolia na októbrovom zasadnutí svojej synody a na základe žiadostí oznámila, že farnosti môžu 25. decembra slúžiť kompletnú bohoslužbu, ak si to želajú. Toto rozhodnutie sa týka približne 7000 chrámov v celej krajine.

Pred vypuknutím ruskej vojenskej agresie na Ukrajine chcela sláviť Vianoce západným spôsobom tretina Ukrajincov, momentálne je podpora tohto zámeru vyššia.

Od roku 2019 sa k pravoslávnej cirkvi na Ukrajine pridalo 1600 farností z ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, ktorá bola donedávna lojálna moskovskému patriarchátu. Ukrajinská pravoslávna cirkev sa teraz od patriarchu Kirilla dištancuje, pričom približne polovica diecéz ho už v modlitbách nespomína.

Obe zmienené cirkvi majú podobné názvy. Predchodca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, Petro Porošenko, sa pokúsil prinútiť ukrajinskú pravoslávnu cirkev, aby sa oficiálne premenovala na ruskú pravoslávnu cirkev na Ukrajine.
 

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Fanúšikovia úspešného filmu Umučenie Krista sa dočkajú jeho pokračovania. Podľa informácií filmovej stránky World of Reel by mal Mel Gibson začať nakrúcať Umučenie Krista: Vzkriesenie už túto jar. Podľa portálu je pokračovanie vo vývoji už asi desať rokov. Viac v texte Moniky Ostrovskej.

 

pred 12 hodinami

Ukrajinská pravoslávna cirkev, ktorá bola do mája minulého roka spojená s Moskovským patriarchátom, žiada OSN o pomoc pre hroziaci zákaz v krajine. Metropolita Onufrij (Berezovskij) vyzval generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby chránil náboženskú slobodu na Ukrajine. Metropolita obviňuje ukrajinské úrady z hrubého porušovania práva na slobodu svedomia a náboženstva a kritizuje sankcie voči duchovným cirkvi. Cirkev v máji odsúdila ruskú agresiu a vyhlásila od Moskvy nezávislosť. O tomto kroku cirkvi však vláda v Kyjeve pochybuje. (kathpress)

pred 16 hodinami

Svätorečenie známeho poľského kňaza Jerzyho Popieluszka, ktorého v roku 1984 brutálne zavraždila tajná komunistická polícia, sa komplikuje. Deník Rzeczpospolita zistil, že Vatikán proces kanonizácie pozastavil, pretože neuznal zázrak, ktorým bolo uzdravenie jedného Francúza z leukémie, ktorému lekári nedávali nádej. Podľa viacerých lekárov je z pohľadu medicíny takéto uzdravenie možné. (krestandnes.cz)

30. január 2023, 21:55

Jediný diplomat z radov Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine pôsobil ako sekretár Apoštolskej nunciatúry na Slovensku tri a pol roka. Andrij Jevčuk minulý týždeň opustil Slovensko a ďalej bude pracovať v Konžskej demokratickej republike, kam sa tento týždeň chystá aj pápež František. Ešte pred jeho odchodom do Afriky sme sa rozprávali o tom, ako vnímal Slovensko, o návšteve pápeža, hľadaní biskupov aj o dianí na jeho rodnej Ukrajine.

30. január 2023, 14:30

Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie. Vyplýva to z nových údajov, ktoré spracovala Georgetownská univerzita. V rebríčku vedie Nigéria, kde sa zúčastňuje na bohoslužbách raz do týždňa alebo častejšie až 94 percent opýtaných katolíkov. V krajine je účasť na omšiach vysoká aj napriek tomu, že naďalej vzrastá počet násilných útokov. (cna)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.