Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. november 2022, 18:46

Obežník trnavského arcibiskupa Jána Oroscha kritizujú aj Katolícke noviny

Obežník trnavského arcibiskupa Jána Oroscha kritizujú aj Katolícke noviny

Ilustračné foto: facebookový profil Katolíckych novín

„Zostal som v nemom úžase,“ povedal Ivan Šulík, riaditeľ Spolku sv. Vojtecha, ktorý noviny vydáva. Pýtal sa tiež, či by niečo podobné napísal pápež František alebo niekto z jeho predchodcov. „Určite ani jeden!“ dodal Šulík.

Riaditeľ Spolku sv. Vojtecha, ktorý noviny vydáva, Ivan Šulík v komentári píše, že keď si prečítal obežník, v ktorom arcibiskup spochybnil nevinu obetí vraždy na Zámockej ulici v Bratislave, zostal v nemom úžase. „To hádam nemôže byť pravda, bola moja prvá reakcia,“ napísal Šulík.

Kládol si tiež otázku, „či by niečo podobné vyslovil alebo napísal pápež František alebo niekto z jeho predchodcov“. A hneď odpovedal: „Určite ani jeden!“

Ivan Šulík, ktorý je aj morálny teológ, ďalej napísal, že arcibiskup svojim kňazom podsúva nepravdivé, vykonštruované informácie. Šulík ďalej poukazuje, že sexuálne akty v katolíckej cirkvi nie sú mimo manželstvá dovolené. „V úvode k spomínanému obežníku nie je po láske ani stopy,“ konštatuje ďalej komentár.

Ivan Šulík sa tiež pýta, že ak by sa niečo podobné ako dvom obetiam na Zámockej ulici stalo niekomu, kto žije pred manželstvom či mimo neho sexuálnym životom, bolo by prípustné, aby niekto prišiel s rovnakou konšpiráciou ako arcibiskup z Trnavy?

Na záver komentár jednoznačne konštatuje, že názor arcibiskupa Oroscha je jeho osobný a nie je názorom katolíckej cirkvi.

 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

„Nejde len o to, aby sa ženám dal v cirkvi väčší priestor, ale aby sa prehodnotil jazyk, ako cirkev hovorí o ženách alebo ako ich zo svojho jazyka vynecháva; zapojenie do procesov v cirkvi, oceniť prítomnosť zasvätených žien (nevnímať ich len ako lacné pracovné sily),“ píše sa v správe za Slovensko, ktorú pred dvoma stovkami delegátov synodálneho stretnutia v Prahe predniesli Mária Spišiaková a Renáta Ocilková. Prinášame celé znenie slovenského príspevku.

pred 2 hodinami

Pápež František požiadal v stredu o solidaritu s Tureckom a so Sýriou, ktoré zasiahlo ničivé zemetrasenie. Zároveň poďakoval tým, ktorí v oboch týchto štátoch riskujú svoje životy, za záchranu druhých. „Modlím sa a vyjadrujem svoju blízkosť k ľuďom, ktorí v dôsledku tejto ničivej katastrofy trpia,“ uviedol pápež na generálnej audiencii vo Vatikáne. (tasr)

pred 3 hodinami

Na synodálnom stretnutí zástupcov cirkvi z celej Európy sa podľa arcibiskupa Gintarasa Grušasa silne ukazuje rozdiel medzi Východom a Západom. „Musíme sa navzájom počúvať, porozumieť vzájomným odlišnostiam a snažiť sa byť jednou cirkvou,“ povedal pred novinármi. Predseda Rady európskych biskupských konferencií dostával aj otázky o tom, prečo nie sú na podujatí v Prahe prítomní zástupcovia LGBTI komunity.

pred 5 hodinami

Socha Panny Márie pred zrútenou katolíckou katedrálou v tureckom meste İskenderun zostala nepoškodená. Miestny jezuitský kňaz Antuan Ilgit zo zničenej katedrály priniesol aj obraz Panny Márie. „Bude našou silou a s ňou budeme všetkému čeliť,“ uviedol v príspevku na Facebooku. Zemetrasenie zabilo v Turecku a Sýrii už takmer 10-tisíc ľudí. (cna)

Carissimi, quando ho un po’ di batteria e la linea vi aggiorno. Innanzitutto grazie per la vostra vicinanza e le vostre...

Uverejnil používateľ Antuan Ilgıt SJ Pondelok 6. februára 2023
pred 21 hodinami

Kontinentálne synodálne stretnutie Oceánie, ktoré v týchto dňoch prebieha na Fidži, sa zaoberá aj životným prostredím a klimatickými zmenami. Na Oceánskej synode sú zastúpené štyri biskupské konferencie. Každá predstavila video o výzvach, ktorým čelia ich farnosti. Ukázalo sa, že klimatické zmeny ovplyvňujú priamo obyvateľov ostrovných štátov. „Je šokujúce vidieť, do akej miery tu ľudia vnímajú zmeny v prírode ako priamu hrozbu,“ povedal kardinál Michael Czerny, prefekt Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj, ktorý je prítomný na zhromaždení v Oceánii. (kathpress)

pred 22 hodinami

Správu za Slovensko predniesli na synodálnom stretnutí v Prahe členky delegácie Mária Spišiaková a Renáta Ocilková. Text čítali v taliančine a nemčine, ako negatívne javy sa v ňom spomína aj tradicionalizmus a klerikalizmus.

pred 22 hodinami

Európske synodálne stretnutie v Prahe je okrem diskusií aj miestom vzájomného spoznávania cirkevných lídrov, informuje vyslaný redaktor Sveta kresťanstva Pavol Rábara. V miestnosti pre novinárov sa takto zoznámil arcibiskup Belehradu Ladislav Német (vľavo) s Teodorom Martynyukom, gréckokatolíckym pomocným biskupom Ternopilu na Ukrajine (vpravo).

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.